czwartek, 17 marca 2022

Pisanki i palmy wielkanocne - wystawa czasowa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

Od ponad pięćdziesięciu lat Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu przygotowuje w okresie Świąt Wielkanocnych wystawę poświęconą pisankom i palmom wielkanocnym. Tym razem ekspozycja wraca po dwuletniej przerwie. Będzie można zobaczyć wyjątkową kolekcję pisanek i palm oraz wybrać się na kiermasz wielkanocny.


Święta Wielkanocne, przypadające w tym samym czasie co wczesnowiosenne zrównanie dnia z nocą, to w dorocznej obrzędowości ludowej czas szczególny, w którym obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. A w obrzędowości wielkanocnej wyjątkową rolę odgrywają dwa najważniejsze rekwizyty tego święta: pisanka i palma wielkanocna.

Głównym celem ekspozycji „Pisanki i palmy wielkanocne”  jest popularyzacja i rozwijanie sztuki pisankarskiej na terenie Dolnego Śląska, a także dokumentacja zmian w tej dziedzinie. Dzięki temu powiększana jest także muzealna kolekcja pisanek, która obecnie liczy ponad 1200 obiektów.

Zdobienie jajek wielkanocnych jest elementem sztuki ludowej, a zarazem jedną z najbardziej żywotnych dziedzin plastyki obrzędowej, w której pielęgnowana jest jeszcze tradycyjna stylistyka. Na wystawie obejrzeć będzie można np. pisanki wykonane techniką batikową, jajka zdobione techniką rytowniczą – „wydrapywanki”, „oklejanki” – oklejane rdzeniem sitowia, skrawkami kolorowego papieru czy tkaniny, oraz „nalepianki” – ozdobione miniaturowymi wycinankami. Obok pisanek zdobionych tradycyjnymi technikami pokazane zostaną także jajka zdobione artystycznie, będące przykładem nowoczesnego, komercyjnego zdobienia.

Dopełnieniem ekspozycji będą palmy, które w Niedzielę Palmową, zwaną Kwietną lub Wierzbną, uroczyście święcone są w Kościele na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Te najbardziej tradycyjne wykonywane były z wierzbowych bazi przystrojonych barwinkiem lub bukszpanem i kolorowymi wstążkami.

Wśród spotykanych na Dolnym Śląsku palm na szczególne wyróżnienie zasługują te wykonywane przez przesiedleńców z Wileńszczyzny. Kolorowe, różnej wielkości wyplatane z suszonych i barwionych traw, ziół (krwawnik, tymotka), kwiatów (nieśmiertelnik) zwracają uwagę swoją formą i kolorystyką. Rośliny zakomponowane poziomo lub pionowo układają się w misternie wzory roślinne i geometryczne.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną także wyjątkowo barwne kwiaty z bibuły, które były na wsi podstawową formą zdobnictwa wnętrz mieszkalnych, podkreślając wyjątkowość czasu świętowania. A także drewniane ptaszki, ceramiczne baranki, stroiki wielkanocne i wiele innych ozdób, które wykorzystywane są do świątecznego przystrojenia domu.

9 kwietnia 2022 (w sobotę przed Niedzielą Palmową) w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu odbędzie się kiermasz wielkanocny.

W tym roku do wydarzenia dołączą dzieci z Ukrainy, które wraz z rodzicami przygotują stroiki, palmy i pisanki. Dochód ze sprzedaży wielkanocnych ozdób zostanie przekazany na rzecz Związku Ukraińców w Polsce, a akcja odbywa się w ramach Programu Integracyjnego „Razem we Wrocławiu” 2022–2023.

Pisanki i palmy wielkanocne
22 marca – 7 kwietnia 2022
Kuratorka wystawy: Dorota Jasnowska

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty