Wykład o kulturze książki przed czasami Gutenberga i oprowadzanie kuratorskie to wydarzenia towarzyszące wystawie „50 na 50. Jubileusz 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej MNWr” Ponadto dwa wykłady – Justyny Chojnackiej pt. „Kaplica Rothko – dom ciszy i skupienia” w ramach cyklu „Jakie do amerykańskie!” oraz Beaty Lejman pt. „Pożegnanie Matejki”. Muzeum Etnograficzne zaprasza na dwa oprowadzania – po wystawie stałej „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość” oraz z audiodeskrypcją dla osób niewidomych po wystawie „Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy”. Co jeszcze?
Wystawa "50 na 50. Jubileusz Działu Sztuki Wydawniczej MNWr", fot. A. Podstawka |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
17.01, g. 12:00 i 14:00
„Dziewczynka z zapałkami” i inne zimowe opowieści – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w muzeum”, prowadzenie: Sławomir Ortyl
Dziewczynka z zapałkami, Gerda i Kaj, sierotka Marysia, Muminki, Plumpa… Co łączy przywołane postaci? Nie dość, że wszystkie występują w książkach, to jeszcze ich przygody splecione są z zimą. Podczas spotkania poszukamy w muzeum dzieł sztuki, które staną się tłem do przypomnienia sobie historii tych bajkowych bohaterów. Nie zapomnimy przy tym o zabawach, które przeniosą nas w ich świat!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
19.01, g. 12:00 i 14:00
W kolorowej krainie artystycznych książek – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w muzeum”, prowadzenie: Michał Pieczka
Któż z nas nie zachwycił się kiedyś oryginalnym kształtem i kolorystyką oprawy książki oraz pięknem jej szaty edytorskiej… Obcowanie z takim przedmiotem daje wszak wiele radości i przyjemności. Podczas spotkania w ramach ferii zimowych dzieci będą miały okazje zapoznać się z najwspanialszymi przykładami takich książek na wystawie czasowej „50 na 50. Jubileusz 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej Muzeum Narodowego we Wrocławiu”. Po jej obejrzeniu wykonają własne egzemplarze artystycznych książek. W nich ze szczególną mocą uzewnętrzni się z kolei niczym nieskrępowana dziecięca wyobraźnia. Zapraszamy zwłaszcza te dzieci, dla których książki to wciąż ważni i wyjątkowi przyjaciele!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Starodruk "Ars moriendi", Lipsk 1497-98, Biblioteka UWr. fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
20.01, g. 10:30
Taniec szkieletów – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne”, prowadzenie: Sławomir Ortyl
Oj, będzie się działo w Muzeum! Zajrzymy wszędzie tam, gdzie można znaleźć szkielety, i dowiemy się, dlaczego artyści pokazują je w dziełach sztuki. A potem będą już tylko szaleństwa! Każdy wykona kostium szkieletu – na swoją miarę, rzecz jasna – i ruszymy w tany. A może przy okazji zrobimy test lustra, być może trochę też postraszymy zwiedzających, kto to wie…
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
20.01, g. 12:00
„Książka – ten zaczyn”. Kultura książki przed czasami Gutenberga – wykład dr. Jakuba M. Łubockiego towarzyszący wystawie „50 na 50. Jubileusz 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej MN we Wrocławiu”.
Pierwszy z trzech wykładów prezentujących dzieje książki od czasów najdawniejszych aż niedawno minionej teraźniejszości. Zostaną przedstawione historyczne postaci książek, pojawiające się i przemijające w dziejach ludzkości nim na dobre upowszechniła się rzemieślnicza metoda druku książek opracowana przez Johannesa Gutenberga w II połowie XV w. Wskazane zostaną także przemiany w komunikacji między ludźmi, które pośrednio towarzyszyły wprowadzaniu kolejnych nośników służących do przekazywania informacji w czasie i przestrzeni.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
20.01, g. 13:00
„50 na 50. Jubileusz 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej MN we Wrocławiu” – oprowadzanie kuratorskie
Dział Sztuki Wydawniczej został utworzony 12 grudnia 1973 roku. Jego kolekcja to przede wszystkim książki, broszury i druki ulotne o wysokich walorach artystycznych i estetycznych, ale także makiety wydawnicze i techniczne książek, oryginały ilustracji książkowych oraz szkice liternicze i projekty pism. Zbiór ten dopełniają prospekty wydawnicze, katalogi aukcyjne i księgarskie oraz cymelia (orientalne rękopisy, tabliczka klinowa, najmniejsza książka świata), a także realia poligraficzne oraz przykłady unikatowych obiektów przynależących do świata książki artystycznej. Wystawa „50 na 50…” przekrojowo prezentuje całe to bogactwo zgromadzone na przestrzeni półwiecza istnienia działu.
Wstęp z biletem na wystawy czasowe
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
21.01, g. 12:00
Kaplica Rothko – dom ciszy i skupienia – wykład Justyny Chojnackiej w ramach cyklu „Jakie to amerykańskie!”
Największe miasto stanu Teksas – Houston – skrywa wśród budynków dzielnicy Montrose swoiste sanktuarium sztuki – niewyznaniową kaplicę, która od lat przyciąga medytantów, miłośników sztuki i turystów z całego świata. Ubrani najchętniej na czarno, uczestniczą w spotkaniach z tajemniczymi obrazami, „kontemplując” czternaście wielkoformatowych obrazów zrealizowanych w trzech tryptykach i pięciu pracach indywidualnych. Doskonale zaprojektowana przestrzeń, sączące się przez górny świetlik światło dzienne i balsamiczna czerń płócien sprawiają, że kaplica dla wielu staje się schronieniem i miejscem absolutnego wyciszenia. W 2000 roku obiekt ten został wpisany do oficjalnego rejestru zasobów kulturowych Stanów Zjednoczonych (NRHP). W trakcie spotkania omówione także zostanie intrygujące dzieło – ustawiony w basenie przed kaplicą „Złamany obelisk” Barnetta Newmana (1967).
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
Wykład "Pożegnanie Matejki", fot. A. Waścińska |
21.01, g. 13:30
Pożegnanie Matejki – wykład dr Beaty Lejman w ramach wydarzeń związanych z obchodami rocznicy śmierci artysty
Ostatnie dzieła sławnych artystów, zwłaszcza tych, którzy zdają sobie sprawę z tego, że odchodzą, traktowane są jak swoisty testament. Niedzielny wykład będzie opowieścią o przesłaniu dla potomnych wieszcza narodowego Jana Matejki na przykładzie „Ślubów Jana Kazimierza”, obrazu prezentowanego na co dzień na wystawie stałej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
Tadeusz Kościuszko, fragm. Panoramy Racławickiej, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum Panorama Racławicka
16.01, g. 9:15
Ferie z Panoramą – edukacyjny spacer dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć
Wtorkowy poranek z Panoramą to zimowe spotkanie edukacyjne połączone z seansem w Małej i Dużej Rotundzie. Przed wejściem na platformę widokową uczestnicy spaceru poznają okoliczności powstania „Panoramy Racławickiej”, sylwetki głównych bohaterów malowidła Styki i Kossaka, a także anegdoty wiele mówiące o charakterze twórców tego dzieła. Obejrzą jeden z filmów edukacyjnych w Małej Rotundzie, a następnie udadzą się na seans.
Wstęp z biletem rodzinnym na seans w Panoramie
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Panorama Racławicka
Wystawa ""Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy", Muzeum Etnograficzne, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum Etnograficzne
16.01, g. 12:00
Bufet dla kaczek – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w muzeum”, prowadzenie: Julia Szot
W ferie chętnie spędzamy czas spacerując i dokarmiając ptaki, zwłaszcza te wodne, jak łabędzie i kaczki. Jednak czy wiemy, co jest dla nich smaczne i zdrowe? O tym porozmawiamy na zajęciach, a także dowiemy się, jakie ptactwo możemy najczęściej spotkać w okolicy wrocławskiego Muzeum Etnograficznego. W części warsztatowej spotkania wykonamy pracę plastyczną z użyciem nasion.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
19.01, g. 12:00
Dolnośląskie śniadanko – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w muzeum”, prowadzenie: Olga Budzan
Dolnośląskie tkaniny były zdobione na wiele różnych sposobów, jedną z nich był blaudruk. Blaudruk, czyli niebieski druk, zdobił zarówno spódnice, jak i obrusy kładzione na stołach dawnych mieszkańców Dolnego Śląska. Podczas zajęć będzie można zobaczyć dawne klocki do drukowania, jak i zadrukowane tkaniny. W części praktycznej będzie można samemu wykonać proste pieczątki z ziemniaka, którymi będzie można ozdobić bawełnianą serwetkę. Dla tych, którzy nie boją się ostrych narzędzi!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71
Wnętrze pałacowe z żyrandolem, konsolą i zwierciadłem, ok. 1770, wystawa "Szaleństwo rokoka!", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz