wtorek, 24 sierpnia 2021

„Świat się budzi” – znamy szczegóły 18. Millennium Docs Against Gravity!

Prawie 80 filmów dokumentalnych z całego świata, konkurs o Grand Prix Dolnego Śląska, spotkania z twórcami, debaty oraz wydarzenia specjalne – już za 10 dni startuje 18. odsłona Millennium Docs Against Gravity. Największy w Polsce festiwal kina non-fiction odbędzie się od 3 do 12 września w Dolnośląskim Centrum Filmowym.


Świat się budzi

Wiele z filmów tegorocznej edycji dotyczyć będzie aktywizmu, a ich twórcy będą wzywać nas do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata. Już samo hasło festiwalu „Świat się budzi” zostało zaczerpnięte z przemówienia Grety Thunberg, która będzie bohaterką pokazu otwarcia (3 września, g. 19:00). „Jestem Greta” Nathana Grossmana to poruszająca opowieść zawierająca wiele prywatnych scen, które pokazują najsłynniejszą ekoaktywistkę na świecie z zupełnie nowej strony. Historie zaangażowanych w walkę o równy świat młodych aktywistek zobaczyć będzie można też w filmie „Drogie dzieci przyszłościFranza Böhma. Z kolei w „Podróży do zielonej utopii” (reż, Erlend E. Mo) poznamy historię rodziny, która chcąc ratować planetę przeniosła się do domu w gospodarstwie permakulturowym.

Filmowy kalejdoskop

W tym roku nie zabraknie również polskich produkcji non-fiction. Nie można przegapić wyróżnionego na festiwalu w Locarno dzieła wybitnego dokumentalisty Pawła Łozińskiego, który w „Filmie balkonowym” przygląda się przechodniom z własnego balkonu na warszawskiej Saskiej Kępie. Wrocławska publiczność będzie miała okazję poznać również poruszających bohaterów młodego pokolenia – mistrzynię MMA Aleksandrę Rolę („Furia” Krzysztofa Kasiora) oraz wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Goniądzu („Już tu nie wrócę” w reż. Mikołaja Lizuta). W tegorocznych filmach polskich znajdziemy także wątki literackie. O wybitnym twórcy, którego biografia ma swoje ciemne karty, opowiada najnowszy film Raphaela Lewandowskiego – „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”. Z kolei „W Centrum komiksu” Macieja Bieruta ujawnia zjawisko literackie ze zgoła innego bieguna – kultura obrazku z dymkiem jest tu pokazana przez pryzmat legendarnego sklepu przy al. Niepodległości w Warszawie.

W programie pojawiło się też kilka nowych sekcji tematycznych, które stanowią odpowiedź na tegoroczne trendy wyraźnie zarysowujące się wśród twórców dokumentalnych. Na uwagę z pewnością zasługuje sekcja „Oblicza Ameryki Łacińskiej”, w której znalazły się filmy z krajów, o których dużo się dyskutuje (Chile czy Wenezuela), jak i opowieści o rzadziej uczęszczanych zakątkach – jak Paragwaj. Z kolei dzięki sekcji „Alfabet protestu” widzowie przekonają się, że wystarczy wykonać pierwszy krok, aby zrobić coś pożytecznego dla społeczeństwa i planety. Kto wie, może będzie to mały krok dla nas, ale wielki skok dla ludzkości?

Grand Prix Dolnego Śląska

Stałym elementem wrocławskiej odsłony festiwalu jest rywalizacja o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnego Śląska w wysokości 3000 euro. W tym roku o zwycięstwo ubiegać będzie się czternaście tytułów z całego świata. Wśród nich m.in. Wśród nich znalazły się m.in.: nominowany do Oscara® film „Śledztwo w domu spokojnej starościMaite Alberdi, „Notturno”, czyli zapis wyprawy na Bliski Wschód, gdzie Gianfranco Rosi krążył z kamerą wzdłuż granic Iraku, Kurdystanu, Libanu i Syrii, filmując ciężko doświadczonych przez życie mieszkańców, a także porywająca wizualnie opowieść o niekończącej się spirali wojny i pokoju „Ten deszcz nigdy nie ustanie" Aliny Gorlowej oraz piękny obraz międzygatunkowej przyjaźni pod tytułem „Stambuł bez smyczy” w reżyserii Elizabeth Lo. 

Grand Prix Dolnego Śląska przyzna w tym roku 4-osobowe jury w składzie: Maciej Bujko – dyrektor BWA Wrocław, kurator i wykładowca, Iwona Morozow – filmoznawczyni i antropolożka, Jarosław Perduta – dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego oraz Emose Uhunmwangho – wokalistka i aktorka. Jurorzy swoją decyzję ogłoszą 10 września podczas gali zamknięcia festiwalu. 

Rozmowy o świecie, w którym żyjemy 

Po raz kolejny w trakcie festiwalu odbędą się też specjalne odsłony stałych cykli Dolnośląskiego Centrum Filmowego, m.in. dyskusja o tym, dokąd prowadzi nas „korpoświat” w ramach City Docs i dokumentalna odsłona DKF „Centrum”. Jak co roku podczas festiwalu zaplanowano też spotkania i rozmowy z twórcami – z publicznością spotkają się m.in. nominowany do Gran Prix Dolnego Śląska Paweł Łoziński („Film balkonowy”), Mikołaj Lizut autor „Już tu nie wrócę” oraz Kuba Mikurda, reżyser „Ucieczki na srebrny glob i Aliaksei Paluyan twórca „Odwagi”.

Wrocławska publiczność będzie mogła wziąć udział również w rozmowach i wykładach, m.in., o społeczno-kulturowej specyfice Afryki (po seansie „Naszego białego muzeum”), o kobietach w czeskim kinie dokumentalnym (po filmie „Anny”) oraz o słynnych architektonicznych parach odbudowujących Wrocław i Dolny Śląsk („Aalto – z miłości do architektury”). W programie znalazły się również wydarzenia specjalne, jak epilog Europejskiej Nocy Literatury, a także koncert muzyki filmowej „Z miłości do kina”.  

W tym roku wrocławianie będą mogli również wziąć udział w warsztatach nawiązujących do tematów poruszanych w festiwalowych filmach. 4 września po pokazie „Czarnego Jezusa” (reż. Luca Lucchesi) odbędą się warsztaty pogłębiające wiedzę o sytuacji uchodźców i uchodźczyń oraz migrantów i migrantek przybywających do Europy. Dzień później, przed filmem „Cały ten dźwięk” (reż. Gunnar Hall Jensen), uczestnicy rozgrzeją swoje ciała na warsztatach wokalno-ruchowych. Organizatorzy zaplanowali też wyjątkową atrakcję dla miłośników szachów. Ostatniego dnia festiwalu, po seansie „Chwały Królowej" w reż. Tatii Skhirtladze i Anny Khazaradze będzie można wziąć udział w wyjątkowej symultanie szachowej. Plenerowa spotkanie będzie wyjątkową okazją, by zmierzyć swoje siły i umiejętności w rozgrywce z arcymistrzynią szachową Jolantą Zawadzką. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, na wszystkie obowiązują zapisy mailowe: docsag.wroclaw@gmail.com

Wizyty na Dolnym Śląsku i pokazy w sieci

Drugi rok z rzędu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w hybrydowej formule. Co to oznacza? Po zakończeniu edycji kinowej wybór festiwalowych filmów będzie można obejrzeć online. Sieciowa część festiwalu potrwa od 16 września do 3 października. Filmowych emocji na sali kinowej doświadczyć będą mogli też mieszkańcy innych miast z regionu. Od 11 do 13 września, dzięki współpracy z Dolnośląskim Centrum Filmowym, specjalne pokazy zaplanowano w Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze. 

Bilety w sprzedaży

Bilety w cenach 14 i 18 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) dostępne są w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego, na MDAG.pl i dcf.wroclaw.pl. Przy zakupie minimum 6 biletów każdy z nich kosztował będzie 14 złotych; bilety na pokazy dla seniorów i rodzin kosztują 12 złotych. 

Pełny program festiwalu i siatka projekcji znajdują się na stronach MDAG.pl i dcf.wroclaw.pl. 18. Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu odbędzie się od 3 do 12 września w Dolnośląskim Centrum Filmowym. 

Pełny program festiwalu i siatka projekcji znajdują się na stronach MDAG.pl i dcf.wroclaw.pl. 18. Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu odbędzie się od 3 do 12 września w Dolnośląskim Centrum Filmowym. 

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Simon Boccanegra” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej już w lutym 2025 roku na deskach Opery Narodowej

Miłość, zdrada, lojalność i walka o władzę – uniwersalne emocje i dylematy ludzkiej natury są w centrum „Simona Boccanegry”, jednego z arcyd...

Popularne posty