środa, 19 października 2022

Stanisław Dróżdż (1939 - 2009) Światekst. Pojęciokształty. Poezja konkretna /zapowiedź wystawy/

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na wystawę stałą, której bohaterem jest Stanisław Dróżdż - twórca poezji konkretnej. Na wystawie będziemy się mierzyć z przekonaniem Stanisława Dróżdża, dotyczącym rzeczywistości jako tekstu do odczytania. Zostaną wyróżnione i skonfrontowane ze sobą trzy główne wątki obecne w pracach artysty: rozważania nad językiem, czasem i ludzkim życiem. Wernisaż 20 października o 18.00.


Światekst” to neologizm wzorowany na słowotwórczych operacjach Stanisława Dróżdża, określający nadrzędne w jego twórczości przekonanie, że otaczająca nas rzeczywistość jest tekstem do odczytania. Na wystawie wyróżnione zostały trzy główne wątki, obecne w wielu pracach i przenikające się wzajemnie. To rozważania nad językiem, czasem i ludzkim życiem. Dwie prace mają charakter dzieł site specific: jedna sprowadza tekst i przestrzeń do zaprzeczającej pustce gęstości świata (tzw. „Żyłki”), druga – odwołuje się do losowej gry kośćmi, która chaosowi rzutów potrafi przeciwstawić porządek rzeczy (Alea iacta est).

Stanisław Dróżdż, fot  Andrzej Świetlik  Forum

Stanisław Dróżdż urodził się w Sławkowie 15 maja 1939 roku, zmarł 29 marca 2009 roku we Wrocławiu, gdzie mieszkał od roku 1955. Najwybitniejszy polski poeta-konkretysta i jeden z najbardziej znaczących artystów polskiej awangardy. Reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 2003 roku indywidualną wystawą Alea iacta est.

W swojej twórczości przeszedł od „klasycznej” formy wiersza, do jego wizualnego zapisu, co skutkowało użyciem pojedynczych liter, znaków interpunkcyjnych, cyfr i symboli matematycznych. Z czasem Stanisław Dróżdż zaczął rozbudowywać swoje utwory w długie serie oparte na matematycznych algorytmach (przykładem jest „Klepsydra”, której pierwsza plansza umieszczona została na fasadzie MWW). Twórczość o takim charakterze nazwał „pojęciokształtami”, co równoważył z „poezją konkretną” – tak też tytułował swoje wystawy.

Dzięki Stanisławowi Dróżdżowi kierunek, który na świecie rozwijał się od połowy lat 50. do początku lat 70. XX wieku, żywy był w Polsce jeszcze kolejną dekadę, a szczególnie silny – we Wrocławiu, gdzie skupiał twórców z rożnych dziedzin szeroko pojętej sztuki.

WYSTAWA STAŁA — STANISŁAW DRÓŻDŻ (1939-2009) ŚWIATEKST. POJĘCIOKSZTAŁTY. POEZJA KONKRETNA

Kuratorki: Sylwia Świsłocka-Karwot, Elżbieta Łubowicz

Projekt przestrzeni: Aleksandra Biegańska

Projekty realizacyjne: Monika Aleksandrowicz, Iwar Romanek

Obliczenia matematyczne: Jerzy Baranowski

Partner: Galeria Starmach

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty