wtorek, 11 stycznia 2022

Otwarcie II części wystawy stałej "Łódź Filmowa"

29 grudnia 2021 roku nastąpiło otwarcie II części wystawy stałej "Łódź Filmowa", będącej ekspozycją poświęconą historii kinematografii w Łodzi. Jej pierwsza część obejmuje okres od końca XIX wieku do 1939 roku, druga natomiast - poświęcona rodzimemu kinu z okresu po drugiej wojnie światowej. Od 1 stycznia 2022 r.  katalog zbiorów Muzeum Kinematografii będzie dostępny online.


W latach 40. XX wieku, po zakończeniu II wojny światowej, w Łodzi powstały instytucje kształcące filmowców oraz produkujące filmy i sprzęt dla kinematografii. Łódź pełniła funkcję nieformalnej kulturalnej stolicy Polski, a wraz z rozwojem Wytwórni Filmów Fabularnych stała się stolicą polskiego filmu, czym zasłużyła na przydomek "HollyŁódź". Szkoła Filmowa przy ul. Targowej uczyła przyszłych reżyserów i operatorów filmowych, a później także aktorów, kierowników produkcji, montażystów i scenarzystów - to również tym osobom ze świata filmu zostanie poświęcona część wystawy stałej Łódź Filmowa. 

Kolejnymi ważnymi miejscami na kulturalnej mapie miasta były: Wytwórnia Filmów Oświatowych, gdzie powstawały filmy edukacyjne oraz znane na całą Polskę Studio Se-Ma-For, tworzące animacje dla dzieci oraz eksperymentalne, artystyczne filmy adresowane do dorosłych widzów. Na naszej wystawie nie zabraknie unikatowych eksponatów związanych z animacją: m.in. projektów czy fragmentów filmu. Końcowe sale wystawy stałej zostały poświęcone Prexerowi oraz zjawisku kinomanii.


Tworzenie wystawy jest możliwe dzięki realizacji projektu „Zwiększenie dostępności dorobku polskiej kinematografii poprzez zachowanie zabytkowej infrastruktury Pałacu Scheiblera” w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 – Oś Priorytetowa VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu, Działanie VI.1. Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury, Poddziałanie VI.1.1 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


Kultura Cyfrowa 2021: katalog zbiorów online


Muzeum Kinematografii w Łodzi do 2021 roku nie posiadało muzealnego katalogu zbiorów on-line. Dotychczasowe efekty prac związane z digitalizacją były udostępniane na stronie internetowej www.cyfrowe.kinomuzeum.pl.
 
Dofinansowanie MKiDN w ramach programu Kultura Cyfrowa 2021 umożliwiło: implementację specjalistycznego systemu do udostępniania zasobów cyfrowych on-line oraz podniesienie standardów aktualnego systemu baz. W ramach projektu poddano konserwacji i zgromadzono wiedzę na temat 121 eksponatów z naszej kolekcji. 

Wśród nich:

1. 20 kamer wykorzystywanych w studiach Wytwórni Filmów Fabularnych i na planach wielkich produkcji lat 50, 60, 70 XX wieku, sprzęt reporterski oraz amatorskie kamery używane przez twórców prywatnie. 

2. 55 afiszy i plakatów filmowych, m.in przedwojenne afisze filmowe, unikatowe okazy sygnowane nazwami ówczesnych łódzkich kin m.in kina Urania oraz kina Rekord. 

3. 46 lalek z kolekcji Animacji, pochodzących z filmów w reżyserii, m.in. Zenona Wasilewskiego, Edwarda Sturlisa, Lidii Hornickiej, Jerzego Kotowskiego, Tadeusza Wilkosza – czołowych twórców polskiej kinematografii, w tym filmu lalkowego. Najstarsze pochodzą z 1947 roku.

Konserwacji i digitalizacji poddano również 4 rolki taśmy filmowej o szerokości 35 mm, z filmem Czy Lucyna to dziewczyna? (1934), w reżyserii Juliusza Gardana. Fragmenty filmu można obejrzeć na wystawie stałej Łódź Filmowa.
 
Katalog będzie dostępny bezpłatnie na stronie internetowej Muzeum dla szerokiego kręgu odbiorców od 1 stycznia 2022 roku. Program pozwoli na wieloletnie zaplanowanie i realizowanie procesu szerokiego udostępniania wiedzy na temat od lat budowanej kolekcji, w zakresie popularnym, naukowym i edukacyjnym.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty