Muzeum Narodowe we Wrocławiu rozpoczyna kolejny semestr cyklu „Kurs historii sztuki” wykładem nt. sztuki prehistorycznej. Ponadto włącza się w obchody Roku Aleksandra Fredry, organizując spacer tematyczny po Wrocławiu. W Muzeum Etnograficznym 23 września można bezpłatnie zwiedzić wszystkie wystawy, a to w ramach Dni Trójkąta – corocznego święta dzielnicy Przedmieście Oławskie. Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na wykład i warsztaty dla dorosłych towarzyszące prezentacji #dziełomiesiąca, a we wrześniu jest to „Mesjasz” Jana Sawki – projekt plastyczny w ramach festiwalu „Wratislavia Cantans” (1992).
F. W. Hoepffner, Christine Henriette Stolberg-Stolberg, Niemcy (?), 1762. wystawa "Szaleństwo rokoka!", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
23.09, g. 12:00
„Cześć mistrzowi, cześć mu, cześć!” – o lwowskim pomniku Fredry we Wrocławiu i nie tylko – spacer tematyczny w ramach wydarzeń rocznicowych związanych z Aleksandrem Fredro, prowadzenie: Barbara Andruszkiewicz
Spotkanie przy pomniku Aleksandra Fredry przed wejściem do ratusza na wrocławskim rynku.
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
23.09, g. 15:00
„Barokowi herosi…” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Barbara Andruszkiewicz
Współkuratorka wystawy przybliży sylwetkę Johanna Georga Urbansky’ego i przedstawi jego realizacje, zwracając jednocześnie uwagę na zawiłe losy rzeźb w czasie i po II wojnie światowej. Opowie także o swoich poszukiwaniach w trakcie przygotowań do wystawy i najnowszych odkryciach.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
24.09, g. 11:00
Sztuka prehistoryczna – wykład Joanny Głowińskiej w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”
Zaproszenie do podróży w głąb wieków, a nawet tysiącleci – do czasów praprzodków. Słuchacze prześledzą rozwój sztuki prehistorycznej w kontekście przemian cywilizacyjnych, jakim podlegał człowiek u zarania jego historii.
Bilety w cenie 10 zł
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
W roku szkolnym 2023/2024 Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na cykl wykładów poświęconych historii sztuki.
Spotkania w cyklu „Kurs historii sztuki” pozwalają poznać najistotniejsze dla danej epoki kluczowe zagadnienia artystyczne, nurty i idee oraz najbardziej charakterystyczne dla prezentowanego okresu dzieła sztuki.
Zajęcia prowadzą edukatorzy MNWr oraz zaproszeni wykładowcy.
Cykl wykładów w wybrane niedziele o godz. 11:00, sala 116 (I p.), bilety w cenie 10 zł.
Plan wykładów – I semestr:
24 września 2023 — Sztuka prehistoryczna – prowadzenie: Joanna Głowińska
8 października 2023 — Sztuka starożytnego Egiptu – prowadzenie: Michał A. Pieczka
29 października 2023 — Sztuka starożytnej Grecji – prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć
5 listopada 2023 — Sztuka starożytnego Rzymu – prowadzenie: Grzegorz Wojturski
19 listopada 2023 — Sztuka bizantyjska – prowadzenie: dr Dariusz Galewski
3 grudnia 2023 — Sztuka romańska – prowadzenie: dr Jacek Witkowski
17 grudnia 2023 — Sztuka gotycka – architektura i rzeźba – prowadzenie: Agata Stasińska
7 stycznia 2024 — Sztuka gotycka – rzeźba i malarstwo – prowadzenie: Michał A. Pieczka
28 stycznia 2024 — Sztuka renesansu – architektura – prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć
24.09, g. 14:00
„Barokowi herosi” – oprowadzanie w PJM. Oprowadzanie dla Głuchych po wystawie „Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky’ego z lat 20-tych XVIII wieku” z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: Michał A. Pieczka, tłumaczenie PJM: Elżbieta Resler
Prowadzący przybliży sylwetkę Johanna Georga Urbansky’ego i przedstawi jego realizacje, zwracając jednocześnie uwagę na zawiłe losy rzeźb w czasie i po II wojnie światowej. Opowie o znaczeniu artysty i jego dorobku w sztuce rzeźby barokowej na Śląsku.
Bilety w cenie 3 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Wystawa "Nie zapomnisz." - widok ogólny, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum Etnograficzne
23.09, g. 10:00–16:00
Dni Trójkąta 2023
W ramach corocznego święta dzielnicy – Przedmieścia Oławskiego – zapraszamy na darmowe zwiedzanie Muzeum Etnograficznego – wystawy stałej i wystaw czasowych: „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik” i „Intrygujące!”.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
20.09, g. 12:00
„Mesjasz” Jana Sawki – projekt plastyczny w ramach festiwalu „Wratislavia Cantans” (1992). Warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Dozwolone od lat osiemnastu”, prowadzenie: Iwona Gołaj
![]() |
Jan Sawka, Mesjasz, 1992, fot. W. Rogowicz |
Jan Sawka (1946–2012), w młodości związany z kulturą studencką Wrocławia, stworzył wraz z Eugeniuszem Getem-Stankiewiczem i Janem Jaromirem Aleksiunem cenioną w kraju wrocławską szkołę plakatu. Zaproszony przez Centrum Sztuki im. G. Pompidou – wyjechał w 1976 roku z rodziną do Paryża, a następnie na stałe do Nowego Jorku. Jego emigracyjna twórczość odniosła wielki sukces. Współpracował z opiniotwórczym tygodnikiem „New York Times”, wystawiał w amerykańskich galeriach, projektował scenografię dla nowojorskich teatrów. Jedną z jego najbardziej znanych realizacji jest oprawa plastyczna do cyklu koncertów zespołu Grateful Dead.
Do tej samej kategorii dzieł co multimedialne widowisko dla tej popularnej grupy rockowej należy prezentowana – jako dzieło września w Pawilonie Czterech Kopuł – seria szkiców Sawki do niezrealizowanego malarsko-świetlnego spektaklu „Mesjasz”, który miał być integralną częścią Międzynarodowego Festiwalu Oratoryjno-Kantatowego „Wratislavia Cantans” w 1992 roku.
W trakcie warsztatów, inspirując się pomysłami artysty, stworzymy własne projekty dekoracji gmachu Pawilonu Czterech Kopuł.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
22.09, g. 16:00
O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”
A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, będącej pierwszą w historii muzealnictwa próbą zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu jakim było rokoko. To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych. Piątkowe spotkanie „pod Kopułami” jak zwykle o czwartej!
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
23.09, g. 11:00
„Szaleństwo rokoka!” – oprowadzanie kuratorskie. Spotkanie na wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”. Prowadzenie: Małgorzata Macura”
Oprowadzanie po jubileuszowej ekspozycji, będącej pierwszą w historii muzealnictwa próbą zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu jakim było rokoko. To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
23.09, g. 16:00
W świecie koronek i złotej nitki [PJM] – warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Zobacz i poczuj”, z tłumaczeniem na polski język migowy, prowadzenie: Barbara Przerwa, tłumaczenie: Elżbieta Resler. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Szaleństwo rokoka!”
Moda rokokowa to prawdziwe szaleństwo! Koronki, marszczenia, falbany i falbanki. Wzorzyste jedwabie, hafty złotą nitką i do tego pudrowane peruki. Zapraszamy w świat subtelnej elegancji i wyrafinowanego stylu. Inspirując się pracami Volkera Hermesa, zaprojektujemy współczesne stroje w stylu rokokowym.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
23.09, g. 18:00
Charaktery w ruchu – warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Szaleństwo rokoka!”
Jak lubimy tańczyć? Czy potrafimy zatańczyć wbrew własnym preferencjom? Jak bardzo nasza osobowość, nasz charakter determinują nasz ruch? Inspiracją do dyskusji i tańca intuicyjnego będzie obraz Johanna Georga Platzera „Alegoria muzyki”, na którym postacie o określonych cechach utożsamiane są z czterema rodzajami temperamentów. Zapraszamy do eksploracji ruchu w stylu flegmatyka, choleryka, sangwinika i melancholika. To będą improwizacje o bardzo zróżnicowanym charakterze!
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
24.09, g. 11:00
Rytm kolorów – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą
Czy Maria Jarema malowała tańczące postacie? Nie, na jej obrazach wirują kolory! Obejrzymy obrazy tej wspanialej artystki, która nie tylko miała niezwykłe wyczucie kolorystyczne, ale także stosowała nietypową technikę malowania. Na warsztatach wspólnie wprawimy barwy w ruch.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
24.09, g. 13:00
Tańczące obrazy – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”
To oczywiste, że dzieci lubią i mogą tańczyć. A czy mogą tańczyć też obrazy? Tego dowiemy się na wystawie, oglądając niezwykle kolorowe obrazy Marii Jaremy. Następnie każdy wykona własny abstrakcyjny obraz, który będzie także …się poruszał.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
24.09, g. 16:00
Jan Sawka. Architekt spektakli multimedialnych – wykład Justyny Chojnackiej w ramach cyklu „Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu”, towarzyszący prezentacji #dziełomiesiąca w Pawilonie Czterech Kopuł
Prezentacja szkiców Jana Sawki do niezrealizowanego ostatecznie we Wrocławiu spektaklu multimedialnego „Mesjasz” jest znakomitą okazją, by przyjrzeć się innym, pokrewnym w charakterze, realizacjom tego znakomitego malarza, grafika, scenografa i architekta. W trakcie wykładu przeanalizowana zostanie propozycja artysty na rozświetlenie wrocławskich budynków w ramach Międzynarodowego Festiwalu Oratoryjno-Kantatowego „Wratislavia Cantans” w 1992 roku, a także zaprezentowane projekty zrealizowane później w Tokio, Houston, Teksasie czy ukończonego tuż przed śmiercią spektaklu multimedialnego „Voyage”.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
17.09, g. 11:00
Rokokowe kwiatki do skrzaciej chatki – rodzinne warsztaty Sławomira Ortyla dla dzieci w wieku 3–5 lat, w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”
Dawno, dawno temu żyła na świecie królowa Maria Antonina. Wyczerpana pałacowymi intrygami na wersalskim dworze, królowa rozkazała zbudować wioskę z pięknymi chatkami, spichlerzami a nawet młynem. A gdy wioska już stanęła, władczyni zamieszkała w położonej pośrodku (murowanej, rzecz jasna) chatce. I udając pasterkę pasała (wykąpane i wypachnione ponoć) owce, zbierała z kurnika (co oczywiste, wymyte wcześniej przez służącą) jajka. I w ogóle miło spędzała tam czas, spacerując nad brzegiem jeziora i tańcząc przy dźwiękach plenerowej orkiestry. A gdy tę historię poznały wrocławskie krasnale, zapragnęły podobnych chatek! Nie masz wyjścia… musisz przyjść, by pomóc im w budowie!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
17.09, g. 12:00
Rokokowy wdzięk. Ubiory i wnętrza na Śląsku – Oprowadzanie w stroju z epoki po wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”, prowadzenie: Anna Prorok
Rokokowa stylistyka w XVIII stuleciu widoczna była – obok architektury, malarstwa i rzeźby – także w dziełach rzemiosła artystycznego takich jak ubiory, meble, szkło, ceramika i złotnictwo. Na wystawie zobaczyć można m.in. suknie dworskie w stylu francuskim i angielskim, stroje męskie, kamizelkę króla Fryderyka II, sznurówki i haftowane pantofelki. Sferom życia codziennego arystokratów i mieszczan na Śląsku towarzyszyły meble, naczynia szklane, ceramiczne i metalowe.
Uczestnicy oprowadzania obejrzą także elementy wyposażenia z Pałacu Królewskiego we Wrocławiu: żyrandol, zwierciadło, porcelanowy serwis i kartonierę, a przy okazji dowiedzą się, jak jadano, bawiono się na balach i polowano.
Prelegentka wystąpi w kostiumie historycznym według wzorów z połowy XVIII stulecia.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz