poniedziałek, 21 listopada 2022

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 21-27 listopada 2022

W nadchodzący weekend w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaplanowano m.in. spacer tematyczny szlakiem Adama Mickiewicza, z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego, który odbędzie się dokładnie w dniu 167. rocznicy śmierci Wieszcza. Odbędą się również dwa wykłady na temat sztuki bizantyńskiej oraz roli współczesnych muzeów. W Muzeum Etnograficznym będzie można posłuchać wykładu o życiu i działalności o. Nikolausa von Lutterottiego, ostatniego przeora zgromadzenia benedyktynów w Krzeszowie oraz uczestniczyć w warsztatach linorytniczych. Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na dyskusję „Artyści w czasach wyjątkowych” – spotkanie inspirowana instalacją Piotra Skiby 

"Historia Apolla i Dafne" Abrahama Bloemaerta, MNWr.
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Muzeum Narodowe we Wrocławiu

26.11, g. 11:00

Skrój strój – zajęcia plastyczne dla rodzin z dziećmi w wieku 6–12 lat z Ukrainy w ramach cyklu „Radość ze sztuki”. Prowadzenie: Karolina Rzepka

Na zajęciach przyjrzymy się wystrojonym postaciom zerkającym na nas z obrazów. Ich ubiór odzwierciedla trendy danych czasów. Sprawdzimy, co kryje się za terminami: kryza, rogatywka, epolety, a podczas warsztatów plastycznych stworzymy własny projekt stroju, łącząc ze sobą elementy mody dawnej ze współczesnymi.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48.

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


Крій сукні – Художні заняття для дітей з України (6–12 років) у циклі «Радість від мистецтва», проводить: Кароліна Жепка

Майстер-класи проектування одягу в техніці колаж.

Вхід вільний

Реєстрація на заняття: edukacja@mnwr.pl або 71 372 51 48


26.11, g. 12:00

Muzeum – czyli co? – wykład Julii Szot towarzyszący wystawie „Wiwat Muzeum!”

Słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z wybranymi zagadnieniami i problemami, przed którymi stają współczesne muzea. Sięgając do ich historii, zastanowimy się, dlaczego i po co zostały wymyślone, a także skąd wzięła się tak wielka ich różnorodność.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, sala 116


26.11, g. 15:00

Szlakiem Adama Mickiewicza po Muzeum Narodowym we Wrocławiu – spacer tematyczny po wystawie „Sztuka polska XVII–XIX w.” z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego, prowadzenie: Michał Pieczka

W 2022 roku przypada 200. rocznica ukazania się drukiem „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Jest to świetna okazja, by odbyć spacer po Muzeum Narodowym we Wrocławiu szlakiem wątków i pamiątek mickiewiczowskich. Podczas spotkania obejrzeć będzie można obrazy polskich malarzy tworzących w XIX w. odwołujące się do twórczości poety. Na zwiedzających czeka też niespodzianka – niezwykła pamiątka po polskim wieszczu narodowym. Wydarzenie odbędzie się dokładnie w dniu 167. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub tel. 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


27.11, g. 11:00

Sztuka bizantyńska – wykład dr. Dariusza Galewskiego w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Sztuka Cesarstwa Wschodniorzymskiego rozwijała się od schyłku IV w. jako kontynuacja sztuki wczesnochrześcijańskiej i późnoantycznej. Swój pierwszy „złoty okres” przeżywała za panowania Justyniana Wielkiego (527–565), kiedy to powstały bazylika Hagia Sophia w Konstantynopolu czy kościół San Vitale w Rawennie. Dekorację ich wnętrz stanowiły mozaiki ukazujące dostojne i hieratyczne postacie, o wydłużonych proporcjach, ukazane frontalnie i pozbawione niemal ruchu. Podobnie jak ikony wskazywały na rzeczywistość duchową i były dla odbiorców „oknem” otwartym na świat idealny. Od schyłku IX w. nastąpiła ekspansja sztuki bizantyńskiej na niemal całym obszarze basenu Morza Śródziemnego i w krajach słowiańskich. Wykształciły się wówczas takie formy artystyczne, które są do dzisiaj kontynuowane w Kościołach wschodnich, jak świątynia kopułowa na planie krzyża greckiego czy oparte na wzornikach przedstawienia scen biblijnych. Pomimo tego że Imperium Bizantyńskie upadło w 1453 r., odegrało nieocenioną rolę w przyswojeniu, ugruntowaniu i przekazaniu krajom europejskim dziedzictwa kultury starożytnej, co miało istotny wpływ dla ponownego jej odkrycia w okresie renesansu.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


Muzeum Etnograficzne

26.11, g. 14:00 

Nikolaus von Lutterotti – zakonnik i kolekcjoner z Krzeszowa. Wykład Arkadiusza Dobrzynieckiego towarzyszący wystawie „Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892–1955)”

Będzie to opowieść o zakonniku z Krzeszowa – jego życiu i pasjach. O. Nikolaus von Lutterotti przyszedł na świat jako Marco von Lutterotti 22 lipca 1892 r. w Kaltern (Włochy). W 1912 r. wstąpił do klasztoru benedyktynów Emaus w Pradze i przyjął imię zakonne Nikolaus. W 1922 r. przybył do klasztoru w Krzeszowie, gdzie obok rozległej pracy duszpasterskiej zajął się kolekcjonowaniem m.in. grafik dewocyjnych, obrazów na szkle i albumów graficznych. Opublikował też ponad 70 książek i artykułów dotyczących cysterskiego Krzeszowa, dóbr zakonnych i dzieł sztuki artystów tam tworzących. Najważniejsze opracowania naukowe poświęcił barokowemu malarzowi Michaelowi Willmannowi. Zmarł 28 października 1955 r. w Stuttgarcie, pochowany został na cmentarzu swego domu zakonnego w Bad Wimpfen (Niemcy).

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

27.11, g. 12:00 

Wszyscy święci – litorytnicze warsztaty rodzinne Klaudii Feluś-Maślej dla dzieci w wieku 7–12 lat. Wydarzenie w ramach cyklu „ETNO w południe” towarzyszące wystawie „Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892–1955)”

Inspiracją do zajęć z techniką linorytu będą „święte obrazki” prezentowane na wystawie czasowej.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


25.11, g. 16:00

Jiříego Kolářa – rolaż. Warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Estetyka fragmentu”, towarzyszące wystawie „Collage – klejone światy”. Prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk 

Drugie spotkanie z serii „Estetyka fragmentu” przybliży postać Jiříego Kolářa – artysty, poety, twórcy rolaży. To właśnie jego sposób myślenia o „klejonych światach” będzie dla nas punktem wyjścia do tworzenia własnych dzieł.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


26.11, g. 14:00

Drzwi do świata sztuki – warsztaty Agaty Iżykowskiej-Uszczyk w ramach cyklu „Dotknij Muzeum” dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Piotr Potworowski i jego „Drzwi” z 1958 roku będą punktem wyjścia do rozmowy o miejscu zwykłego przedmiotu w sztuce współczesnej. Uczestnicy zainspirowani dziełami prezentowanymi na wystawie „Collage – klejone światy”, takich twórców jak Maria Pinińska-Bereś czy Adam Marczyński, tworzyć będą własne artystyczne obiekty.

Bilet wstępu do muzeum w specjalnej cenie 3 zł, udział w zajęciach jest bezpłatny

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


26.11, g. 17:30

Artyści w czasach wyjątkowych – spotkanie towarzyszące wystawie „Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca”. Prowadzenie: Iwona Dorota Bigos, kuratorka wystawy.

Dyskusja na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł inspirowana instalacją Piotra Skiby „Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca” z udziałem autora pracy i zaproszonymi artystami oraz kuratorami. Rozmowa poprzedzona będzie krótkim wprowadzeniem na salach wystawy stałej ze szczególnym uwzględnieniem prac powstałych w czasie stanu wojennego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017–2022.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


27.11, g. 11:00

Konceptualizm, czyli pomysł na dzieło – wykład Małgorzata Micuły w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”

W latach sześćdziesiątych XX w. awangarda zbliżyła się do krańców sztuki, głosząc pogląd, że idea jest ważniejsza od realizacji, a sam pomysł może być traktowany jak skończone dzieło niewymagające materializacji. Dużą rolę w tym przełomie odegrali polscy artyści, w tym Roman Opałka, którego projekt „Opałka 1965 / od 1 do nieskończoności” – realizowany przez 46 lat, aż do śmierci autora – pozostaje w kręgu najbardziej konsekwentnych i radykalnych postaw artystycznych w sztuce światowej.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


27.11, g. 11:00

Pawilon Wielu Kolumn – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą.

Zaprojektowany w 1912 roku przez Hansa Poelziga budynek Pawilonu Czterech Kopuł jest wczesnym przykładem modernizmu. Jednocześnie architekt umieścił w nim elementy klasycyzujące, np. kolumny, które witają nas już przy wejściu, a we wnętrzu podpierają kopuły. Wspólnie poznamy lepiej kolumnę – jeden z najważniejszych elementów architektonicznych, a także razem z dziećmi zaprojektujemy własną.

Bilety w cenie 5 zł

Zajęcia: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


27.11, g. 13:00

Jej Wysokość Kolumna! – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

Czy wiesz, że kolumna ma także stopy i głowę, dokładnie tak jak Ty? Dzięki temu kolumny mogą podtrzymywać nasze pawilonowe kopuły! Na zajęciach przyglądniemy się dokładnie budynkowi naszego pawilonu i temu, jak jest zbudowany. A potem każdy uczestnik będzie mógł zaprojektować kolumnę we własnym stylu.

Bilety w cenie 5 zł

Zajęcia: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty