Wrocławska edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity już za miesiąc. 10 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym rozpocznie się 10-dniowa uczta filmowa. Festiwal otworzy silnie związana z naszym miastem i regionem “Ostatnia wyprawa”, której główną bohaterką jest Wanda Rutkiewicz. W tym roku po raz pierwszy patronem konkursu Big Screen Doc został Onet.pl. Festiwalowa publiczność wybierze swój ulubiony film spośród 11 interesujących, pięknych wizualnie tytułów.
"Ostatnia wyprawa", reż. Ewa Kubacka |
Film otwarcia wrocławskiego MDAG
Wrocławską odsłonę 21. Millennium Docs Against Gravity otworzy “Ostatnia wyprawa” w reżyserii Elizy Kubarskiej. To prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi – opowiedziana przez nią samą. Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych. Wanda zaginęła 30 lat temu. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Niektórzy twierdzą, że została w klasztorze buddyjskim. Film eksploruje jej życie i tajemnicę z udziałem znanych wspinaczy: Reinholda Messnera, Krzysztofa Wielickiego i Carlosa Carsolio, a także bliskich jej kobiet: siostry Janiny Fies i menadżerki Marion Feik.
Koproducentem “Ostatniej wyprawy” jest Dolnośląskie Centrum Filmowe. Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. przy ul. Dicksteina, gdzie Wanda Rutkiewicz mieszkała, w II LO, do którego uczęszczała, a także w Sokolikach – skałkach, w których zdobywała pierwsze doświadczenia wspinaczkowe. Dolnośląska premiera tytułu odbędzie się 10 maja o 19:00 w DCF. Po projekcji zaplanowano spotkanie z twórcami i bohaterkami filmu.
Konkurs o Nagrodę Onet.pl Big Screen Doc
Konkurs o Nagrodę Onet.pl Big Screen Doc to zestaw 11 interesujących, pięknych wizualnie filmów, które pokazują szeroko dyskutowane zjawiska ze świata (pop)kultury, sportu czy ekologii. W tym roku po raz pierwszy patronem konkursu jest Onet.pl. Zwycięski tytuł wybierze publiczność festiwalowa podczas głosowania. Jakie filmy znalazły się w konkursowej selekcji?
"Rave", reż. Łukasz Ronduda |
RAVE, reż. Łukasz Ronduda, Dawid Nickel
Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Bohaterowie szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie, czy młodemu pokoleniu uda się pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce?
NIECH KANAREK ŚPIEWA, reż. Alison Ellwood
W latach 80. XX wieku Cyndi Lauper stała się ikoną biznesu muzycznego. Niemal wszyscy znali jej piosenki: „Girls Just Want to Have Fun”, „Time After Time” czy „True Colors”. Dziś śledzi ją w sieci 1,5 miliona osób, a ona sama staje w obronie praw osób LGBTQ+, wspiera osoby niedosłyszące i namawia do aktywizmu oraz głosowania.
AGENT SZCZĘŚCIA, reż. Arun Bhattarai, Dorottyja Zurbó
W Bhutanie władca postanawia zbadać poziom szczęścia swoich poddanych. Ankieter o imieniu Amber jeździ po kraju, w którym mieszkają głównie buddyści i odpytuje mieszkańców. Celem rozmów jest wypełnienie formularza, który ma na celu określenie poziomu szczęścia obywatela w skali od 0 do 10.
LIL NAS X: NIECH ŻYJE MONTERO, reż. Zac Manuel, Carlos Lópes Estrada
Lil Nas X, a właściwie Montero Lamar Hill – to artysta bez precedensu i wyjątkowe nazwisko dla współczesnej popkultury. Film przedstawia spektakularne nagrania z tras koncertowych, fascynujące ujęcia za kulisami i reakcje fanów, przeplatane biografią Montero, w tym tą sprzed osiągnięcia sławy.
"Dwójka nieznajomych..." |
DWÓJKA NIEZNAJOMYCH PRÓBUJĄCYCH SIĘ NIE POZABIJAĆ, reż. Jacob Perlmutter, Manon Oimet
KAŻDA MAŁA RZECZ, reż. Sally Aitken
"Każda mała rzecz" |
SPÓJRZ MI W OCZY, reż. Lana Wilson
NATURALNA DZIKOŚĆ SERCA, reż. Silje Evensmo Jacobsen
ZNIKNIĘCIE SHERE HITE, reż. Nicole Newnham
COPA 71, reż. James Erskine, Rachel Ramsey
"Copa" |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz