poniedziałek, 26 lipca 2021

Millennium Docs Against Gravity we wrześniu wraca do Wrocławia

Kilkadziesiąt filmów dokumentalnych z całego świata, spotkania z twórcami oraz inspirujące rozmowy i dyskusje okołofilmowe – już za nieco ponad miesiąc rozpocznie się 18. odsłona festiwalu Millennium Docs Against Gravity! Od 3 do 12 września publiczność zgromadzona w Dolnośląskim Centrum Filmowym zobaczyć będzie mogła najlepsze propozycja światowego kina non-fiction.


Przeniesiona z maja na wrzesień pełnoletnia edycja festiwalu ponownie zabierze wrocławską publiczność w filmową podróż dookoła świata. Tradycyjnie w programie festiwalu pojawiły się nowe sekcje tematyczne, pokazujące tematy szczególnie ważne dla twórców filmowych w ostatnim roku.

Kryminalne zagadki, protest i pandemia

Wśród nowych sekcji znaleźć będzie można m.in. Alfabet protestu, który pokaże, że wystarczy wykonać pierwszy krok, aby zrobić coś pożytecznego dla społeczeństwa i planety. Na ekranach DCF-u zobaczyć będzie można film „Odwaga” (reż. Aleksiej Paluyan) – przejmujący zapis protestów po wyborach prezydenckich na Białorusi oraz „Drogie dzieci przyszłości” (reż. Franz Böhm), będący portretem trzech młodych aktywistek: Rayen, która jest zaangażowana w antyrządowe protesty w Chile, walczącą o niezależność Hongkongu Pepper oraz Hildy, będącej liderką Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Ugandzie.

The Mole Agent - Official Trailer

Wrocławska publiczność odkryje też Kryminalne zagadki MDAG, w których dążenie do poznania prawdy usłane jest przygodami jak z rasowego thrillera (i nie wszystkie z tych historii są ponure!). W tym zestawie obejrzeć będzie można m.in. nominowany do Oscara film „Śledztwo w domu spokojnej starości” (reż. Maite Alberdi) oraz holenderski dokument Miriam Guttmann „Nasienie kłamstwa”. Nie zabraknie również tytułów poruszających tematykę życia w czasach pandemii, szczególnie skupiających się na polskim doświadczeniu w oparciu o produkcje młodych twórców. Do programu trafił m.in. film „Bless You” Tatiany Chistovej i Macieja Hameli, wielki zwycięzca Doc Alliance Award dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego – prestiżowej nagrody przyznawanej podczas ceremonii w Cannes przez siedem najważniejszych europejskich festiwali filmów dokumentalnych.

Podczas wrocławskiej odsłony Millennium Docs Against Gravity nie zabraknie oczywiście jej nieodłącznej części, czyli konkursu o Grand Prix Dolnego Śląska dla najlepszego filmu dokumentalnego. Widzowie mogą liczyć również na rozbudowany program wydarzeń towarzyszących – w Dolnośląskim Centrum Filmowym zaplanowano spotkania z twórcami, dyskusje i wykłady, które zagłębią się w najbardziej interesujące problemy podnoszone przez festiwalowe tytuły, a także okołofilmowe propozycje warsztatowe.  

Dołącz do ekipy festiwalu

Organizatorzy zachęcają również do współtworzenia wrocławskiej edycji! Do 28 lipca trwa nabór dla „docsowych” wolontariuszy, którzy dołączą do zespołu i wspierać będą realizację festiwalu – od organizacji widowni, przez obsługę centrum festiwalowego, pomoc w opiece nad gośćmi, po wsparcie w działaniach promocyjnych. Więcej informacji o wolontariacie i link do formularza znaleźć można TUTAJ.

Do zobaczenia w kinie!

18. Millennium Docs Against Gravity, podobnie jak w zeszłym roku, przyjmie formę hybrydową. Stacjonarna część odbędzie się we Wrocławiu (ale też Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy) w dniach 3-12 września. Z kolei od 16 września do 3 października potrwa część online prezentująca wybrane filmy z programu kinowego. Festiwal w tym roku potrwa więc okrągły miesiąc - od 3 września do 3 października! Pełny program ogłoszony zostanie wkrótce.

18. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity I ZWIASTUN FESTIWALU


informacja prasowa

1 komentarz:

  1. Odnoszę smutne wrażenie, ze wszelkie współczesne działania na rzecz poprawy naszej rzeczywistości są marginalnym krzykiem w puszczy. Większość jest już przerobiona na plastik i konsumpcję, więc obojętna na resztę. Ludzi, którym zależy, jest mniejszość. zawsze kiedy protestuję przeciw przemocy w kinie jestem, wyśmiewany. Wszystko się już dokonało i nie ma odwrotu: totalna obojętność.

    OdpowiedzUsuń

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty