piątek, 1 grudnia 2023

Wystawa „Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego” w Muzeum Literatury

 Muzeum Literatury zaprasza na wystawę z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Ekspozycja poświęcona udziałowi kobiet w narodowym zrywie niepodległościowym 1863 r., ich sytuacji społecznej i ukazaniu ról, jakie kobiety różnych stanów i różnych środowisk w nim odegrały. W dniach 1–3 grudnia wstęp na wystawę „Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego” kosztuje złotówkę.

Fot. plakat wystawy, M.L.

Powstanie styczniowe nazywane też „wojną kobiecą” wybuchło zimą 1863 r. Rozpoczęcie działań zbrojnych postawiło przed kobietami nowe zadania. Zorganizowane z inicjatywy Seweryny z Pruszaków Duchińskiej w tzw. „piątkach”, późniejszych Komitetach Niewiast Polskich, warszawskich „kumach” do których należała m.in. Emilia Heurich z córkami, działające półjawnie pod przykrywką stowarzyszeń charytatywnych i religijnych jak Towarzystwo Dobroczynności, Towarzystwo św. Wincentego à Paulo czy bractwa przykościelne, należące do lokalnych różnego rodzaju „kółek”, zostały włączone w strukturę podziemnej Organizacji Narodowej. Zapewniły jej niezbędne do działania zaplecze: organizowały zbiórki składek, loterie pieniężne i kwesty, utrzymywały konspiracyjne lokale, kolportowały tajne druki i prasę, ukrywały zagrożonych aresztowaniem i przemycały powstańców przez granice, dostarczały do obozów zaopatrzenie: broń, żywność, odzież, utrzymywały łączność przewożąc rozkazy i meldunki. Prowadziły szpitale i pracowały w lazaretach, niosły rannym pomoc już na polu walki; opiekowały się uwięzionymi, wdowami i sierotami, towarzyszyły skazanym na miejsce straceń. Były też i takie, które jak Henryka Pustowójtówna czy Maria Piotrowiczowa walczyły z bronią w ręku. Autorką manifestu z 22 stycznia 1863 r. ogłaszającego wybuch powstania była Maria z Maykowskich Ilnicka. Za to zaangażowanie ponosiły kary równe z mężczyznami: śmierć, zesłanie i więzienie.

Ekspozycja poświęcona udziałowi kobiet w narodowym zrywie niepodległościowym 1863 r., ich sytuacji społecznej i ukazaniu ról, jakie kobiety różnych stanów i różnych środowisk w nim odegrały.

Podstawą opowieści jest długa lista nazwisk uczestniczek do zaprezentowania w przestrzeni sal wystawowych Muzeum. Warstwa ilustracyjna, ikonograficzna to fotografie kobiet znanych i nieznanych, także w powiększeniach, grafiki A. Grottgera z trzech tek grafik: Wojna, Polonia, Lithuania, numery gazet i ich powiększenia, odezwy i ukazy z lat 1862-1861. 

Zaprezentujemy ponadto pochodzące z kolekcji Krzysztofa Kura numery bieżącej prasy zagranicznej dokumentujące przebieg działań wojennych w Polsce i ilustrujące udział kobiet. Zaprezentujemy pochodzący z naszych zbiorów odpis pamiętnika Apolonii Sierakowskiej, żony generała Zygmunta Sierakowskiego przywódcy powstania na Żmudzi, brudnopis artykułu o najbardziej rozpoznawalnej uczestniczce  powstania Henryce Pustowojtównie i wspomnienia spisane dla wnuków przez Władysława Saryusza-Wolskiego. Ponadto, adresowane do kobiet numery czasopismu zawierające porady i wskazówki dotyczące mody oraz ze zbiorów własnych Muzeum i wypożyczone z Muzeum Niepodległości przykłady biżuterii patriotycznej i wykonane na zesłaniu przedmioty kultu religijnego jak krzyżyki, różańce.

Katalog wystawy otrzymał formę kalendarza ściennego w formacie 21×20 cm prezentującego, poza kalendarium, wybrane kobiece sylwetki wraz z krótką informacją o roli jaką odegrały w Powstaniu.

WEEKEND OTWARCIA | 30 LISTOPADA – 2 GRUDNIA 2023
30 LISTOPADA (czwartek), godz. 19:00 – wernisaż

2 GRUDNIA (sobota), godz. 11:00 – Kurpiowska Grupa Historyczna „Ostoya”  i Grupa Historyczna „Niepodległość 1863”

Rekonstruktorki i rekonstruktorzy zaprezentują charakterystyczne dla różnych grup społecznych w tym czasie stroje kobiet oraz stroje męskie typowe dla powstańczych partii narodowych. Ponadto, zwiedzający będą mieli możliwość zobaczyć tzw. biżuterię patriotyczną, pokaz haftowania sztandarów oraz broń i sprzęty używane przez powstańców

2 GRUDNIA (sobota), godz. 12:00 – oprowadzanie kuratorskie Katarzyny Jakimiak

3 GRUDNIA (niedziela), godz. 13:00 – oprowadzanie kuratorskie Katarzyny Jakimiak


3 GRUDNIA (niedziela), godz. 14:00 – wykład dr. Piotra Oleńczaka, Powstanie Styczniowe – aspekty polityczne, militarne i społeczne

Autorski wykład omawiający  rolę Powstania Styczniowego w historii narodu polskiego, jego wpływ na rozwój społeczny i idee odzyskania niepodległości, a także reperkusje w geopolityce i postrzeganiu dążeń niepodległościowych Polaków na świecie.

dr Piotr Oleńczak – historyk, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kombatantów i osób represjonowanych, członek Rady Fundacji Fort III Pomiechówek,  Członek Towarzystwa Przyjaciół Twierdzy Modlin od początku jego działalności (2000 r.), popularyzator wiedzy o historii. Autor książek naukowych i popularnonaukowych oraz kilkudziesięciu artykułów poświęconych historii Polski, Mazowsza, Puszczy Kampinoskiej, Twierdzy Modlin i okolicznych miejscowości powiatu nowodworskiego, m. in. Twierdza Modlin. Przewodnik historyczny z mapą, Napoleońskie dziedzictwo na Mazowszu, Osiem wieków w dolinie Wkry.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Jakimiak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ogłaszamy program sezonu artystycznego 2024/2025 w Narodowym Forum Muzyki

Jubileuszowy, dziesiąty sezon artystyczny Narodowego Forum Muzyki dzięki spotkaniom z najpiękniejszą muzyką obfitować będzie w niezwykłe chw...

Popularne posty