25 czerwca 2021 roku Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie - MOCAK zaprasza na wystawę kilkudziesięciu partytur muzyki eksperymentalnej, m. in. są to partytury graficzne Marka Chołoniewskiego, Piotra Grelli-Możejki, Krzysztofa Pendereckiego, Bogusława Schaeffera oraz Ewy Synowiec. Zobaczymy także zapisane i rozrysowane plany akcji i performansów,
Kazimierz Pyzik, bez tytułu, 1984, czarny tusz / papier kredowy, 43,4 × 22 cm, Kolekcja MOCAK-u |
W Kolekcji MOCAK-u znajduje się kilkadziesiąt partytur muzyki eksperymentalnej. Są to najczęściej notacje muzyczne zapisane w prywatnych językach i przeznaczone dla wykonawców, którzy bezpośrednio współpracują z kompozytorem. Punktem wyjścia tej części ekspozycji są prace pokazywane w Instytutach Polskich w Pradze (1983), Paryżu (1985) oraz w londyńskiej Royal Academy of Music (1986) na wystawie "Partytura muzyczna jako dzieło sztuki". Są to między innymi partytury graficzne Marka Chołoniewskiego, Piotra Grelli-Możejki, Krzysztofa Pendereckiego, Bogusława Schaeffera oraz Ewy Synowiec. Część twórców związana była ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, powstałym w 1957 roku w Warszawie. Na wystawie zaprezentujemy również archiwalia i nagrania.
Kolejną część ekspozycji stanowią partytury rozumiane szerzej. Są to zapisane i rozrysowane plany akcji i performansów, z których kilka miało miejsce w Krakowie. Ich twórcy wywodzili się przede wszystkim z Fluxusu, jednej z najsłynniejszych grup artystycznych na świecie. Wielu jej członków w 1958 roku brało udział w kursie muzyki eksperymentalnej prowadzonym przez Johna Cage’a w nowojorskiej New School.
Na wystawie pokazujemy dokumentacje działań Dicka Higginsa, Ala Hansena oraz Milana Knížáka. Za zgodą tego ostatniego MOCAK wykonał remake jego pracy Zniszczona muzyka, w której skład wchodzą porysowane, pocięte lub zamalowane płyty gramofonowe.
W 2021 roku MOCAK obchodzi 10. rocznicę otwarcia. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawy na bazie Kolekcji. Przekonywanie odbiorców do sztuki współczesnej to jedno z głównych zadań Muzeum, a Kolekcja jest kluczowym narzędziem do jego osiągnięcia. Chcemy, by publiczność miała możliwość szerszego poznania naszych zbiorów oraz problematyki, jaką reprezentują, zobaczenia prac, które nie były jeszcze eksponowane, w tym nowych nabytków. Jubileuszowe wystawy ukażą zróżnicowanie medialne i tematyczne ciągle rozbudowywanych zbiorów.
Galeria Beta
Data wystawy:
25.06.2021 - 13.03.2022
Wernisaż:
24.06.2021 godz. 16–21
Artyści:
Wojciech Bruszewski
Marek Chołoniewski
Ken Friedman
Piotr Grella-Możejko
Al Hansen
Dick Higgins
Milan Knížák
Leszek Lewandowski
Ann Noël
Nam June Paik
Ben Patterson
Krzysztof Penderecki
Joanna Przybyła
Kazimierz Pyzik
Józef Robakowski
Bogusław Schaeffer
Adam Sławiński
Fryderyk Stankiewicz
Ewa Synowiec
Adam Walaciński
Emmett Williams
Kuratorzy:
Mirosława Bałazy
Betina Fekser
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz