Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w 81. Konkursie Szopek Krakowskich. Wszystkie Osoby chcące wziąć udział w konkursie proszone są o zapisywanie się poprzez formularz.
Zapisy trwają do 5 grudnia. Regulamin konkursu jest dostępny do pobrania na stronie.
Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.
Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.
Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Przebieg konkursu i otwarcie wystawy
Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 7 grudnia 2023 r.) szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.
Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 10 grudnia 2023 o godzinie 14.00 na Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory.
Ogłoszenie wyników konkursu dla dorosłych:
10.12.2023, godz. 14.00, sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
11.12.2023 - otwarcie wystawy, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Ogłoszenie wyników konkursu dla dzieci:
17.12.2023, godz. 14.00, sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 11 grudnia 2023 r. do 25 lutego 2024 r. na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.
Wystawa pokonkursowa 81. Konkursu Szopek Krakowskich
Kurator: Małgorzata Niechaj
Miejsce: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Kraków
Czas trwania: 11.12.2023 – 25.02.2024
81. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz