czwartek, 3 lutego 2022

Wiesław Gołas | In Memoriam - przegląd filmowy w kinie Iluzjon

Od dziś Kino Iluzjon zaprasza na przegląd filmów Wiesława Gołasa. Aktor teatralny i filmowy, wybitny wykonawca piosenki aktorskiej i kabaretowej. Wystąpił w ponad stu filmach i serialach, zaskarbiając sobie sympatię widzów znakomitymi kreacjami komediowymi. Filmy pokazane podczas przeglądu tworzą barwną – choć czasem na czarno-białej taśmie – galerię jego aktorskich wcieleń. Dziś o 17.30 - "Ogniomistrz Kaleń".

materiały promocyjne FINA

W ramach przeglądu zostaną pokazane nast. filmy:

Ogniomistrz Kaleń, reż. Ewa Petelska, Czesław Petelski, 103 min., 1961, Polska, 3 lutego, 17.30

Żona dla Australijczyka, reż. Stanisław Bareja, 92 min., 1964, Polska, 9 lutego, 17.30

Chudy i inni, Henryk Kluba, 91 min., 1966, Polska, 17 lutego, 17.30

Dzięcioł, reż. Jerzy Gruza, 85 min., 1970, Polska, 23 lutego, 17.30


Wiesław Gołas (4.10.1930 – 9.09.2021)

Podczas wojny był żołnierzem Armii Krajowej. Marzył jednak o karierze aktorskiej, by móc wcielać się w różne role oraz bawić ludzi. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1954 roku. Debiutował w Pokoleniu Andrzeja Wajdy. Najbardziej znany jest jednak ze swoich ról komediowych. Był współtwórcą Kabaretu Koń, należał do Kabaretu Starszych Panów i Kabaretu Dudek. Występował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, Teatrze Dramatycznym w Warszawie i Teatrze Polskim w Warszawie.

Wystąpił między innymi w takich produkcjach jak Żona dla Australijczyka, Dzięcioł i Brunet wieczorową porą oraz w kultowych serialach Czterej pancerni i pies, Czterdziestolatek i Alternatywy 4. Jest wykonawcą znanej piosenki W Polskę idziemy autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. Wiesław Gołas nawet w licznych rolach epizodycznych potrafił wyraziście sportretować ludzkie charaktery, nadając postaciom ostre rysy różnorodności.

W 1961 roku zagrał główną i jedną z najlepszych swoich ról filmowych – Hipolita Kalenia w Ogniomistrzu Kaleniu u Ewy i Czesława Petelskich. W tej roli Gołas oddał w pełni swoje możliwości aktorskie – stworzył bardzo dynamiczną postać żołnierza, który z frontowego wesołka zmienia się w bohatera tragedii. Druga z najbardziej cenionych ról filmowych aktora to Józef Gadulok, „Chudy" w Chudym i innych (1966) w reżyserii Henryka Kluby.

Wiesław Gołas został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

WFDIF /po Studiu Filmowym "Kadr"

Ogniomistrz Kaleń, reż. Ewa Petelska, Czesław Petelski, 103 min., 1961, Polska

Rok 1946. Żołnierz Ludowego Wojska Polskiego, ogniomistrz Kaleń stacjonuje wraz ze swoją jednostką w Bieszczadach. Niesubordynowany mężczyzna, mający dużą słabość do kobiet, ma już dość służenia w armii i pragnie wrócić do cywila. W regionie działają jednak oddziały UPA i WiN, które nie pozwalają Kaleniowi długo cieszyć się rozkoszami życia. Żołnierz dostaje się w samo epicentrum walki. Pomimo pewnych propagandowych naleciałości, „Ogniomistrz Kaleń" wyróżnia się sprawnością warsztatową i rzetelnością przedstawienia. Co ciekawe, historycy wiązali niekiedy dzieło Petelskich z nurtem polskiej szkoły filmowej, wbrew zamierzeniom samych twórców.

WFDIF /po Studiu Filmowym "Kadr"

Żona dla Australijczyka, reż. Stanisław Bareja, 92 min., 1964, Polska

Bohaterem filmu jest Robert, bogaty farmer z Australii, z pochodzenia Polak, który przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu pięknej i gospodarnej żony. Z godnym podziwu zaangażowaniem pomoc oferuje mu dziennikarz Żelazkiewicz, który obiecuje, że w ciągu trzech dni znajdzie odpowiednią kandydatkę. W ramach swojej misji zaprasza go na koncert ludowego zespołu „Mazowsze”, podczas którego Hanka, jedna z chórzystek, wpada w oko Robertowi. Wywołuje to lawinę skomplikowanych wydarzeń, które omal nie niweczą nadziei farmera. Znakomita komedia muzyczna, która spełnia wszystkie cechy gatunku: lekkość, dynamiczne tempo, dowcipne dialogi i komiczne zwroty akcji. Atrakcyjności dodają mistrzowskie kreacje aktorskie.

WFDIF /po Studiu Filmowym "Kadr"

Chudy i inni, Henryk Kluba, 91 min., 1966, Polska

Film opowiada o grupie robotników pod wodzą tytułowego "Chudego". Pracują oni na budowie zapory wodnej. Przyjechali do pracy z różnych stron kraju, mają pogmatwane życiorysy, niektórzy przeżywają rozłąkę z rodziną. Pewnego dnia na budowie pojawia się dziennikarz, który chce opisać ich życie. Jego wizyta doprowadza do wielu konfliktów i tragicznych sytuacji. Debiut fabularny Henryka Kluby na podstawie scenariusza Wiesława Dymnego.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Dzięcioł, reż. Jerzy Gruza, 85 min., 1970, Polska

Komedia Jerzego Gruzy z plejadą wybitnych polskich aktorów. Film opowiada historię 40-letniego Stefana, męża, ojca dziesięcioletniego syna i pracownika supersamu. W domu jest zdominowany przez żonę, która odnosi ogromne sukcesy w strzelectwie i często jest nieobecna z powodu wyjazdów na zawody. Jedną z takich absencji żony słomiany wdowiec postanawia wykorzystać na romans. Pomimo starań nie jest jednak w stanie znaleźć skorej do przygodnego i niezobowiązującego związku kobiety. Kolejne próby uwiedzenia pań kończą się fiaskiem. Jego wysiłki przynoszą mu samemu wiele problemów, a widzowi zabawnych i kuriozalnych sytuacji.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty