piątek, 19 maja 2023

Ostatnie trzy dni 20. MDAG we Wrocławiu

Przed nami ostatnie trzy dni 20. edycji Millennium Docs Against Gravity w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Z pewnością warto się na coś wybrać!

PIĄTEK, 19 MAJA

Film i spotkanie: „Zła prasa”, reż. Rebecca Landsberry-Baker, Joe Peeler, sala Warszawa, 18:00

Rezerwat Muscogee (Creek) Nation w Oklahomie. Dziennikarze z Mvskoke Media – lokalnej gazety i serwisu informacyjnego z siedzibą w Okmulgee w stanie Oklahoma – dowiadują się, że „Ustawa o wolnej prasie” z 1979 roku została uchylona przez władzę. Nie boją się zakwestionować na łamach gazety wątpliwych decyzji urzędników. Niestety, niezależna rada redakcyjna tytułu zostaje rozwiązana. Rozpoczyna się walka o wolność słowa i dostęp do rzetelnej informacji oraz prawdy. 19 maja reżyser i bohaterka filmu odwiedzą Dolnośląskie Centrum Filmowe.


SOBOTA, 20 MAJA

Film i wykład: „BV Doshi. Obietnica architekta”, reż. Jan Schmidt-Garre, sala Warszawa, 14:00

Balkrishna Doshi (1927–2023) był jednym z najbardziej wpływowych indyjskich architektów XX wieku i zdobywcą prestiżowej nagrody Pritzkera, czyli odpowiednika Nagrody Nobla w dziedzinie architektury. Projektował przez ponad 70 lat. Współpracował z Le Corbusierem i Louisem Kahnem. Film opowiada o jego życiu i dorobku. Nigdy nie był formalistą. W centrum jego uwagi zawsze była jednostka, która – jako student, pracownik, gość lub mieszkaniec – mogła wygodnie korzystać z jego budynków. 

Po projekcji wysłuchamy wykładu Michała Chadery, który pozwoli na poszerzenie kontekstu działalności zachodnich modernistów w latach 50. i 60., ukazując źródła inspiracji ich projektów. Odwołując się do lokalnych tradycji projektowych, spróbujemy dostrzec potencjał „niedoskonałości” (tematu 11. edycji festiwalu MIASTOmovie). Powstałe w wyniku nieprofesjonalnego budownictwa mogą być one inspiracją dla współczesnej architektury, uwzględniającej potrzeby odbiorców i odbiorczyń.


Film i spotkanie: „Scena myśli”, reż. Werner Herzog, sala Warszawa, 16:45

Werner Herzog, który pokazał już w swoich filmach cztery strony świata, przygląda się tym razem najmniej znanemu miejscu na Ziemi – ludzkiemu mózgowi. W tym inteligentnym i prowokacyjnym filmie przedstawia filozoficzne oraz etyczne wyzwania nowoczesnej neurotechnologii. Nie brakuje jak zwykle u Herzoga, dziwacznych i ekscentrycznych detali. Rozmawia z najbystrzejszymi naukowcami, laureatami Nagrody Nobla, zajmującymi się ludzkim mózgiem, aby zaspokoić swoją ciekawość w tym zakresie. Film jest rzadką okazją, żeby dowiedzieć się, czym jest neurologia, fizyka kwantowa i sztuczna inteligencja w błyskotliwy, wciągający i prowokujący do myślenia sposób. Znaleźć tu można Herzogowskie połączenie nadziei, horroru, humoru i serca.

Po seansie, wspólnie z  prof. Bogusławem Pawłowskim, spróbujemy zaspokoić ciekawość rozbudzoną przez Herzoga. Rozmowa z autorem monografii „Biologia atrakcyjności człowieka” i współautorem książki „Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy jacy jesteśmy. Ludzka natura bez złudzeń" pozwoli na eksplorację tematu ludzkiej natury i skonfrontowanie zaskakującego filmu z wiedzą gościa.

Pokaz filmu w ramach Nocy Muzeów: „Białe jaja na ścianach”, reż. Sarah Vos, sala Warszawa, 22:00

Bohaterem filmu jest muzeum, które przechodzi proces przemiany. Tytuł filmu zaczerpnięty został ze sloganu i przyśpiewki, jakie towarzyszyły demonstracji przed muzeum sztuki nowoczesnej Stedelijk w Amsterdamie 20 lat temu. Tyle czasu musiało minąć, aby instytucjonalny świat kultury zajął się fundamentalną kwestią równości i co za tym idzie przedefiniowania kanonu sztuki. W filmie obserwujemy trudny proces transformacji instytucji kultury, który może być inspiracją dla wielu. W 2019 roku 90% dzieł wystawianych w Stedelijk było autorstwa białych mężczyzn. Zmiany są konieczne, ale łatwiej to przyznać niż wprowadzić w życie.

Wstęp na pokaz jest bezpłatny, wejściówki można odebrać w kasie kina lub centrum festiwalowym w DCF-ie w dniu pokazu.


Projekcja i spotkanie: „Nago.Głośno.Dumnie”, reż. Agnieszka Mazanek, Dellfina Dellert,, sala Lwów, 20:00

„Nago. Głośno. Dumnie” to serial dokumentalny o grupie polskich drag queens i performerek burleski. Kim Lee, Betty Q, Twoja Stara, Pin up Candy, Red Juliette, Kali Katharsis, Gąsiu, Bunny de Lish i Hieemera to wielkie indywidualności. To, co ich łączy, to miłość do sceny i potrzeba opowiadania swojej historii ciałem. Postaci, które kreują, są owocem długich poszukiwań siebie oraz dowodem na to, że nawet największy kompleks można przekuć w największy walor. Społeczność, którą tworzą, pozwala im być, kim chcą. Jednak ta wolność ma swoją cenę. Dzisiejsza Polska to kraj, o którym coraz częściej mówi się w kontekście rasizmu, seksizmu i homofobii. Już trzeci rok z rzędu Polska jest uznana za najbardziej homofobiczne państwo UE. W ostatni dzień festiwalu, 21 maja, odbędzie się spotkanie z Agnieszką Mazanek, Dellfiną Dellert i bohaterami serialu.

NIEDZIELA, 21 MAJA 

W niedzielę na ekranach DCF zagoszczą m. in.:

"Pieśni wielorybów" w reżyserii Jean-Albert Lièvre

Film zabiera nas w podróż po Afryce, Azji, Oceanii, Arktyce i Antarktydzie, pokazując historię tych niezwykłych stworzeń. Zainspirowany bestsellerowym audiobookiem Heathcote'a Williamsa „Whale Nation” dokumentuje społeczność wielorybów, z ich niezwykłymi zdolnościami i bogatym, złożonym życiem społecznym. Przyjmuje oryginalną perspektywę – wieloryb opowiada tu swoją historię, a my mamy wrażenie przebywania w skórze jednego z nich. W obliczu zmian klimatycznych ich rola okazuje się kluczowa. Przyczyniają się do zapewnienia równowagi na Ziemi.
Oprócz spektakularnych ujęć, podkreślających piękno natury, wrażenie robi także oryginalna ścieżka dźwiękowa, w której wykorzystano m.in. muzykę Jóhanna Gunnara Jóhannssona, Felixa Mendelssohna, Leonarda Cohena, Jona Thora Birgissona, Orri Pall Dyrasona czy Georga Holma.

Wielbicieli talentu mistrza suspensu zainteresuje na pewno film

"Nazywam się Alfred Hitchcock" w reż. Marka Cousinsa

Słynny reżyser  pojawia się w nim jako bohater, któremu głos użyczył brytyjski aktor Alistair McGowan. Prowadzi nas przez liczne sceny wyrwane z jego filmów, wszystkie zgrupowane w sześć rozdziałów – wśród nich „Ucieczka”, „Pożądanie” i „Czas”. Oglądamy słynne filmy z jego kanonu, a także te mniej znane, w tym wiele niemych. Komentując swoje życie, stosowane przez siebie techniki filmowe, a także zamiłowanie do gry z rzeczywistością, zabawiania i manipulowania odbiorą, Hitchcock zmusza do ponownego przyjrzenia się jego twórczości oraz dyskusji na temat jej roli i znaczenia.

Również w niedzielę będzie jeszcze okazja obejrzenia filmu nagrodzonego Grand Prix Dolnego Śląska:

"Pustelnik z Traig" w reż. Lizzie MacKenzie

Bohater 40 lat mieszka w samotni nad jeziorem Traig w północnej Szkocji, bez prądu i bieżącej wody. Żyje tym, co przynosi mu ziemia i jezioro. Łowi ryby, rąbie drwa do ogrzania domu i pędzi wino z soku brzozowego. Najbliższa poczta oddalona jest o 27 km. W codzienności tego samotnika ukazuje się jego głęboki, duchowy stosunek do natury. „Gdy kochasz otaczającą przyrodę, ona odwzajemnia się tym samym” – tłumaczy Smith. 70-latek przedstawia również powody, dla których odwrócił się od cywilizacji.

Jubileuszowa 20. edycja MDAG we Wrocławiu odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w Dolnośląskim Centrum Filmowym, a część online od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty