Przed nami ostatnie trzy dni 20. edycji Millennium Docs Against Gravity w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Z pewnością warto się na coś wybrać!
PIĄTEK, 19 MAJA
Film i spotkanie: „Zła prasa”, reż. Rebecca Landsberry-Baker, Joe Peeler, sala Warszawa, 18:00
Rezerwat Muscogee (Creek) Nation w Oklahomie. Dziennikarze z Mvskoke Media – lokalnej gazety i serwisu informacyjnego z siedzibą w Okmulgee w stanie Oklahoma – dowiadują się, że „Ustawa o wolnej prasie” z 1979 roku została uchylona przez władzę. Nie boją się zakwestionować na łamach gazety wątpliwych decyzji urzędników. Niestety, niezależna rada redakcyjna tytułu zostaje rozwiązana. Rozpoczyna się walka o wolność słowa i dostęp do rzetelnej informacji oraz prawdy. 19 maja reżyser i bohaterka filmu odwiedzą Dolnośląskie Centrum Filmowe.
SOBOTA, 20 MAJA
Film i wykład: „BV Doshi. Obietnica architekta”, reż. Jan Schmidt-Garre, sala Warszawa, 14:00
Balkrishna Doshi (1927–2023) był jednym z najbardziej wpływowych indyjskich architektów XX wieku i zdobywcą prestiżowej nagrody Pritzkera, czyli odpowiednika Nagrody Nobla w dziedzinie architektury. Projektował przez ponad 70 lat. Współpracował z Le Corbusierem i Louisem Kahnem. Film opowiada o jego życiu i dorobku. Nigdy nie był formalistą. W centrum jego uwagi zawsze była jednostka, która – jako student, pracownik, gość lub mieszkaniec – mogła wygodnie korzystać z jego budynków.
Po projekcji wysłuchamy wykładu Michała Chadery, który pozwoli na poszerzenie kontekstu działalności zachodnich modernistów w latach 50. i 60., ukazując źródła inspiracji ich projektów. Odwołując się do lokalnych tradycji projektowych, spróbujemy dostrzec potencjał „niedoskonałości” (tematu 11. edycji festiwalu MIASTOmovie). Powstałe w wyniku nieprofesjonalnego budownictwa mogą być one inspiracją dla współczesnej architektury, uwzględniającej potrzeby odbiorców i odbiorczyń.
Film i spotkanie: „Scena myśli”, reż. Werner Herzog, sala Warszawa, 16:45
Werner Herzog, który pokazał już w swoich filmach cztery strony świata, przygląda się tym razem najmniej znanemu miejscu na Ziemi – ludzkiemu mózgowi. W tym inteligentnym i prowokacyjnym filmie przedstawia filozoficzne oraz etyczne wyzwania nowoczesnej neurotechnologii. Nie brakuje jak zwykle u Herzoga, dziwacznych i ekscentrycznych detali. Rozmawia z najbystrzejszymi naukowcami, laureatami Nagrody Nobla, zajmującymi się ludzkim mózgiem, aby zaspokoić swoją ciekawość w tym zakresie. Film jest rzadką okazją, żeby dowiedzieć się, czym jest neurologia, fizyka kwantowa i sztuczna inteligencja w błyskotliwy, wciągający i prowokujący do myślenia sposób. Znaleźć tu można Herzogowskie połączenie nadziei, horroru, humoru i serca.
Po seansie, wspólnie z prof. Bogusławem Pawłowskim, spróbujemy zaspokoić ciekawość rozbudzoną przez Herzoga. Rozmowa z autorem monografii „Biologia atrakcyjności człowieka” i współautorem książki „Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy jacy jesteśmy. Ludzka natura bez złudzeń" pozwoli na eksplorację tematu ludzkiej natury i skonfrontowanie zaskakującego filmu z wiedzą gościa.
Pokaz filmu w ramach Nocy Muzeów: „Białe jaja na ścianach”, reż. Sarah Vos, sala Warszawa, 22:00
Bohaterem filmu jest muzeum, które przechodzi proces przemiany. Tytuł filmu zaczerpnięty został ze sloganu i przyśpiewki, jakie towarzyszyły demonstracji przed muzeum sztuki nowoczesnej Stedelijk w Amsterdamie 20 lat temu. Tyle czasu musiało minąć, aby instytucjonalny świat kultury zajął się fundamentalną kwestią równości i co za tym idzie przedefiniowania kanonu sztuki. W filmie obserwujemy trudny proces transformacji instytucji kultury, który może być inspiracją dla wielu. W 2019 roku 90% dzieł wystawianych w Stedelijk było autorstwa białych mężczyzn. Zmiany są konieczne, ale łatwiej to przyznać niż wprowadzić w życie.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny, wejściówki można odebrać w kasie kina lub centrum festiwalowym w DCF-ie w dniu pokazu.
Projekcja i spotkanie: „Nago.Głośno.Dumnie”, reż. Agnieszka Mazanek, Dellfina Dellert,, sala Lwów, 20:00
„Nago. Głośno. Dumnie” to serial dokumentalny o grupie polskich drag queens i performerek burleski. Kim Lee, Betty Q, Twoja Stara, Pin up Candy, Red Juliette, Kali Katharsis, Gąsiu, Bunny de Lish i Hieemera to wielkie indywidualności. To, co ich łączy, to miłość do sceny i potrzeba opowiadania swojej historii ciałem. Postaci, które kreują, są owocem długich poszukiwań siebie oraz dowodem na to, że nawet największy kompleks można przekuć w największy walor. Społeczność, którą tworzą, pozwala im być, kim chcą. Jednak ta wolność ma swoją cenę. Dzisiejsza Polska to kraj, o którym coraz częściej mówi się w kontekście rasizmu, seksizmu i homofobii. Już trzeci rok z rzędu Polska jest uznana za najbardziej homofobiczne państwo UE. W ostatni dzień festiwalu, 21 maja, odbędzie się spotkanie z Agnieszką Mazanek, Dellfiną Dellert i bohaterami serialu.
NIEDZIELA, 21 MAJA
Jubileuszowa 20. edycja MDAG we Wrocławiu odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w Dolnośląskim Centrum Filmowym, a część online od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz