poniedziałek, 16 maja 2022

Nowy tydzień z 19 Millennium Docs Againts Gravity we Wrocławiu! Czego nie przegapić podczas najbliższych dwóch dni?

Zaczynamy nowy tydzień z 19 edycją Millennium Docs Againts Gravity w Dolnośląskim Centrum Filmowym! Przed nami dalsze pokazy, dyskusje i wydarzenia specjalne. „Krowa”, „Kiedyś byliśmy dzieciakami”, „Misja: szczęście” i „Na ratunek”. Czego nie można przegapić w najbliższych dniach?

PONIEDZIAŁEK 16 MAJA

Film i spotkanie: „Ren płynie do Morza Śródziemnego”, reż. Offer Avnon, sala Lalka, 18:00

Reżyser filmu mieszkał w Niemczech osiem lat, biorąc aktywnie udział w życiu artystycznym. Mógł starać się o obywatelstwo, ale żeby je otrzymać, musiałby zrzec się obywatelstwa izraelskiego. Nie zdecydował się na to i wkrótce wrócił do Izraela. Film w impresyjnej formie łączy wrażenia z pobytu w Niemczech i w Polsce z rozmowami z ojcem w Izraelu. Ukazuje wciąż żywe traumy, mechanizmy wyparcia i próby pogodzenia się ze swoim życiem. 


Spotkanie po filmie: rozmowa z reżyserem, Offerem Avnonem

Urodził się w 1970 roku w Hajfie, w Izraelu. Studiował aktorstwo w Nissan Nativ Acting Studio w Jerozolimie oraz projektowanie komunikacji wizualnej w Holon Institute of Technology. Uczestniczył w rocznym programie na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Uniwersytetu w Tel Awiwie. Przez dziesięć lat mieszkał w Kolonii, w Niemczech. Na przestrzeni lat realizował projekty teatralne i instalacje uliczne, tworzył krótkie filmy wideo i fotografie.

Spotkanie po filmie: rozmowa z operatorką, Magdaleną Kowalczyk

Pracuje w branży filmowej od ponad 15 lat, ostatnie osiem w Wielkiej Brytanii. Ukończyła wydział operatorski PWSFTviT w Łodzi w 2010 roku. Jest autorką zdjęć do „Krowy” – miała znaczący wpływ na ostateczną postać tego filmu. Kowalczyk została za niego nominowana do Nagrody Niezależnego Kina Brytyjskiego (BIFA).

Dyskusyjny Klub Filmowy „Centrum”. Prelekcja przed pokazem filmu „Kiedyś byliśmy dzieciakami”, sala Lwów, 19:00

„Uwaga! Dzieciaki” – to temat majowego cyklu pokazów w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Centrum”. Nawiązując do tytułu legendarnego filmu Larry’ego Clarka „Kids” (1995), w ramach coponiedziałkowych spotkań w Dolnośląskim Centrum Filmowym oglądać będziemy filmy poświęcone problemom młodych ludzi. Przyjrzymy się ich trudnemu wchodzeniu w dorosłość oraz cienkiej granicy między próbami wybicia się na niezależność a wciąż byciu istotą bardzo kruchą. Tematykę tę bada też film „Kiedyś byliśmy dzieciakami” – reżyser Eddie Martin wraca w nim  do „Kids” i sprawdza, co stało się z bohaterami kultowego obrazu lat 90., żywiącego się i i eksploatującego młodość swoich bohaterów. Jak potoczyło się życie dzieciaków, które zagrały dzieciaki? Czy wykorzystały swoją szansę, czy może same zostały wykorzystane?

Film: „Anioły z Sindżaru”, reż. Hanna Polak, sala Lwów, 14:30

Hanifa i Saeed przeżyli piekło, które ISIS zgotował Jezydom, mniejszości religijnej i etnicznej zamieszkującej rejon Sindżar w północnym Iraku. Ciężko ranny Saeed wyczołguje się z masowego grobu, zanim bojownicy ISIS zdążą pogrzebać ofiary masakry - wśród nich większość jego bliskich. Hanifie udaje się uniknąć porwania, ale jej pięć młodszych sióstr zostaje zniewolonych przez Państwo Islamskie. Aby dotrzymać obietnicy danej umierającemu ojcu, Hanifa podejmuje się heroicznej, śmiertelnie niebezpiecznej misji, której celem jest odnalezienie sióstr i sprowadzenie ich do domu.

WTOREK 17 MAJA

Film i warsztaty: „Misja: szczęście”, reż. Louie Psihoyos, Peggy Callahan, sala Lalka, 17:00

Poruszający film zainspirowany bestsellerową pozycją „The Book of Joy”. Ukazuje spotkania dwóch wielkich myślicieli uhonorowanych Pokojową Nagrodą Nobla, które w efekcie doprowadziły do powstania tej znanej książki. Dalajlama i Desmond Tutu zetknęli się kilkakrotnie.

Twórcy filmu skupiają się na ostatnim spotkaniu w Dharamsali w Indiach. Obydwaj nazywali siebie „uszczypliwymi braćmi” i pokazywali, jak zachować pozytywne nastawienie do siebie w świecie, który nie skłania do optymizmu. Szczery uśmiech, oparcie się na nauce i wzajemny szacunek to podstawa dla tych dwóch wybitnych moralnych autorytetów, uczących nas, jak żyć w coraz bardziej niespokojnym świecie.

Prowadzenie: Katarzyna Kucharska (Akademia Przyjemności) 

Udział w warsztatach jest bezpłatny (liczba miejsc ograniczona)

Zapisy: docsag.wroclaw@gmail.com

Warsztaty jogi śmiechu w Parku Staromiejskim po pokazie „Misji: szczęście”, ok. 18:30


Kontakt z drugim człowiekiem pozwala wyjść ze skorupki, przełamać lody, rozmawiać. Gelotologia, czyli dziedzina badań nad śmiechem, udowodniła jego pozytywny wpływ na zdrowie: zarówno na umysł, jak i ciało oraz zachowania społeczne. Udowadniają to także bohaterowie filmu – Dalajlama i Desmond Tutu. Dlatego po projekcji filmu „Misja: szczęście” za pomocą jogi śmiechu spróbujemy obudzić w sobie radość niezależną od czynników zewnętrznych. Metoda ta, praktykowana w ponad 70 krajach świata, przynosi świetne efekty w rozwijaniu poczucia wewnętrznego szczęścia.

Film i prelekcja: „W absolutnej ciszy”, reż. Łukasz Śródka, sala Lalka, 19:00

W listopadzie zeszłego roku zmarł Konrad Jarodzki – niezwykły artysta, którego sztuka była jedną z wizytówek Wrocławia. Jarodzki był też gościem spotkania podczas 15. edycji Millennium Docs Against Gravity Festival, kiedy to – dokładnie 4 lata temu – premierę miał poświęcony mu obraz „W absolutnej ciszy”. Film o jakże typowej dla Jarodzkiego dialektyce ciszy i hałasu, zapomnienia i sławy, introwertyczności i ekstrawertyczności, romantycznej i pozytywistycznej wizji artysty, potędze emocji i potędze rozumu. W tym roku przypomnimy go, by oddać hołd artyście, a specjalny seans in memoriam zapowie Joanna Sokołowska – kuratorka wystawy „Happy The End. Konrad Jarodzki”.

Prelekcja: Joanna Sokołowska – historyczka sztuki, kuratorka


Film i spotkanie: „Młody Platon”, reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath, sala Lwów, 18:00

Pan McArevey jest natchnionym dyrektorem katolickiej szkoły dla chłopców w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Belfaście, w Północnej Irlandii. Kocha Elvisa Presleya i uczy swoich podopiecznych jak docierać do własnych uczuć, gdy konfrontują się z 30-letnim konfliktem, którego krwawe i traumatyczne żniwo zostało zebrane na ulicach ich dzielnicy, często z udziałem ich rodziców.

Filmoterapia z Sensem: Odwaga i pojednanie

Czy możliwy jest dialog w bardzo trudnych sytuacjach i skonfliktowanych społecznościach? Jak pracować z dziećmi i młodzieżą, którzy wychowują się w miejscach, gdzie wrogość rosła od wielu dziesięcioleci wraz z kolejnymi pokoleniami, stając się istotną częścią ich tożsamości? Wieloletnie doświadczenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego pokazuje, że wykroczenie poza własne uprzedzenia i ograniczenia jest możliwe,  co pozwala na przezwyciężenie sporów i podziałów. 

Gościni: Anna Kudarewska – edukatorka, dyrektorka ds. programowych w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, która organizuje m.in. wymiany młodzieżowe (głównie polsko-niemieckie) oraz realizuje projekty z obszaru pojednania i dialogu. Kierowniczka Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

Prowadzenie: Martyna Stec

Film: „Na ratunek”, reż. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi

Film przedstawia historię ekspedycji, mającej uratować 12 chłopców-piłkarzy i ich trenera, którzy utknęli w zalanej jaskini w północnej Tajlandii. Akcję śledził w 2018 roku cały świat. Wciągnięto w nią amerykańskich i tajskich komandosów, ale dopiero pojawienie się  specjalistów od nurkowania jaskiniowego z Wielkiej Brytanii dało szansę na uratowanie zaginionych. Oglądamy jedną z najbardziej niebezpiecznych i fascynujących akcji ratunkowych naszych czasów.

Wrocławska edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbywa się w dniach 13-22 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

40 tytułów w konkursie polskim 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

 40 wspaniałych i niezwykle różnorodnych polskich dokumentów i filmów krótkometrażowych zobaczymy w konkursie polskim 64. Krakowskiego Festi...

Popularne posty