poniedziałek, 20 marca 2023

`Tryptyk baletowy` - premiera w Operze Wrocławskiej

 Trzy aranżacje, trzech choreografów, trzy style muzyczne – pierwszy spektakl już 25 marca o godz. 19:00 w Operze Wrocławskiej. Najnowsza premiera baletowa to połączenie kreatywności artystów i fuzja stylów tańca. Wszystkie dzieła zaprezentowane zostaną w Polsce po raz pierwszy.

 

Bolero w choreografii Meryl Tankard powstało w Lyonie w 1998 r. jako efekt bliskiej współpracy choreografa z artystą wizualnym. Inspirowani muzyka Maurice'a Ravela i atmosferą miasta, Meryl Tankard i Régis Lansac stworzyli bogatą paletę obrazów w pełni zintegrowanych z ruchem tancerzy.

               Elsa Canasta w choreografii Javiera De Frutos obchodzi w tym roku dwudziestą rocznicę i jako produkcja była prezentowana przez zespoły w Anglii, Szkocji i Stanach Zjednoczonych. Inspirowana postaciami, wydarzeniami i kolorytem życia towarzyskiego lat 20. XX w., ale i indywidualnymi cechami tancerzy, z którymi pracuje Frutos. Elsa Canasta to zaproszenie na przyjęcie, a muzyka Cole'a Portera podkreśla zmysłowość i złożoność międzyludzkich relacji. Projekt scenografii Jean-Marca Puissant'a zachęca tancerzy do podejmowania zuchwałych i czasem ryzykownych kroków...

               Flight w choreografii Małgorzaty Dzierżon powstał w 2016 r. w Wielkiej Brytanii na 90. rocznicę najstarszego w tym kraju zespołu tańca Rambert. Flight to próba przedstawia potrzeby ruchu, zmiany, cykliczności, jaką można zaobserwować w naturze, jak i stanów emocjonalnych, które towarzyszą ludziom, którzy znajdują się na granicy, gdzieś "pomiędzy" – w drodze, w oczekiwaniu, w poszukiwaniu. Inspiracją jest tematyka migracji, utwór nie podejmuje jednak tematu w kontekście politycznym.

Współczesne interpretacje choreografów rzucą nowe światło na znane utwory. Muzyka popularna, impresjonizm i awangardowy minimalizm na jednej scenie? Efektem jest wyjątkowe wydarzenie i wieczór pełen wrażeń.

Tryptyk baletowy jest w wykonaniu zespołu Baletu, Orkiestry i solistów Opery Wrocławskiej.

Tylko w Operze Wrocławskiej 25, 26 i 31 marca oraz 1 i 2 kwietnia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aśki Borof (nie)codziennik /relacja z wystawy " "Aśka Borof. Powszednie misterium"/

Od 27 kwietnia we wrocławskim Muzeum Etnograficznym można oglądać absolutnie unikalną wystawę prac Aśki Borof – artystki, która opisuje świa...

Popularne posty