poniedziałek, 29 maja 2023

63. Krakowski Festiwal Filmowy

Od 28 maja do 4 czerwca 2023 r. potrwa  63. Krakowski Festiwal Filmowy. To dobry moment żeby dokładnie zapoznać się z programem i zaplanować własny kalendarz projekcji. Oto kilka cieszących się zawsze ogromną popularnością pokazów filmów pozakonkursowych, zebranych w tematyczne sekcje.


Laboratoria, szpitale, koncerty rockowe, murale pokryte graffiti, morskie głębiny i mroczne historie nadużyć władzy. W cyklu “Fokus na Hiszpanię” zobaczycie zupełnie nowe, niezwykle różnorodne i prawie zupełnie nieznane oblicza tej słonecznej, bardzo popularnej wakacyjnej destynacji.

Fabularne filmy hiszpańskie są znane i lubiane przez polskich widzów. Rzadko jednak sięgamy po tamtejsze dokumenty, które pokazują unikatowe i mniej znane oblicza tego niezwykle zróżnicowanego kraju. W programie Fokusa na Hiszpanię staraliśmy się uchwycić tę różnorodność, stąd obok ostatniego dzieła mistrza Carlosa Saury, mocna produkcja o torturach baskijskich kobiet, a także opowieść o zawodnikach freedivingu, portret rockowego muzyka oraz podnosząca na duchu historia silnej kobiety z uporem pragnącej osiągnąć wymarzony cel. – komentuje Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Ściany mogą mówić, reż. Carlos Saura

Ikony polskiej sztuki wizualnej: Natalia LL, Witold-K i  Łódź Kaliska; polski Stan Lee, który odkrył Andrzeja Sapkowskiego;  krakowskie legendy kina: Wojciech Jerzy Has, Mieczysław Jahoda i Jerzy Kucia, a także zakamarki i tajemnice Narodowego Starego Teatru. To tegoroczni bohaterowie i bohaterki Panoramy polskiego dokumentu na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Tegoroczna panorama jest jednoznacznie artystyczna, nie znalazło się w niej miejsca na inne obszary ludzkiej aktywności. Te tytuły mogłyby być ozdobą każdego konkursu filmów o sztuce. Może taki konkurs powinien się pojawić na naszym festiwalu? – komentuje Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Domówka na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym tylko na KFF VOD

Fajnie obejrzeć sobie nowego Siergieja Łoźnicę albo konkursowe dokumenty o terrorystach czy współczesnej Białorusi, ale bądźmy szczerzy – czy zawsze mamy na to energię?

Czasem marzymy po prostu o rozłożeniu się na kanapie i włączeniu czegoś mniej angażującego albo o zaproszeniu znajomych na wspólne oglądanie filmów, które po prostu pozwolą się na chwilę oderwać od rzeczywistości.

Właśnie takie dokumenty będzie można zobaczyć już od 2 czerwca online tylko na platformie KFF VOD w ramach Domówki. Kuratorem tegorocznej sekcji jest TYPOWY JĘDRZEJ - student filmoznawstwa.

Raz, dwa, trzy… szukam!

Nie było łatwo, ale znaleźliśmy! Siedem znakomitych filmów dla małych, nieco starszych i nastoletnich widzów. Wśród wybranych tytułów w sekcji Kids&Youth. Kino dla młodych znalazły się dwie pełnometrażowe animacje, fabuła oraz świetne europejskie dokumenty.

W tym roku postanowiliśmy zabrać młodych widzów na poszukiwania. Na szczęście w sekcji Kids&Youth. Kino dla młodych każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie animacji dla najmłodszych, nagradzanej europejskiej fabuły, ale i dokumentów dla młodzieży. Ku naszej radości te ostatnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród młodych widzów, jak i reżyserów oraz producentów. – komentuje Magdalena Walo, kuratorka sekcji dziecięcej Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w krakowskich kinach od 28 maja do 4 czerwca oraz online w całej Polsce w dniach od 2 do 18 czerwca 2023 roku. 

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aśki Borof (nie)codziennik /relacja z wystawy " "Aśka Borof. Powszednie misterium"/

Od 27 kwietnia we wrocławskim Muzeum Etnograficznym można oglądać absolutnie unikalną wystawę prac Aśki Borof – artystki, która opisuje świa...

Popularne posty