poniedziałek, 22 maja 2023

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 26-28 maja 2023

Spotkanie z fotografem prasowym Mieczysławem Michalakiem, autorem archiwalnych zdjęć tworzących oprawę wystawy „Moda stanu wojennego”; wykład Beaty Stragierowicz na temat amerykańskiego wątku w życiu Jana Styki czy wykład w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” to niektóre z wydarzeń zaplanowanych w nadchodzącym tygodniu w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Hermann Krone, portret kobiety, 1853, wystawa "Twarzą w twarz",
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

W Muzeum Etnograficznym została otwarta nowa wystawa czasowa „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik” poświęcona rzeczom, zapisom i znakom o charakterze pamiątkowym. Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej zaplanował na nadchodzący weekend m.in. oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Twarzą w twarz”, wykład Nicole Ullrich poświęcony Ottonowi Piene i „grupie” ZERO oraz szereg zajęć warsztatowych dla dzieci i dorosłych.


Muzeum Narodowe we Wrocławiu


27.05, g. 12:00

Kalifornijski Forest Lawn Memorial Park i rodzina Styków – wykład Beaty Stragierowicz w ramach cyklu „Jakie to amerykańskie!”

Będzie to opowieść o nieznanym szerzej amerykańskim rozdziale życia Jana Styki – twórcy „Panoramy Racławickiej” – oraz związkach jego rodziny z Ameryką.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


27.05, g. 12:00

Sztuka do noszenia – zajęcia edukacyjne Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach cyklu „Zostań Cudo-Twórcą”

Mimo czasu deficytów na rynku w latach 80. XX w. i trudności w dostępie do zachodniej mody, projekty amatorek i projektantek wpisywały się w trendy tamtych czasów. Twórczynie w swoich unikatowych artystycznych projektach prezentowały rozwiązania spójne ze „sztuką do noszenia”, czyli modą produkowaną seryjnie. Podczas zajęć porozmawiamy o trendach modowych lat 80. Spotkanie zakończy się pracą plastyczną.

Bilety w cenie 5 zł do nabycia

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


27.05, g. 15:00

Ciekawostki muzealne: osobiste historie na wystawie „Moda stanu wojennego” – warsztaty dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu, prowadzenie: Karolina Rzepka

Prezentowane na wystawie „Moda stanu wojennego” kreacje to ubrania, które bywały także nośnikami emocji i przeżyć towarzyszących ich powstawaniu. Tworzone z różnych okazji – były darami z okazji urodzin, pamiątkami z podróży czy ważnych wydarzeń w życiu (np. ślubu). Podczas zajęć porozmawiamy o tym, jak prywatne historie wplatają się w wielką historię. Spotkanie zakończy się pracą plastyczną.

Bilety w cenie 3 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


28.05, g. 11:00 

Secesja – wykład Izabeli Trembałowicz-Chęć w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Będzie to opowieść o dziełach sztuki secesyjnej powstałych w głównych ośrodkach europejskich w okresie od 1888 do 1914 roku. Przedstawione zostaną uwarunkowania historyczno-artystyczne oraz najważniejsze zjawiska w sztuce przełomu wieków, która w krajach europejskich zyskała różne nazwy: Art Nouevau, Jugendstil czy Stile floreale. Secesja objęła całość zjawisk, jakie miały miejsce w architekturze, malarstwie i rzeźbie oraz w rzemiośle artystycznym.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, s. 116


28.05, g. 13:00

Fotografia reporterska w latach 80. i 90. XX w. – spotkanie z fotografem prasowym Mieczysławem Michalakiem, autorem archiwalnych zdjęć tworzących oprawę wystawy „Moda stanu wojennego”

Jak sam o sobie pisze: „Przygodę z fotografią rozpocząłem w lipcu 1980 roku. Przez całe lata 80. fotografowałem jako amator wydarzenia społeczne i polityczne. Od 1989 roku rozpocząłem pracę jako fotoreporter zawodowy w „Gazecie Wyborczej” – i tak już zostało do emerytury”. Rozmowa będzie okazją do poznania specyfiki i ciekawostek związanych z pracą fotoreportera – ze szczególnym uwzględnieniem realiów ostatniego dwudziestolecia XX wieku.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Życzenia urodzinowe, kartka okolicznościowa, pocz. XX w.,
Dolny Śląsk; Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wystawa "Nie zapomnisz..."


Muzeum Etnograficzne


28.05, g. 12:00

Pamiątkowa szkatułka – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 5–12 lat, w ramach cyklu „ETNO w południe”, prowadzenie: Julia Szot. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”

Na warsztatach przyjrzymy się prezentowanym w muzeum pamiątkowym puzderkom, pojemnikom i pudełeczkom. Jak wyglądają, z czego są zrobione, co upamiętniają? W części plastycznej zajęć udekorujemy własne szkatułki.

Bilety w cenie 5 zł 

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


Krzysztof Wodiczko, Autoportret 2", 1973-1974/2009, instalacja, lustro,
drewno, fotografia, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek 

26.05, g. 11:00 i 16:00

Dzień Matki w Pawilonie, czyli kolor, który mnie uszczęśliwia – oprowadzanie po wystawie kolekcji dla mam z dziećmi w wieku do 2 lat

Zapraszamy wszystkie mamy na specjalne oprowadzanie po ekspozycji stałej w Pawilonie Czterech Kopuł prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


27.05, g. 11:00

Niespodzianka z niespodzianką – warsztaty plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Muzealne poruszenie”

W kolekcji Pawilonu Czterech Kopuł są prezentowane dzieła pewnego artysty z Zakopanego, którego sztukę połączymy z zabawkami z Kinder Niespodzianek. Niespodzianka w niespodziance – zaskoczy nas materiał rzeźbiarski, pomysły artysty i symbolika prac. W trakcie warsztatów plastycznych będziemy tworzyć przestrzenne prace z plasteliny i fragmentów zabawek.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


27.05, g. 12:30 (wersja polska poniżej)

Підручне мистецтво – Майстер-класи Евеліни Качинської українською мовою для сімей з дітьми. Подія в рамках циклу «Радість від мистецтва»

Дивлячись на твір мистецтва, ми не завжди усвідомлюємо, з чого він зроблений, нам здається очевидним, що митець використав художні матеріали. Але чи завжди так? І що таке взагалі ці художні матеріали? Травнева зустріч буде присвячена мистецтву зі звичайних-незвичайних матеріалів, часто таких, які є у кожного під рукою. Героями наших занять будуть Абакани – скульптури польської художниці Магдалени Абаканович. А під час майстер-класу ми виготовимо власні твори мистецтва з цікавих щоденних матеріалів. Запрошуємо вас!

Bхід вільний

Необхідна реєстрація: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Місце: Павільйон Чотирьох Куполів


Sztuka podręczna – warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodzin z dziećmi w języku ukraińskim. Wydarzenie w ramach cyklu „Radość ze sztuki”

Patrząc na dzieło sztuki, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, z czego zostało wykonane. Wydaje się nam oczywistym fakt, że użyte zostały artystyczne materiały. Czy jednak na pewno zawsze tak jest? Czym są materiały artystyczne w rozumieniu odbiorców sztuki? Majowe spotkanie poświęcone będzie sztuce ze zwykłych-niezwykłych materiałów, często takich, które każdy ma pod ręką. Bohaterami będą abakany – rzeźby polskiej artystki Magdaleny Abakanowicz. W trakcie warsztatów dzieci wykonają własne dzieła sztuki z ciekawych codziennych materiałów. Zapraszamy!


Uwaga, zajęcia wyłącznie w języku ukraińskim.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


27.05, g. 16:00

70 mięśni twarzy – warsztaty w PJM.  Warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Zobacz i poczuj”, z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Prowadzenie: Barbara Przerwa, tłumaczenie: Elżbieta Resler

Dzięki mięśniom nasze twarze mają niesamowite zdolności – potrafią oddać nastroje i uczucia. Od wielu wieków artystów intryguje ludzkie oblicze oraz emocje, które można z niego wyczytać. Na wystawie „Twarzą w twarz” przyjrzymy się portretom malarskim, spojrzymy w oczy przypadkowym ludziom na fotografiach z internetu oraz postaciom wygenerowanym przez sztuczną inteligencję. Dla kontrastu obejrzymy także afrykańskie i meksykańskie maski – czy na nich również można dostrzec emocje. Warsztaty zakończymy zdobieniem masek.

Bilety w cenie 3 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


27.05, g. 17:30

„Twarzą w twarz” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Iwona Bigos

Prezentowana w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej wystawa czasowa zbudowana została wokół najważniejszych dla historii twarzy zagadnień: samoidentyfikacji, portretu i twarzy syntetycznej. Obejrzeć na niej można prace blisko dwudziestu artystów z całego świata.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


27.05, g. 18:00

Zmiana poziomów to zmiana perspektywy – warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa

Perspektywa zbieżna, czy może powietrzna? Którą łatwiej zatańczyć? Jak zmienia nasze postrzeganie dzieła sztuki widok z podłogi, albo kiedy patrzymy tylko jednym okiem? Zapraszamy do eksperymentowania w patrzeniu na malarstwo. Będziemy zmieniać poziomy i perspektywę widzenia. Dynamika tańca wpłynie na ostrość doznań wizualnych. W ruchu intuicyjnym poszukamy nowych perspektyw dla sztuki.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


27.05, g. 16:00 (wersja polska poniżej)

„Ja, ich träume von einer besseren Welt. Sollte ich von einer schlechteren träumen?” – Otto Piene und ZERO. Vortrag von Nicole Ullrich zur Ausstellung “Otto Piene. Sterne”

Otto Piene gehörte zu den Gründungsmitgliedern der ZERO-Bewegung, einem offenen Netzwerk von Künstlern, die in ihrer Idee vereint waren, traditionelle Konzepte in der bildenden Kunst zu überwinden. Die 1958 gegründete Gruppe suchte nach einem unbelasteten Zugang zur Kunst, da sie die Nachkriegskunst als durch die Schrecken des Zweiten Weltkriegs belastet betrachtete. Dieser Neubeginn wurde durch die “Stunde NULL” symbolisiert.

Das Kunstwerk wird als dynamisches Objekt und nicht als sorgfältig ausgeführte Komposition verstanden. Es verändert sich je nach Lichteinfall und in Abhängigkeit von der Wahrnehmung des Betrachters. Es kann sich daher nahezu grenzenlos in alle Richtungen ausdehnen und in den Raum des Betrachters eindringen, der zu einer neuen Erfahrung des aktiven Sehens herausgefordert wird.

Die Skulpturen Seven Stars (2014) und die Lichtinstallation Lichtraum Prag (2002/2017), die im Pawilon Czterech Kopuł in der ersten Einzelausstellung mit Werken von Otto Piene in Polen gezeigt werden, veranschaulichen diesen Ansatz auf sehr poetische Weise.

Der Vortrag gibt einen Überblick über das Werk Otto Pienes und seine Rolle als Pionier der kinetischen Kunst in den 1950er und 1960er Jahren.

Pavillon der vier Kuppeln

Eintritt frei.

„Tak, marzę o lepszym świecie. Czy powinienem marzyć o gorszym?” – Otto Piene i „grupa” ZERO. Wykład Nicole Ullrich towarzyszący wystawie „Otto Piene. Gwiazdy” (spotkanie w j. niemieckim z symultanicznym tłumaczeniem na j. polski)

Otto Piene (1928–2014) był jednym z założycieli artystycznej „grupy” ZERO powstałej w Düsseldorfie w 1958 roku. Młodzi twórcy ogłosili wówczas „godzinę zero” w sztuce – postulat, by kreować dzieła nieobciążone przeszłością związaną z okropnościami II wojny światowej.

W koncepcji tej obiekt estetyczny miał być dynamiczny i zmieniać się w zależności od światła i percepcji widza. Rzeźby Długie gwiazdy (2014) oraz instalacja Praska przestrzeń światła (2002/2017) – prezentowane w Pawilonie Czterech Kopuł na pierwszej indywidualnej wystawie prac Ottona Piene w Polsce, w bardzo poetycki sposób ilustrują to podejście.

W trakcie wykładu przedstawiony zostanie dorobek tego wybitnego artysty, pioniera światowej sztuki kinetycznej.

Tłumaczenie symultaniczne na j. polski dzięki uprzejmości Konsulatu Generalnego Niemiec.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

28.05, g. 11:00

Twarzą w twarz ze sobą – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą

Nie ma chyba bardziej interesującego tematu dla artysty niż twarz. I to swoja własna. Porozmawiamy o tym, co można zobaczyć we własnym odbiciu – co widzą w nim dorośli, a co dzieci. Na wystawie sprawdzimy, czy można pobawić się z pracą artysty, a następnie stworzymy i oprawimy nasze własne autoportrety.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


28.05, g. 13:00

Najciekawsze dzieło sztuki na świecie – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

Czy przyglądacie się czasem w lustrze swojej twarzy? A wiecie, dlaczego jest taka ciekawa? Dlatego, że na całym świecie nie ma drugiej takiej samej! Na zajęciach porozmawiamy o tym, czy przeglądanie się w lustrze to sztuka. A potem oprawimy najciekawsze dzieła sztuki na świecie – nasze własne odbicia w lustrze!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Magdalena Abakanowicz, "Ruda" (1970-1972), fragm.
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

28.05, g. 16:00 (wersja polska poniżej)

Abakanowicz en español – visita guiada en español realizada por Juan Palma Blanco

Le invitamos al Museo Four Domes Pavilion para una visita guiada sobre las obras de la destacada escultora Magdalena Abakanowicz. Se hablará de sus obras más importantes, como „Abakans”, „Multitd” y „Mutantes”.

Para realizar esta visita será necesaria la adquisición de la entrada a la exhibición permanente.

Abakanowicz po hiszpańsku – oprowadzanie w języku hiszpańskim, prowadzenie: Juan Palma Blanco

Zapraszamy na spotkanie poświęcone twórczości wybitnej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz. Omówione zostaną jej najważniejsze dzieła z wrocławskiej kolekcji: „Abakany”, „Tłum” czy „Mutanty”.

Uwaga, oprowadzanie nie będzie tłumaczone na język polski.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

informacja prasowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty