wtorek, 19 grudnia 2023

Cyfrowa kolekcja Muzeum Architektury we Wrocławiu już dostępna w sieci!

W ramach programu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępniło w sieci ponad 3.000 obiektów ze wszystkich działów: architektury średniowiecznej, nowożytnej, międzywojennej i współczesnej. Ponadto, do sieci trafiły obiekty z kolekcji rzemiosła artystycznego, grafiki i fotografii oraz obrazy z kolekcji sztuki.


Cyfrowa kolekcja Muzeum Architektury we Wrocławiu – etap II

Zabytki sztuki średniowiecznej, witraże, renesansowe i barokowe grafiki, XIX-wieczne obrazy i artefakty, fotografie oraz projekty architektoniczne takich twórców, jak Jan Witkiewicz-Koszczyc, Heinrich Lauterbach czy Maria i Stefan Müllerowie – nowy etap prac nad digitalizacją, opracowaniem i udostępnieniem zbiorów MA obejmuje obiekty z wszystkich muzealnych działów. To przekrojowy obraz imponującej kolekcji jedynego w Polsce muzeum architektury, liczącej kilkaset tysięcy eksponatów powstałych od starożytności do czasów współczesnych.

Plac w Neapolu, rytował Melchior Küsel wg rysunku Johanna Wilhelma Baura,
zbiory Działu Architektury Nowożytnej MA

Cyfryzacja muzealnych zbiorów ruszyła pełną parą w 2019 roku, kiedy to udało się zdigitalizować, opracować i udostępnić w sieci ponad 5000 obiektów dokumentujących architekturę polską XX wieku. Były to projekty i archiwalia powiązane z twórczością najwybitniejszych polskich architektów: Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Andrzeja Frydeckiego, Marii i Witolda Molickich, Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, Stefana Müllera i wielu innych. Ogromna większość z nich nie była wcześniej publicznie prezentowana. Dzięki ministerialnemu projektowi cyfryzacji dostęp do nich stał się możliwy w każdym miejscu i czasie – wystarczy skorzystać z internetowej wyszukiwarki w zakładce 

KOLEKCJA na stronie internetowej MA

W kolejnym etapie zdecydowaliśmy o włączeniu do projektu obiektów gromadzonych od roku 1965 we wszystkich działach muzealnych. Zbiór ten został wybrany, aby dać szerokiemu gronu odbiorców możliwość poznania kolekcji muzeum w dużo szerszym zakresie niż dotychczas udostępniona dokumentacja architektury polskiej XX wieku. Na naszej stronie znajdziecie niebawem zdigitalizowane i opracowane detale i rzeźby architektoniczne, rzemiosło artystyczne, ikonografię architektury w formie m.in. grafik i fotografii oraz obrazy z kolekcji sztuki – łącznie w drugim etapie projektu zostanie zdigitalizowanych i udostępnionych 3500 obiektów.

Tympanon Jaksy z kościoła Archanioła Michała na Ołbinie we Wrocławiu,
ok. 1160-1163, warsztat śląski, zbiory Działu Architektury Średniowiecznej MA

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

21. MDAG już od jutra we Wrocławiu

21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu wystartuje już jutro, czyli 10 maja. Na wrocławską publiczność czeka ponad...

Popularne posty