W pierwszy weekend nowego roku w Pawilonie Czterech Kopuł zaplanowano oprowadzanie po wystawie „Szaleństwo rokoka!” oraz wykład nt. sztuki wydawniczej okresu rokoka. Z kolei Muzeum Etnograficzne zaprasza na niedzielne warsztaty z cyklu „Etno w południe”, których uczestnicy będą kolorować rzeczywistość w poszukiwaniu prawdziwej zimy.
Sporty zimowe, Brzózka, Dolny Śląsk, lata 90. XX w., fot. Augustyn Czyżowicz, wł. Muzeum Narodowe we Wrocławiu |
Muzeum Etnograficzne
7.01, g. 12:00
Hu, hu, ha… – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie Anna Frania
Zima nie musi być taka zła! Czy dawniej, czy obecnie, chyba każde dziecko, i nie tylko, uwielbia zabawy na śniegu. Niegdyś zimy wyglądały nieco bardziej srogo niż dziś. A czy zabawy i figle też różniły się od obecnych? Dziś często musimy podróżować, żeby zaznać śniegowych szaleństw, poczuć klimat „prawdziwej zimy”. W poszukiwaniu klimatu śniegu i mrozu trochę „podkolorujemy” rzeczywistość…
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
Franz Anton Sebastini, Zwiastowanie Marii, Śląsk, 1776, (Kościół św. Franciszka z Asyżu w Głogówku), fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
5.01, g. 16:00
O czwartej pod Kopułami. Oprowadzanie po wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”
Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, będącej pierwszą w historii muzealnictwa próbą zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce regionu jakim było rokoko. To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje współczesnych.
Wstęp z biletem na wystawę czasową.
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
7.01, g. 15:00
Jak rozpoznać styl rokokowy w druku? Wskazówki dla bibliofilów amatorów – wykład dr. Jakuba M. Łubockego towarzyszący wystawie „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”
Rokoko to nurt artystyczno-literacki ukształtowany we Francji w połowie XVIII wieku. Uznawane za odrębny styl lub odmianę schyłkowego baroku, objawiło się w malarstwie, rzeźbie, architekturze, muzyce, literaturze w różny sposób i z różnym natężeniem w różnych miejscach Europy. Wyjątkowo wyraziście uwidoczniło się również w drukach tego okresu, wyróżniając się ich formatem, zdobnictwem, liternictwem oraz treścią. Spotkanie będzie okazją do przyjrzenia się cechom charakteryzującym sztukę wydawniczą tego okresu.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz