Już 21 maja rozpocznie się wydarzenie online "Filmowy maj", które potrwa do 25 maja. W jego ramach zostanie zaprezentowana nowa odsłona serwisu VOD.MDAG.PL, czemu będą towarzyszyły spotkania z niezwykłymi gośćmi, kolekcje stworzone przez ważne postaci polskiego świata kultury i sztuki oraz kilkanaście nowych tytułów w serwisie. Chociaż festiwal Millennium Docs Against Gravity przesunął się na daty wrześniowe (kina 3-12 września i online 16 września - 3 października), widzowie będą mogli doświadczyć namiastki tego, co czeka na nich za kilka miesięcy.
Kadr z filmu "Kret w Korei" |
Do serwisu VOD.MDAG.PL powraca jego największy hit - film „Kret w Korei” Madsa Brüggera. Tym razem naczelny skandalista kina dokumentalnego odsłania kulisy brudnych interesów Korei Północnej dzięki pomocy… duńskiego kucharza, który na co dzień jest przykładnym ojcem. To jeden z najbardziej szokujących i trzymających w napięciu filmów ostatnich lat. Nowością w serwisie będzie poprzedni film Brüggera - „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?”. Razem z dostępnym już „Ambasadorem” stworzą zestaw trzech filmów, w których duński reżyser odkrywa z naturalnym dla siebie dystansem i poczuciem humoru bardzo ciemne strony współczesnej polityki.
Kadr z filmu "Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?" |
Wśród nowości, które pojawią się w trakcie "Filmowego maja" na VOD.MDAG.PL znalazły się pasjonujące opowieści o ludziach świata sztuki - „Truman Capote. Wysłuchane modlitwy”, „Zamknij się i graj na pianinie” oraz „Spróbujmy skoczyć do studni”. W pierwszym możemy usłyszeć niepublikowany wcześniej wywiad z Capotem oraz posłuchać ludzi, którzy znają prawdę, którą pisarz zręcznie ukrywał przed ludźmi, tworząc swoją legendę. „Zamknij się i graj na pianinie” to z kolei wyprawa do szalonego świata muzyki Chilly Gonzalesa. W filmie można poczuć jego niesamowitą zdolność łamania zasad i tworzenia niezależnej sztuki. Spojrzeniem na proces twórczy wybitnego polskiego reżysera Krystiana Lupy jest film Piotra Stasika i Doroty Wardęszkiewicz - „Spróbujmy skoczyć do studni”. Trudno po tym filmie nie zadać sobie pytania, na ile może pozwolić sobie reżyser i ile powinni znieść aktorzy oraz aktorki, żeby odnieść artystyczny sukces?
Kadr z filmu "Więcej niż miód" |
Wśród nowości prezentowanych w czasie "Filmowego maja" nie zabraknie także akcentu ekologicznego. W filmie „Więcej niż miód” reżyser Markus Imhoof podróżuje po całym świecie, żeby pokazać naturalne miejsca życia pszczół, które są niezbędne do zachowania równowagi w środowisku. Niestety, ich przetrwanie jest zagrożone przez działalność człowieka.
O dyskryminacji, ciemnych kartach historii oraz współczesnej walce o równość opowiadają trzy inne filmy - „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu”, „Czas Hitlera” część 2 oraz „Wielebny W.”. Pierwszy z nich wyreżyserował dobrze znany publiczności festiwalu Millennium Docs Against Gravity Roberto Minervini. To opowieść o protestach z 2017 roku w Nowym Orleanie, kiedy czarni Amerykanie wyszli na ulice, żeby pokazać swoją solidarność po serii brutalnych zabójstw. Minervini doskonale pokazuje też ich codzienność i ogromny problem rasizmu, który nadal niszczy amerykańskie społeczeństwo. W serwisie pojawi się także druga część monumentalnego filmu „Czas Hitlera”, który opowiada o życiu jednego z najokrutniejszych dyktatorów w historii. O równie mrocznej postaci opowiada film „Wielebny W.”. Wielebny Wirathu to wpływowa postać i szanowany mnich z Birmy, od lat znany z rozpowszechnia antymuzułmańskiej retoryki nienawiści i podżegania do etnicznych czystek. Jego działania zebrały krwawe żniwo.
Lista ogłoszonych do tej pory filmów, które pojawią się na VOD.MDAG.PL w ramach wydarzenia "Filmowy maj":
„Kret w Korei”, reż. Mads Brügger
„Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?”, reż. Mads Brügger
„Truman Capote. Wysłuchane modlitwy”, reż. Ebs Burnough
„Zamknij się i graj na pianinie”, reż. Philipp Jedicke
„Spróbujmy skoczyć do studni”, reż. Piotr Stasik, Dorota Wardęszkiewicz
„Więcej niż miód”, reż. Markus Imhoof
„Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu”, reż. Roberto Minervini
„Czas Hitlera” część 2, reż. Hermann Pölking-Eiken
„Wielebny W.”, reż. Barbet Schroeder
To jednak nie wszystko, co czeka na publiczność w ramach otwarcia nowej odsłony VOD.MDAG.PL. Wkrótce podamy kolejne informacje na temat filmów, które będą miały swoje polskie premiery w czasie wydarzenia oraz planowanych spotkań na żywo z wyjątkowymi gośćmi i gościniami.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz