poniedziałek, 13 lutego 2023

Wydarzenia w Muzeum Narodowym 13-19 lutego 2023

W pierwszym tygodniu ferii zapraszamy do Muzeum Narodowego i Oddziałów na: poszukiwanie skarbów ukrytych w salach muzealnych i tworzenie portretów z fragmentów gazet w Gmachu Głównym; opowieści o bohaterach i twórcach wielkiego malowidła w Panoramie Racławickiej; kwiaty z orgiami i hafty na papierze w Muzeum Etnograficznym; Ptaki i Mutanty Magdaleny Abakanowicz w Pawilonie Czterech Kopuł.

Johann Georg Platzer, Alegoria muzyki, ok. 1730, olej, MNWr.


Muzeum Narodowe we Wrocławiu

15.02, g. 12:00 i 14:00 

Sezamie, otwórz się! – zajęcia Sławomira Ortyla dla dzieci w wieku 5–12 lat w ramach cyklu „Wiwat ferie! Wiwat Muzeum!”

Podobnie jak Ali Baba, przy wejściu do sal na wystawie „Wiwat Muzeum!” uczestnicy będą wypowiadać zaklęcie: „Sezamie, otwórz się!”. Tylko wówczas otworzą się przed nimi skrzyneczki-zagadki, na ich podstawie spróbują odgadnąć, jakie skarby skrywają się w poszczególnych salach. Czy chodzi o złoto, a może też o wiedzę albo emocje?

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


17.02, g. 12:00 i 14:00 

Metamorficzne portrety – zajęcia Michała Pieczki dla dzieci w wieku 5–12 lat w ramach cyklu „Wiwat ferie! Wiwat Muzeum!”

W trakcie ferii w Muzeum Narodowym spróbujemy spełniać marzenia. Jeżeli ktoś marzył kiedyś o wyczarowaniu niezwykłego portretu składającego się z różnych zaskakujących elementów, to będzie miał ku temu okazję. W trakcie zajęć uczestnicy będą wykonywać fantastyczne portrety z elementów powycinanych z różnych czasopism i pocztówek. Kto wie, czy nie powstaną wtedy dzieła godne samego Arcimboldo!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


18.02, g. 11:00 

Zimowe obyczaje ludzi i zwierząt – warsztaty plastyczne Grzegorza Wojturskiego dla rodzin z dziećmi z Ukrainy. Wydarzenie z tłumaczeniem na język ukraiński w ramach cyklu „Radość ze sztuki” / Зимові традиції людей і тварин – Мистецькі майстер-класи для сімей з дітьми з України, проводить Гжегож Войтурскі. Подія з перекладом на українську мову в рамках циклу «Радість від мистецтва» 

Jak w dawnej Polsce spędzano zimowy czas, jak wyglądały typowe prace i rozrywki biednych i bogatych obywateli, a jak ten czas spędzały dzikie i domowe zwierzęta? Odpowie na te pytania w odniesieniu do zgromadzonych w Muzeum zabytków prowadzący spotkanie, który zaprosi też obecnych do działań plastycznych w oryginalnej technice. / Як проводили зиму в давній Польщі, як виглядали типові роботи та розваги бідних і багатих городян. Як проводили цей час дикі та свійські тварини? Ми постараємося відповісти на ці питання на прикладі експонатів, зібраних у музеї. Також запропонуємо учасникам виконати художні роботи в оригінальній техніці.

Wstęp wolny / Вхід вільний

Zapisy / Реєстрація: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu / Зустріч у приміщенні Національного музею у Вроцлаві


19.02, g. 11:00

O szklanych naczyniach – żartobliwie. Warsztaty plastyczne Grzegorza Wojturskiego dla dzieci w wieku 5–12 lat, wydarzenie w ramach cyklu „Z rodziną do muzeum”

Czas karnawału to okres zabaw, bali oraz wesołego biesiadowania. W Muzeum można zobaczyć oryginalne szklane naczynia o zaskakujących kształtach, służące biesiadnikom do wznoszenia toastów i raczenia się wykwintnymi trunkami. Korzystający z tych naczyń musieli czasem się nieźle natrudzić, aby odkryć tajemnice skutecznego zakosztowania napoju bez polania się nim. O tych naczyniach oraz o innych – klasycznych szklanicach, kielichach i sposobach ich dekorowania opowie prowadzący spotkanie. Uczestnicy wykonają również własne żartobliwe naczynko, którym każdy na końcu spotkania wzniesie toast z soku owocowego.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


19.02, g. 15:00

Na polowaniu z wyborowymi strzelcami. Wątki myśliwskie w sztuce czasów nowożytnych – spacer tematyczny w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich”, prowadzenie: Michał A. Pieczka

Uczestnicy oprowadzania obejrzą wybrane eksponaty związane z dawną kulturą łowiecką. Będzie to okazja do poznania cennych przykładów dawnej broni – często misternie dekorowanej w różnych technikach łączenia wielu materiałów. Podczas wspólnej wędrówki tropem motywów myśliwskich po salach muzealnych pojawi się też sposobność do krytycznego spojrzenia na łowiectwo dawne i współczesne, a tym samym traktowania przez człowieka żywych tworów natury jakimi są wszak zwierzęta. Zapraszamy na to spotkanie zarówno zwolenników, jak i przeciwników polowań.

Wstęp z biletem na wystawy czasowe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


Panorama Racławicka, multimedia, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Muzeum „Panorama Racławicka”


14.02, g. 9:15

Ferie z Panoramą – Edukacyjny spacer dla dzieci, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Uczestnicy spotkania w Panoramie Racławickiej będą mogli przed wejściem na platformę widokową zapoznać się z okolicznościami powstania malowidła, przybliżone zostaną sylwetki jego głównych bohaterów oraz anegdoty wiele mówiące o charakterze twórców. Dzieci obejrzą też jeden z filmów edukacyjnych w Małej Rotundzie, na koniec zaś udadzą się na seans w Dużej Rotundzie.

Wstęp z biletem rodzinnym do PR

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum „Panorama Racławicka”

Dzieciątko Jezus z Pragi, praca klasztorna, XIX w./ fot. Muzeum Etnograficzne


Muzeum Etnograficzne

14.02, g. 12:00 

Serwetka prawie haftowana – warsztaty Olgi Budzan dla dzieci w wieku 5–12 lat w ramach cyklu „Ferie z papierem”

Haftowana serwetka to najpiękniejsza ozdoba stołu. Haft krzyżykowy, atłasek, łańcuszek – to techniki, dzięki którym można ozdobić nie tylko serwetkę czy poduszkę, ale i strój. Zanim jednak hafciarka zabierze się za pracę, wzór powinna naszkicować. Podczas warsztatów będzie można przyjrzeć się motywom zdobniczym oraz sposobom ich komponowania na tkaninie. Dla miłośników dekorowania!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


17.02, g. 12:00 

Kwiaty orgiami – warsztaty Julii Szot dla dzieci w wieku 7–12 lat w ramach cyklu „Ferie z papierem”

Na zajęciach spróbujemy przywołać ducha wiosny. Z pomocą przyjdą nam kolorowe papiery, z których wykonamy kwiaty origami. Prace powstaną zgodnie z zasadami sztuki składania papieru – bez używania kleju i nożyczek.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


18.02, g. 13:00 

Obrazy, których nie pokazałam – wykład Olgi Budzan towarzyszący wystawie „Obrazy do opowiadania”

Niemal każdy kurator, projektując wystawę, potrafi się nieco zagalopować… Nie każde dzieło może zmieścić się w drzwiach, nie każde da się przewieźć. Wiele dzieł przypisanych jest miejscu lub stanowi jego element (tak jak bywa to na przykład w wypadku fresków). Pracując nad wystawą, kurator mierzy się z ogromem pomysłów, nie każdy będzie jednak zrealizowany. Dziecinne bazgroły Onfima z Nowogrodu, „36 widoków na górę Fudżi”, kolumna Trajana, tkanina z Bayeux to tylko niektóre z dzieł, które nie znalazły się na wystawie „Obrazy do opowiadania”. Wykład będzie zatem opowieścią o obrazach do opowiadania, które „nie zmieściły się” na wystawie.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


19.02, g. 12:00 

Mądrej głowie dość dwie słowie – warsztaty rodzinne Pauliny Sucheckiej dla dzieci w wieku 5–12 lat, w ramach cyklu „ETNO w południe”

Uczestnicy spotkania dowiedzą się o znaczeniu przysłów, ich różnorodności i okolicznościach stosowania. Na wystawie „Obrazy do opowiadania” wspólnie będziemy odgadywać, jakie przysłowia zostały przedstawione na jednym z obrazów, a na najbardziej dociekliwych czekać będą (w nagrodę) niespodzianki.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


Ewa Kuryluk. Białe fałdy czasu, fragm. wystawy, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


14.02, g. 11:00

Muzealne nieloty – warsztaty Barbary Przerwy dla rodzin z dziećmi w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”

Muzealne ptaki niestety nie latają! To ciężkie metalowe rzeźby mocno przytwierdzone do postumentów. Ale przy odrobinie fantazji możemy je ożywić w naszej wyobraźni. W trakcie zabawy plastycznej wykonamy z papieru i kolorowej bibuły własne skrzydła i zatańczymy ptasi taniec, upodabniając się do dzieł sztuki.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


16.02, g. 11:00

Ni pies, ni wydra – warsztaty Iwony Gołaj dla rodzin z dziećmi w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”

Nie jest łatwo odgadnąć, jakie zwierzęta przedstawiła Magdalena Abakanowicz w serii „Mutanty”. Po co robić tak dużo prawie takich samych postaci? Nie wystarczyłaby jedna? Stado dziwnokształtnych stworów. Po co aż tyle? Podczas muzealnej zabawy wyruszymy tropem mutantów i spróbujemy odgadnąć, w jakim świecie żyją.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


17.02, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


19.02, g. 11:00

Performance. Tu i teraz – wykład Justyny Oleksy w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”

Wykład będzie opowieścią o naturze performansu oraz subiektywnym wyborem przykładów najbardziej znanych realizacji i twórców, wśród których znajdą się na pewno Marina Abramović i Josef Beuys, a kluczem do tej opowieści będą performanse realizowane w muzeach. Walker Art Center, Tate, MoMa, Pawilon Czterech Kopuł… Jak przestrzenie muzeów mogą służyć performatywnym gestom? Jak odmienne koncepcje trwania, obecności i ruchu w performansie i muzeum realizują się w przestrzeniach wystawowych?

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Noc Muzeów we wrocławskim Muzeum Architektury

18 maja Muzeum Architektury zaprasza na Noc Muzeów. Będzie to prawdziwa podróż w czasie! Na wystawie "Vue d’optique i maszyny optyczne&...

Popularne posty