W Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie startuje 3. Festiwal Polskiego Radia Chopin. Do zabytkowego, pamiętającego pobyt Chopina w 1829 roku pałacu będzie można przenieść się także za pośrednictwem fal radiowych – koncerty oraz poprzedzające je prelekcje transmitowane będą na antenie Polskiego Radia Chopin aż do ostatniego dnia wydarzenia, czyli 13 czerwca.
Tegoroczna edycja nosi tytuł „Wokół Chopina, Paderewskiego i Żeleńskiego”. Od 8 do 13 czerwca 2021 roku o godzinie 19.00 (z wyjątkiem środy 9 czerwca, gdy koncert rozpocznie się o godzinie 20.00) odbywać się będą transmitowane na antenie Polskiego Radia Chopin koncerty poprzedzane 25-minutowymi prelekcjami, tematycznie powiązanymi z ideą festiwalu.
Na program 3. Festiwalu złożą się 3 koncerty wokalno-instrumentalne (wystąpią: młoda sopranistka Bożena Bujnicka z towarzyszeniem pianisty Marka Szlezera, bas-baryton Stanisław Kierner i pianista Michał Rot oraz śpiewający aktor Jacek Kotlarski z zespołem pianisty jazzowego Kuby Stankiewicza), 2 recitale pianistyczne (uznawanego za najwybitniejszego odtwórcę dzieł Paderewskiego prof. Karola Radziwonowicza i Mateusza Dubiela) oraz koncert kameralny (z udziałem słynnego polskiego wiolonczelisty prof. Marcina Zdunka i dr. Pawła Wakarecego, finalisty XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie).
Pretekstem do opracowania programu 3. Festiwalu były przypadające na 2021 rok dwie ważne rocznice – 100. rocznica śmierci Władysława Żeleńskiego oraz 80. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Twórczość fortepianowa i pieśniowa tych kompozytorów oraz dzieła Fryderyka Chopina stanowić będą repertuarową oś wszystkich koncertów oraz prelekcji.
Wśród prelegentów pojawią wykładowcy uniwersytetów z Krakowa (prof. Małgorzata Sokalska), Poznania (prof. Justyna Humięcka-Jakubowska) i Wrocławia (dr Agnieszka Drożdżewska) oraz dziennikarze Polskiego Radia Chopin: Magdalena Sawicka, Marcin Gmys i Jakub Puchalski.
W bieżącej edycji podtrzymana zostanie tradycja światowych prawykonań kompozycji fortepianowych napisanych na specjalne zamówienie Polskiego Radia Chopin. Podczas koncertu inauguracyjnego Marek Szlezer wykona monumentalną Fantazję prof. Krzysztofa Meyera, do pewnego stopnia wzorowaną na Fantazji f-moll Chopina. Podczas tego samego koncertu zabrzmi niewykonywana od kilkudziesięciu lat i jak dotąd nigdy nie nagrana kompozycja Żeleńskiego Roma, napisana na 100. rocznicę urodzin Chopina w 1910 roku, a inspirowana poezją Zygmunta Krasińskiego oraz Preludium c-moll i Fantazją f-moll Chopina.
Nowością tegorocznej edycji jest występ młodego artysty, który zwrócił na siebie uwagę w poprzednich latach swymi osiągnięciami w konkursach pianistycznych imienia Fryderyka Chopina. W tym roku swoje umiejętności zaprezentuje niespełna 18-letni Mateusz Dubiel, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni w kategorii do 16. roku życia (artysta zdobył laury podczas ostatniego rozegranego na żywo, konkursu szafarskiego w maju 2019 roku).
Współorganizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz