wtorek, 28 marca 2023

Nowy cykl audycji „Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski” na antenie radiowej Dwójki

 Program 2 Polskiego Radia wraz z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, od najbliższego wtorku zaprasza na cykl audycji „Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski”. W audycjach przywołujemy dwadzieścia najlepszych polskich dramatów, które historyk teatru Zbigniew Raszewski, umieścił na sporządzonej przez siebie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku liście. 


Wśród polskich tekstów dramatycznych, które Raszewski wskazał jako najistotniejsze z jego punktu widzenia, znajdziemy utwory wciąż obecne w kanonie polskiej literatury, jak „DziadyAdama Mickiewicza,KordianJuliusza Słowackiego czy „WeseleStanisława Wyspiańskiego. Są na liście także teksty nieco zapomniane, niegrane już w polskich teatrach, jak „Małżeństwo z kalendarza” Franciszka Bohomolca czy „Marcowy kawaler” Józefa Blizińskiego. Lista nie jest kanonem, autorzy audycji nie zamierzają komentować ani oceniać wyboru Raszewskiego. Sięgają do genezy tekstów, historii ich wystawień na polskich scenach, ale i „przymierzają” utwory do współczesności.

Cykl otwiera audycja poświęcona „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat, napisany na przełomie 1900 i 1901 roku, miał prapremierę w Teatrze Miejskim w Krakowie, w inscenizacji autora. Zbigniew Raszewski wraz z Jerzym Gotem w latach 70. XX wieku na deskach Teatru im. Słowackiego w Krakowie (czyli na scenie, na której odbyła się prapremiera) próbowali zrekonstruować tę inscenizację, niejako sprawdzając, czy „Wesele” tak jak było grane w teatrze krakowskim w roku 1901 przystaje jeszcze do współczesnej wrażliwości, a sam akt „powtórzenia” pozwoli odkryć w dramacie coś nowego. Autorem scenariusza pierwszej audycji jest Rafał Węgrzyniak, historyk i krytyk teatru, autor „Encyklopedii Wesela Stanisława Wyspiańskiego”.  

Pierwsza audycja cyklu „Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski” zostanie nadana na antenie radiowej Dwójki 28 marca o godz. 22:00. Kolejne w każdy wtorek o godz. 21.30. Scenariusze audycji opracowali m.in. Jarosław Cymerman, Krzysztof Koehler, Marek Troszyński, Rafał Węgrzyniak, Mateusz Żurawski. Rozmowy poprowadzi Małgorzata Szymankiewicz. 

Audycje powstają we współpracy Programu 2 Polskiego Radia z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Instytut, który nosi imię jednego z najwybitniejszych historyków i badaczy teatru, powołany został 1 lipca 2003 roku. Jego podwalinę stanowiły zbiory Działu Dokumentacji Związku Artystów Scen Polskich. Lista zadań nałożonych na nowo powołaną instytucję obejmowała obowiązek opisywania, badania, promocji i popularyzacji polskiego dziedzictwa teatralnego. Dziś trudno sobie wyobrazić polskie życie teatralne bez Instytutu. Jego dorobek i znaczenie są niepodważalne, o czym zaświadczają setki książek, spotkań, widowisk, dziesiątki wystaw, konkursów i festiwali.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aśki Borof (nie)codziennik /relacja z wystawy " "Aśka Borof. Powszednie misterium"/

Od 27 kwietnia we wrocławskim Muzeum Etnograficznym można oglądać absolutnie unikalną wystawę prac Aśki Borof – artystki, która opisuje świa...

Popularne posty