środa, 17 stycznia 2024

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach 16–21.01.2024

Wykład o kulturze książki przed czasami Gutenberga i oprowadzanie kuratorskie to wydarzenia towarzyszące wystawie „50 na 50. Jubileusz 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej MNWr” Ponadto dwa wykłady – Justyny Chojnackiej pt. „Kaplica Rothko – dom ciszy i skupienia” w ramach cyklu „Jakie do amerykańskie!” oraz Beaty Lejman pt. „Pożegnanie Matejki”. Muzeum Etnograficzne zaprasza na dwa oprowadzania – po wystawie stałej „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość” oraz z audiodeskrypcją dla osób niewidomych po wystawie „Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy”. Co jeszcze?

Wystawa "50 na 50. Jubileusz Działu Sztuki Wydawniczej MNWr",
fot. A. Podstawka


Muzeum Narodowe we Wrocławiu


17.01, g. 12:00 i 14:00

„Dziewczynka z zapałkami” i inne zimowe opowieści – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w muzeum”, prowadzenie: Sławomir Ortyl

Dziewczynka z zapałkami, Gerda i Kaj, sierotka Marysia, Muminki, Plumpa… Co łączy przywołane postaci? Nie dość, że wszystkie występują w książkach, to jeszcze ich przygody splecione są z zimą. Podczas spotkania poszukamy w muzeum dzieł sztuki, które staną się tłem do przypomnienia sobie historii tych bajkowych bohaterów. Nie zapomnimy przy tym o zabawach, które przeniosą nas w ich świat!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


19.01, g. 12:00 i 14:00

W kolorowej krainie artystycznych książek – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w muzeum”, prowadzenie: Michał Pieczka

Któż z nas nie zachwycił się kiedyś oryginalnym kształtem i kolorystyką oprawy książki oraz pięknem jej szaty edytorskiej… Obcowanie z takim przedmiotem daje wszak wiele radości i przyjemności. Podczas spotkania w ramach ferii zimowych dzieci będą miały okazje zapoznać się z najwspanialszymi przykładami takich książek na wystawie czasowej „50 na 50. Jubileusz 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej Muzeum Narodowego we Wrocławiu”. Po jej obejrzeniu wykonają własne egzemplarze artystycznych książek. W nich ze szczególną mocą uzewnętrzni się z kolei niczym nieskrępowana dziecięca wyobraźnia. Zapraszamy zwłaszcza te dzieci, dla których książki to wciąż ważni i wyjątkowi przyjaciele!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Starodruk "Ars moriendi", Lipsk 1497-98, Biblioteka UWr.
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

20.01, g. 10:30

Taniec szkieletów – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne”, prowadzenie: Sławomir Ortyl

Oj, będzie się działo w Muzeum! Zajrzymy wszędzie tam, gdzie można znaleźć szkielety, i dowiemy się, dlaczego artyści pokazują je w dziełach sztuki. A potem będą już tylko szaleństwa! Każdy wykona kostium szkieletu – na swoją miarę, rzecz jasna – i ruszymy w tany. A może przy okazji zrobimy test lustra, być może trochę też postraszymy zwiedzających, kto to wie…

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


20.01, g. 12:00

„Książka – ten zaczyn”. Kultura książki przed czasami Gutenberga – wykład dr. Jakuba M. Łubockiego towarzyszący wystawie „50 na 50. Jubileusz 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej MN we Wrocławiu”. 

Pierwszy z trzech wykładów prezentujących dzieje książki od czasów najdawniejszych aż niedawno minionej teraźniejszości. Zostaną przedstawione historyczne postaci książek, pojawiające się i przemijające w dziejach ludzkości nim na dobre upowszechniła się rzemieślnicza metoda druku książek opracowana przez Johannesa Gutenberga w II połowie XV w. Wskazane zostaną także przemiany w komunikacji między ludźmi, które pośrednio towarzyszyły wprowadzaniu kolejnych nośników służących do przekazywania informacji w czasie i przestrzeni.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

20.01, g. 13:00

„50 na 50. Jubileusz 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej MN we Wrocławiu” – oprowadzanie kuratorskie

Dział Sztuki Wydawniczej został utworzony 12 grudnia 1973 roku. Jego kolekcja to przede wszystkim książki, broszury i druki ulotne o wysokich walorach artystycznych i estetycznych, ale także makiety wydawnicze i techniczne książek, oryginały ilustracji książkowych oraz szkice liternicze i projekty pism. Zbiór ten dopełniają prospekty wydawnicze, katalogi aukcyjne i księgarskie oraz cymelia (orientalne rękopisy, tabliczka klinowa, najmniejsza książka świata), a także realia poligraficzne oraz przykłady unikatowych obiektów przynależących do świata książki artystycznej. Wystawa „50 na 50…” przekrojowo prezentuje całe to bogactwo zgromadzone na przestrzeni półwiecza istnienia działu.

Wstęp z biletem na wystawy czasowe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


21.01, g. 12:00

Kaplica Rothko – dom ciszy i skupienia – wykład Justyny Chojnackiej w ramach cyklu „Jakie to amerykańskie!”

Największe miasto stanu Teksas – Houston – skrywa wśród budynków dzielnicy Montrose swoiste sanktuarium sztuki – niewyznaniową kaplicę, która od lat przyciąga medytantów, miłośników sztuki i turystów z całego świata. Ubrani najchętniej na czarno, uczestniczą w spotkaniach z tajemniczymi obrazami, „kontemplując” czternaście wielkoformatowych obrazów zrealizowanych w trzech tryptykach i pięciu pracach indywidualnych. Doskonale zaprojektowana przestrzeń, sączące się przez górny świetlik światło dzienne i balsamiczna czerń płócien sprawiają, że kaplica dla wielu staje się schronieniem i miejscem absolutnego wyciszenia. W 2000 roku obiekt ten został wpisany do oficjalnego rejestru zasobów kulturowych Stanów Zjednoczonych (NRHP). W trakcie spotkania omówione także zostanie intrygujące dzieło – ustawiony w basenie przed kaplicą „Złamany obelisk” Barnetta Newmana (1967).

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Wykład "Pożegnanie Matejki", fot. A. Waścińska

21.01, g. 13:30

Pożegnanie Matejki – wykład dr Beaty Lejman w ramach wydarzeń związanych z obchodami rocznicy śmierci artysty 

Ostatnie dzieła sławnych artystów, zwłaszcza tych, którzy zdają sobie sprawę z tego, że odchodzą, traktowane są jak swoisty testament. Niedzielny wykład będzie opowieścią o przesłaniu dla potomnych wieszcza narodowego Jana Matejki na przykładzie „Ślubów Jana Kazimierza”, obrazu prezentowanego na co dzień na wystawie stałej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Tadeusz Kościuszko, fragm. Panoramy Racławickiej, 
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Muzeum Panorama Racławicka


16.01, g. 9:15

Ferie z Panoramą – edukacyjny spacer dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Wtorkowy poranek z Panoramą to zimowe spotkanie edukacyjne połączone z seansem w Małej i Dużej Rotundzie. Przed wejściem na platformę widokową uczestnicy spaceru poznają okoliczności powstania „Panoramy Racławickiej”, sylwetki głównych bohaterów malowidła Styki i Kossaka, a także anegdoty wiele mówiące o charakterze twórców tego dzieła. Obejrzą jeden z filmów edukacyjnych w Małej Rotundzie, a następnie udadzą się na seans.

Wstęp z biletem rodzinnym na seans w Panoramie

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Panorama Racławicka

Wystawa ""Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy", Muzeum Etnograficzne,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Muzeum Etnograficzne


16.01, g. 12:00

Bufet dla kaczek – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w muzeum”, prowadzenie: Julia Szot 

W ferie chętnie spędzamy czas spacerując i dokarmiając ptaki, zwłaszcza te wodne, jak łabędzie i kaczki. Jednak czy wiemy, co jest dla nich smaczne i zdrowe? O tym porozmawiamy na zajęciach, a także dowiemy się, jakie ptactwo możemy najczęściej spotkać w okolicy wrocławskiego Muzeum Etnograficznego. W części warsztatowej spotkania wykonamy pracę plastyczną z użyciem nasion.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


19.01, g. 12:00

Dolnośląskie śniadanko – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w muzeum”, prowadzenie: Olga Budzan

Dolnośląskie tkaniny były zdobione na wiele różnych sposobów, jedną z nich był blaudruk. Blaudruk, czyli niebieski druk, zdobił zarówno spódnice, jak i obrusy kładzione na stołach dawnych mieszkańców Dolnego Śląska. Podczas zajęć będzie można zobaczyć dawne klocki do drukowania, jak i zadrukowane tkaniny. W części praktycznej będzie można samemu wykonać proste pieczątki z ziemniaka, którymi będzie można ozdobić bawełnianą serwetkę. Dla tych, którzy nie boją się ostrych narzędzi!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

20.01, g. 13:00
Sobota w Etnografii – oprowadzanie po wystawie stałej „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”, prowadzenie: Marta Derejczyk

Oprowadzanie po wystawie stałej „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”, która obrazuje skomplikowane dzieje Dolnego Śląska. To tu w przeszłości spotkały się dwie tradycje: przedwojenna –
miejscowa, i powojenna – osób przyjezdnych. Wyjątkowy obszar, na którym w krótkim czasie i na sporej powierzchni doszło do niemal całkowitej wymiany ludności, gdzie rzeczy pozostawione spotkały się z przywiezionymi…

Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

20.01, g. 15:00
„Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy” – oprowadzanie z audiodeskrypcją dla osób z niepełnosprawnością wzroku po wystawie czasowej, prowadzenie: Olga Budzan

Jaka w dotyku jest śmierć? Czy Macidula jest piękna, czy raczej bardzo brzydka? Ile osób zmieści się w
wielbłądzie? Kolędowanie ma swoje korzenie w czasach bardzo odległych, kiedy to wyobraźnię ludzi
zaludniały istoty nie z tego świata. Podczas oprowadzania będzie można poobcować z kostiumami kolędniczymi pochodzącymi z różnych zakątków Polski.

Bilety w cenie 3 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

21.01, g. 12:00
Szyjemy konika z filcu – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Olga Budzan

Szycie ręczne to wspaniałe zajęcie rozwijające cierpliwość, staranność oraz koordynację ruchową. Podczas warsztatów będzie można nauczyć się nawlekać igłę, robić supły oraz fastrygować. Filcowe koniki, które powstaną na zajęciach, mogą stać się wspaniałą ozdobą nie tylko pokoi dziecięcych.

Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Wnętrze pałacowe z żyrandolem, konsolą i zwierciadłem, ok. 1770,
wystawa "Szaleństwo rokoka!", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


18.01, g. 11:00
Lazur, indygo, ultramaryna… – warsztaty Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”

Który z odcieni niebieskiego jest najbliższy kolorom zimy? Jakie historie kryją w sobie te barwy? Miłośników i przeciwników różnych odcieni niebieskiego zapraszamy na zajęcia pełne zadań, które pomogą odkryć zastosowania tej niezwykłej barwy.

Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

12.01, g. 16:00
O czwartej pod Kopułami – spacer z wolontariuszami. Oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami. Tym razem o wybranych autorach i ich pracach będą opowiadali wolontariusze Muzeum Narodowego we Wrocławiu:
— Dominika Chwastek o Zbigniewie Makowskim,
— Weronika Lott o Alinie Szapocznikow i Ewie Patrum,
— Rafał Potaczała o Wojciechu Fangorze (Einstein),
— Anna Sadowska o Leonie Chwistku (Portret żony),
— Anna Solomchuk o Waldemarze Cwenarskim (Pożoga),
— Oliwia Wyskocka o Tadeuszu Brzozowskim.

Wstęp z biletem na wystawę stałą
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

20.01, g. 11:00
Czy białe jest zawsze białe? – warsztaty plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Muzealne poruszenie”

Ile znacie odcieni bieli? Jest biel mleczna i śmietankowa, biel porcelanowa, a także biel tytanowa i ołowiowa. Zwiedzając wystawę stałą w Pawilonie Czterech Kopuł, będziemy poszukiwać obrazów, na
których dominującym kolorem jest biały, i będziemy śledzić jego barwne przemiany. W czasie zajęć
plastycznych stworzymy kolaże inspirowane krajobrazem zimowym z koronek, szyfonu, tiulu i różnych
odmian papieru.

Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

20.01, g. 16:00
Kiedy przypadek i słowa rządzą obrazem – warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Zobacz i poczuj”, z tłumaczeniem na polski język migowy, prowadzenie: Barbara Przerwa, tłumaczenie: Elżbieta Resler, wydarzenie towarzyszące wystawie „Szaleństwo rokoka!”

W trakcie spotkania omówione zostaną prace Ryszarda Winiarskiego, którego twórczość była inspirowana matematyką i statystyką, najchętniej rzutem kostką lub monetą, oraz prace Stanisława Dróżdża z pogranicza poezji i plastyki, gdzie słowa „będzie, jest, było” namalowane w kształcie klepsydry nabierają większej mocy. Co wspólnego mają ze sobą czarno-białe kwadraciki z czarnymi literami na białym tle lub białymi na czarnym? Za każdym razem mamy do czynienia z konkretem. Poezja konkretna i rygorystycznie przestrzegane zasady budowy dzieła sztuki. Kości zostały rzucone – do dzieła!

Wstęp wolny
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

20.01, g. 18:00
Narysuj swój taniec, wytańcz emocje – warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa

Styczniowe zajęcia rozpoczną cykl sześciu spotkań w oparciu o propozycje teoretyczne Anny Halprin, wybitnej amerykańskiej tancerki, nauczycielki i terapeutki. Wykorzystując swoje doświadczenia zaproponowała ona technikę łączącą taniec z rysunkiem, ruchem spontanicznym i głębokim odczuwaniem. Poprzez gesty, wizualizacje, linie, kreski, plamy barwne i twórczą pracę z uczuciami będziemy przyglądać się dziełom sztuki z kolekcji Pawilonu Czterech Kopuł i emocjom, jakie w nas wywołują. 

Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty