poniedziałek, 13 maja 2024

21. MDAG – nowy tydzień z festiwalem

Zaczynamy nowy tydzień z 21. edycją Millennium Docs Against Gravity w Dolnośląskim Centrum Filmowym! Przed nami pokazy, dyskusje i wydarzenia specjalne. „Nie chcemy innej ziemi”, „Matka Vera”, „Las”, „Ibelin” i „8. dzień chamsinu”. Czego nie można przegapić w najbliższych dniach?

"Stracony weekend: historia miłosna"

PONIEDZIAŁEK | 13 MAJA

Film i wykład: “Nie chcemy innej ziemi”, reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor, sala Warszawa, 17:30

7 października 2023 roku rozpoczęła się kolejna tragiczna odsłona trwającego już kilka dekad konfliktu pomiędzy Izraelem a Palestyną. Przygotowany przez Marcina Szydzisza wykład dotyczyć będzie przyczyn i historii tej wojny. Prowadzący postara się też opisać najpoważniejsze sporne kwestie związane z żydowskimi osadnikami, palestyńskimi uchodźcami, a także statusem Jerozolimy. To właśnie one powodują, że spór między Izraelczykami i Palestyńczykami wydaje się nie do rozwiązania i przybiera tak dramatyczne formy. Czy możemy spodziewać się jednak, że konflikt izraelsko-palestyński przejdzie do historii? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas wykładu poprzedzonego pokazem filmu „Nie chcemy innej ziemi”, który podczas tegorocznego Berlinale zdobył tytuł najlepszego filmu dokumentalnego.

Film i spotkanie: “Matka Vera”, reż. Cécile Embleton, Alys Tomlinson, sala Warszawa, 20:30

Filmowa Vera prowadziła burzliwe życie w Mińsku – stolicy Białorusi. Przed popadnięciem w uzależnienie uratowała ją decyzja o wstąpieniu do klasztoru. Cisza, las, dyscyplina klasztorna oraz opieka nad setką pacjentów ośrodka dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków – tak spędziła 20 lat. W twarzach pacjentów widzi to, od czego uciekła. Piękne zdjęcia nadają filmowi dodatkowej symboliki, tworzą metafizyczną atmosferę, w której światło i cienie stają się bohaterami narracji. Po projekcji filmu porozmawiamy z jego reżyserkami oraz bohaterką.

WTOREK | 14 MAJA

Prelekcja i film: “Stracony weekend: historia miłosna”, reż. Eve Brandenstein, Richard Kaufman, Stuart Samuels, sala Warszawa, 12:00

Widzowie Filmowego Klubu Seniorów poznają pozostającą dotąd w cieniu historię zaaranżowanego przez Yoko Ono romansu Johna Lennona z jej osobistą asystentką. May Pang w filmie po raz pierwszy publicznie opowiada o trwającym 18 miesięcy związku z Lennonem, który niespodziewanie stał się najbardziej kreatywnym okresem w życiu muzyka w erze po odejściu z zespołu. Archiwalne zdjęcia i ujęcia filmowe towarzyszące opowieści o szalonej miłości młodej dziewczyny do ikony muzyki gwarantują, że czas spędzony w kinie na pewno nie będzie stracony.

Film i spotkanie: “Las”, reż. Lidia Duda, sala Warszawa, 18:00

Najnowszy film Lidii Dudy opowiada o Asi i Marku, którzy po ukończeniu studiów kupili stary dom tuż przy wschodniej granicy Polski – w Puszczy Białowieskiej, najstarszym lesie Europy. To miejsce, w którym ich dzieci miały bezpiecznie dorastać z dala od problemów współczesnego świata. Dla Marysi, Ignacego i Franka las jest drugim domem, oswojonym i niebudzącym lęku. Ale pewnego dnia las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy, Inni, Uchodźcy – niechciani i w Polsce, i w Białorusi. Cała rodzina im pomaga, mimo że polskie prawo tego zabrania. Po seansie spotkamy się z reżyserką filmu i porozmawiamy o tym, co się dzieje, gdy wielka polityka puka do domowych drzwi.

DKF w DCF: “Skradzione ciało”, reż. Sophie Compton, Reuben Hamlyn, sala Lwów, 19:00

Tematem majowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Centrum” w kinie DCF jest kradzież tożsamości, a w trakcie Millennium Docs Against Gravity wyświetlony zostanie film „Skradzione ciało” o ciemnej stronie internetu oraz wielkiej sile manipulacji, jaka drzemie w nowoczesnej technologii. To historia amerykańskiej studentki Taylor, która szuka sprawiedliwości po odkryciu krążącego w internecie deepfake'owego materiału pornograficznego z jej udziałem. Rzuca się w wir podziemnego wirtualnego świata i odkrywa rosnącą kulturę mężczyzn terroryzujących kobiety – influencerki, koleżanki ze studiów, przyjaciółki. To nie tylko ostrzeżenie przed nadużyciami dokonanymi za sprawą technologii i toksycznością kultury internetu. To także film, który przekształca technologię deepfake, używaną przeciwko Taylor, w narzędzie pozwalające jej opowiedzieć swoją historię i odzyskać tożsamość. Prelekcję przed seansem wygłoszą i dyskusję po seansie poprowadzą: Maciej Stasierski i Michał Hernes z bloga Watching Closely.

Film i spotkanie: “Ibelin”, reż. Benjamin Ree, sala Warszawa, 20:15

Wokół gier komputerowych narosło mnóstwo stereotypów – grając w nie mamy tracić czas, uzależniać się i odcinać od społeczeństwa. Ale może wcale tak nie jest? Może świat gier jest pełen zaskakujących relacji międzyludzkich? Film „Ibelin”, za który Benjamin Ree otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię na festiwalu w Sundance, stanie się punktem wyjścia do rozmowy na temat społecznych, kulturowych i emocjonalnych potencjałów gier cyfrowych. Historia Matsa Steena, młodego gracza, który zmarł w wieku 25 lat na dystrofię mięśniową Duchenne’a, opowiada o budowaniu nowych cyfrowych światów, które przekształcają stosunki między ludźmi, czyniąc je bardziej równościowymi. Okazuje się, że główny bohater filmu, poruszający się na wózku i potrzebujący stałej opieki lekarskiej, prowadził bogate i pełne wydarzeń życie w sieci. Czy zatem nowe technologie jedynie nas ograniczają, czy też mogą wyzwalać, dawać alternatywną przestrzeń do życia? Rozłączają czy budują cyfrowe pomosty? Dzielą czy może wytwarzają bliskie, przyjacielskie, a niekiedy nawet intymne relacje? O tym wszystkim porozmawiamy po projekcji filmu.

ŚRODA | 15 MAJA

Film i spotkanie: “Druga szansa”, reż. Hans Block, Moritz Riesewieck, sala Lalka, 18:00

W 2024 roku Unia Europejska przyjęła akt w sprawie sztucznej inteligencji, z kolei organizacje pozarządowe coraz częściej alarmują o łamaniu praw obywatelskich i praw człowieka przez nowe technologie. W tym samym czasie powstają rozwiązania technologiczne pozwalające ludziom pogrążonym w żałobie utrzymywać kontakt ze zmarłymi. Jak dalece pozwolimy ingerować sztucznej inteligencji w najdelikatniejsze aspekty ludzkiej psychiki i zasady moralne kreowane przez tysiąclecia? I czy prawo normatywne może być sprzymierzeńcem człowieka w obliczu rozpędzonej cyfryzacji? Pretekstem do zadania tych pytań będzie pokaz filmu „Druga szansa” opowiadający o programie „December”, który umożliwia tworzenie awatarów osób zmarłych i nawiązywanie z nimi relacji. Na razie nie wiadomo, jaki efekt na naszym umyśle i emocjach zostawia kontakt z tak skonstruowanymi cyfrowymi postaciami.

Film i spotkanie: “8. dzień chamsinu”, reż. Zvika Gregory Portnoy, sala Warszawa, 18:00

Dzień po rozpoczęciu 9. Międzynarodowego Festiwal Poezji Silesius razem z Wrocławskim Domem Literatury zapraszamy na spotkanie z reżyserem i producentką „8. dnia chamsinu”. Film poświęcony jest niezwykle ważnej dla Wrocławia postaci – Markowi Hłasce. Za sprawą dokumentu, razem z wybitnym pisarzem, przenosimy się do Izraela z czasów końcówki lat 50. XX wieku. Nowy kraj i jego mieszkańcy stają się inspiracją dla artysty, a jednocześnie pułapką. Wykończony fizyczną pracą w palącym słońcu, śledzony przez bezpiekę i z zakazem powrotu do kraju, uczy się kochać nowe miejsce i nowe społeczeństwo. O izraelskim etapie życia Marka Hłaski porozmawiamy po projekcji filmu.

informacja prasowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty