Od dziś Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wiele interesujących wydarzeń. Wśród nich m. in. oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nowoczesna ceramika. Wyroby fabryki R.M. Krause w Świdnicy (1882–1922)”, a także po ekspozycji „Obrazy do opowiadania” (dla niedowidzących), wykłady na temat bożonarodzeniowych tradycji i zwyczajów w Polsce oraz warsztaty rodzinne.
![]() |
Cache-pot, 1900, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
11.12, g. 11:00
Martwa natura wiecznie żywa! – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 5–12 lat, prowadzenie: Michał Pieczka. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Wiwat Muzeum!”
Młodzi uczestnicy spotkania obejrzą dzieła sztuki zaprezentowane na wystawie czasowej „Wiwat Muzeum!” – szczególna uwaga zostanie poświęcona obrazom ukazującym martwe natury w różnych ujęciach stylistycznych. W drugiej części zajęć dzieci przy użyciu kolorowego papieru i bibuły wykonają własne „reliefowe” martwe natury zainspirowane obejrzanymi pracami.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu
11.12, g. 13:00
„Nowoczesna ceramika. Wyroby fabryki R.M. Krause w Świdnicy (1882–1922)” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: Jolanta Sozańska
Wazony, patery, donice oraz naczynia takie jak bola do podawania ponczu czy podstawa na nożyki do owoców można oglądać na wystawie wyrobów fabryki fajansu Richarda Maxa Krausego, działającej w Świdnicy na przełomie XIX i XX w. Jej oferta w pierwszych latach ograniczała się do naczyń terakotowych, głównie dekoracyjnych. Kilka lat później dzięki wykorzystaniu dobrych gatunkowo glin z nieodległego Ujazdu do produkcji można było wprowadzić popularny fajans delikatny oraz modną majolikę. Zmiany przełożyły się na finansowe sukcesy – wytwórnia na lokalnym rynku była jedyną o takim profilu, a jej produkty dostępne były w sklepach na całym świecie.
Wstęp z biletem na wystawy czasowe
Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Etnograficzne
10.12, g. 14:00
„Jaka Wigilia, taki cały rok”. O bożonarodzeniowych tradycjach i zwyczajach w Polsce. Wykład Doroty Jasnowskiej z tłumaczeniem na język ukraiński
Uczestnicy spotkania dowiedzą się o specyfice obchodzenia świat Bożego Narodzenia w Polsce, a także o symbolicznym znaczeniu wieczoru wigilijnego. Spróbujemy odnaleźć wspólne dla polskiej i ukraińskiej kultury elementy świętowania.
Wstęp wolny
Zapisy: karolina.rzepka@mnwr.pl lub tel. +48 71 372 51 48.
Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
10.12, g. 15:00
„Idą Gody”. O bożonarodzeniowych zwyczajach w Polsce. Wykład Doroty Jasnowskiej
Uczestnicy spotkania dowiedzą się o historii, bogatej tradycji świat Bożego Narodzenia oraz przypisanych do tego wyjątkowego czasu rekwizytach: słomie, choince, opłatkach, potrawach, kolędnikach, a także o wróżbach związanych z urodzajem, pogodą, zdrowiem czy ożenkiem.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
10.12, g. 15:00
Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Obrazy do opowiadania” – spotkanie dla osób niewidomych i niedowidzących. Prowadzenie: Olga Budzan
Najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Etnograficznym pozwala doświadczyć tego, w jaki sposób obrazy opowiadają historie. Obejrzeć na niej można prace profesjonalne i amatorskie reprezentujące różne nurty, powstałe od XVI do XXI w. Wielkie historie zderzają się z tymi osobistymi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Bilet wstępu do muzeum w specjalnej cenie 3 zł, udział w zajęciach jest bezpłatny
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
11.12, g. 12:00
Pająk na święta – warsztaty rodzinne Olgi Budzan dla dzieci w wieku 5–12 lat, wydarzenie w ramach cyklu „ETNO w południe”
Doroczne robienie pająka w Muzeum Etnograficznym to już tradycja! W tym roku podczas zajęć będzie można wykonać pająka, ozdobę ludową oraz obejrzeć pająki znajdujące się w kolekcji muzealnej. Tematem przewodnim będzie kierec – tradycyjny kurpiowski pająk wykonany z bibuły, sznurka, grochu i słomy. Warsztaty dla cierpliwych!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
11.12, g. 16:00
Pająk dla wytrwałych – warsztaty rodzinne dla dzieci ze spektrum autyzmu w wieku 5–12 lat. Prowadzenie: Olga Budzan
Doroczne robienie pająka w Muzeum Etnograficznym to już tradycja! W tym roku podczas zajęć będzie można wykonać pająka, ozdobę ludową oraz obejrzeć pająki znajdujące się w kolekcji muzealnej. Tematem przewodnim będzie kierec – tradycyjny kurpiowski pająk wykonany z bibuły, sznurka, grochu i słomy. Warsztaty dla cierpliwych! Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Bilet wstępu do muzeum w specjalnej cenie 1 zł, udział w zajęciach jest bezpłatny
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
9.12, g. 16:00
O czwartej pod Kopułami. Oprowadzanie po wystawie czasowej „Collage – klejone światy”
Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie, która jest próbą pokazania ewolucji oraz różnorodności kolażu (form, technik, materiałów), który przez lata był i nadal jest używany przez artystów do rozmaitych celów. Na prezentacji „Collage – klejone światy” obejrzeć można prace wybitnych polskich i zagranicznych artystów powstałe na przestrzeni ostatnich 150 lat, reprezentujące wszystkie dziedziny sztuki od malarstwa, rysunku przez rzeźbę, grafikę, fotografię, fotomontaż, ceramikę, szkło, tkaninę, po sztukę wideo.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
10.12, g. 16:00
Collage – zapożyczenia, zawłaszczenia, czyli jak dziś „kleić światy” w kontekście prawa autorskiego. Poradnik nie tylko dla artystów
Spotkanie ze specjalistką od prawa autorskiego adwokat Joanną Lassotą. Prowadzenie: Anna Chmielarz, kuratorka wystawy czasowej „Collage – klejone światy”.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
11.12, g. 16:00
Pozdrowienia z wakacji – rozmowa na temat twórczości Jana Dziaczkowskiego
Rozmowa Anny Chmielarz z Karolem Hordziejem na temat niezwykłej twórczości kolażysty i malarza Jana Dziaczkowskiego (1983–2011), którego prace pokazywane są na wystawie czasowej „Collage – klejone światy”. Karol Hordziej – kurator wystaw, menadżer kultury, wykładowca Akademii Fotografii w Krakowie i w Warszawie, redaktor. Współtwórca i inicjator cyfrowych archiwów twórczości Zofii Rydet, Wojciecha Plewińskiego, Zygmunta Rytki, Władysława Hasiora, Jana Dziaczkowskiego. W latach 2004–2013 dyrektor artystyczny festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie oraz członek zarządu Fundacji Sztuk Wizualnych (2004–2014).
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz