wtorek, 28 marca 2023

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach 31.03–2.04.2023

W najbliższą sobotę w Muzeum Etnograficznym odbędzie się coroczny kiermasz wielkanocny, który będzie również okazją do spotkania z twórcami palm, pisanek, stroików i innych ozdób świątecznych. W Gmachu Głównym zaplanowano m.in. wykład dr Beaty Lejman w ramach cyklu „Wyjątkowe zjawiska w sztuce pozaeuropejskiej”. Z kolei Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza na wykład Aleksandry Szwedo, którego bohaterką będzie Cindy Sherman – amerykańska artystka wizualna, której prace można oglądać na wystawie „Twarzą w twarz”.


Muzeum Narodowe we Wrocławiu


1.04, g. 11:00

Przygody Czerwonego Kapturka – zajęcia edukacyjne Sławomira Ortyla dla dzieci w wieku 3–5 lat, wydarzenie towarzyszące wystawie „Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich”

Scenariusz zajęć oparty będzie na motywach bajki o Czerwonym Kapturku, lecz nie do końca, co oznacza, że momentami akcja potoczy się nieprzewidywalnie! Ot, co babcia Czerwonego Kapturka zabierze ze sobą do wilczego brzucha? Dlaczego przed pożarciem nie będzie chciała się rozstać z upchaną czymś po brzegi wielką skarpetą? I kogo tam, w tym wilczym brzuchu, spotka? No i wreszcie – zaglądając na wystawę „Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich” – dowiemy się, czy leśniczy zdecyduje się na kuszę, strzelbę, muszkiet, czy może na… środki usypiające.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu 


1.04, g. 12:00

Atlantyda naszych czasów, jej zabytki i kultura – wykład dr Beaty Lejman w ramach cyklu „Wyjątkowe zjawiska w sztuce pozaeuropejskiej”

Historia i kultura tonącego archipelagu wysp oraz głos rozpaczy jego mieszkańców będą kanwą opowieści o raju traconym na skutek przedkładania fałszywie pojętego rozwoju gospodarczego nad dobrostan naszej planety i żyjących na niej ludzi.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, sala nr 116


2.04, g. 11:00

Niedokończone – zajęcia edukacyjne Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach cyklu „Zostań Cudo-Twórcą”

Czy to możliwe, by niedokończone dzieła zdobiły muzealne galerie? Dlaczego artyści nie zawsze kończą swoje prace? Czy może celowo, a może coś stanęło im na przeszkodzie? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas zajęć. W trakcie warsztatów plastycznych postaramy się wyręczyć niektórych artystów i dokończyć dzieła za nich.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Wystawa "Wiwat Muzeum!"

Muzeum Etnograficzne

1.04, g. 10:00–16:00  
Kiermasz wielkanocny

W sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową tradycyjnie odbędzie się w Muzeum Etnograficznym coroczny kiermasz wielkanocny. Będzie można na nim spotkać się z twórcami oraz zakupić palmy plecione z suszonych i barwionych kwiatów, traw i ziół, różnorodne pisanki (wykonane techniką batikową, rytowniczą, aplikacyjną oraz jajka zdobione między innymi farbami, koralikami czy wiertłem dentystycznym), stroiki wielkanocne, bibułowe kwiaty i wiele innych świątecznych dekoracji.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

1.04, g. 15:00 
„Nowa moc” – o niecodziennym czasie wielkanocnego świętowania. Wykład Agnieszki Szepetiuk-Barańskiej towarzyszący wystawie „Pisanki i palmy wielkanocne”

Zapraszamy w podróż do źródeł obchodzonych na wiosnę świąt i zwyczajów. Poruszające wyobraźnię przedmioty dawnej i współczesnej plastyki obrzędowej będą punktem wyjścia do świątecznych opowieści i realnych zdarzeń, które dają siłę! Narracja dotyczyć będzie dawnych i współczesnych sposobów świętowania, zmieniających się okoliczności i zachowań, a także reguł świata na opak z łamaniem norm, hałasem i ucztowaniem. Będzie to też opowieść o odnawianiu energii, wiosennej witalności, uważności w obserwowaniu świata roślin i zwierząt, a przede wszystkim o przeganianiu złych mocy.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

1.04, g. 15:00 
Cuda z sitowiem – warsztaty rodzinne dla dzieci i młodzieży w wieku 8–15 lat, w ramach cyklu „ETNO w południe”. Prowadzenie: Edyta Haratyk

Wśród różnych technik zdobienia jajek na Wielkanoc jedna wymaga użycia wyjątkowego surowca – rdzenia sitowia. Artystka–twórczyni przybliży proces pozyskiwania tego specyficznego materiału, pokaże sposób komponowania wzorów i pokieruje pracą przy oklejaniu jajek rdzeniem sitowia i kolorową włóczką. Wyzwanie dla precyzyjnych.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13 
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Cindy Sherman, wystawa "Twarzą w twarz", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

31.03, g. 16:00
O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. Spotkanie w ramach cichych godzin dla osób wysoko wrażliwych

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami.
Wstęp z biletem na wystawę stałą.
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

1.04, g. 12:00
Woda – warsztaty Moniki Ćmy w ramach cyklu „Dotknij Muzeum” dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Nasze ciało wypełnione jest w 70–80% wodą. Żywioł ten również pokrywa 70,9% naszej planety. Woda może rozpuścić więcej substancji niż jakakolwiek inna ciecz. W trakcie warsztatów zanurzymy się głęboko Pod wodę – w obraz Alfreda Lenicy. Jego oceaniczna odchłań będzie dla nas punktem wyjścia do ruchu. Przemienimy się w wodne stworzenia poszukujące przyjemności w ruchu poprzez orzeźwiający taniec.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

1.04, g. 14:00
Namaluj mnie – warsztaty Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu, wydarzenie towarzyszące wystawie „Twarzą w twarz”

Jaki jestem? Jak wyglądam? W trakcie spotkania przyjrzymy się różnym sposobom przedstawiania twarzy. Czy zawsze jest ona pokazywana w pełni, czy detal potrafi nam zdradzić, kim jest dana osoba? W części warsztatowej, pracując w zespołach rodzinnych, spróbujemy uwiecznić siebie nawzajem.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: agata.izykowska@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81 
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

1.04, g. 16:00
Wszystkie twarze Cindy Sherman – wykład Aleksandry Szwedo towarzyszący wystawie „Twarzą w twarz”

Cynthia Morris Sherman to amerykańska artystka zajmująca się głównie fotografią. Studiowała malarstwo na Buffalo State College, jednak rozczarowana tym medium, porzuciła je i zajęła się robieniem zdjęć. Wraz z takimi artystkami jak Laurie Simmons czy Barbara Kruger uważana jest za część Pictures Generation. Już w latach 80. XX w. przewidziała przyszłość przed erą mediów społecznościowych, selfies i filtrami na Instagrama. Tworzyła autoportrety zmuszające do przyjrzenia się własnej tożsamości. Za jej przełomową pracę uważa się cykl czarno-białych fotografii „Untitled Film Stills”, na których artystka wciela się w stereotypowe role kobiece ukazywane w mediach. To właśnie przyjmowanie nowych tożsamości i konstruowanie różnych wcieleń będzie tematem wykładu – analizując jej najbardziej znane realizacje, spróbujemy odpowiedzieć na pytania, gdzie w często wymyślnych, odważnych kreacjach jest prawdziwe „ja” autorki oraz jak Sherman odnajduje się dziś w social mediach, które stały się odbiciem jej sztuki.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty