poniedziałek, 19 sierpnia 2024

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 20-25.08.2024

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu już tylko do 25 sierpnia czynna jest wystawa „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot”. W najbliższą niedzielę oprowadzą po niej kuratorka Dorota Róż-Mielecka w towarzystwie samej Artystki. Muzeum „Panorama Racławicka” w wakacyjne wtorki zaprasza na rodzinne spacery połączone z seansami w Małej i Dużej Rotundzie. W Muzeum Etnograficznym dobiega końca wystawa „Rzeczy przysposobione”, z tej okazji w najbliższą niedzielę ostatnie oprowadzanie kuratorskie poprowadzą Marta Derejczyk i Anna Kurpiel. Oprowadzania po wystawie „Maria Pinińska-Bereś” w językach polskim i niemieckim zaplanowano w najbliższy weekend w Pawilonie Czterech Kopuł. Trwają wakacyjne zajęcia dla dzieci.

Wystawa "Rzeczy przysposobione" w Muzeum Etnograficznym,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

21.08, g. 12:00 i 14:00

Maski, które straszą! Wspólna przygoda z samurajami – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Wakacje z Orientem”, prowadzenie: Michał A. Pieczka

Kto jeszcze nie widział przerażającego oblicza bojowej maski samuraja, będzie miał taką szansę na spotkaniu w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na wystawie przyjrzymy się zbrojom i broni dawnych japońskich wojowników. Szczególną uwagę zwrócimy jednak na maski bojowe, których zadaniem było odstraszanie przeciwnika. W części warsztatowej spotkania dzieci wykonają własne maski zainspirowane samurajskimi pierwowzorami. Powstaną w ten sposób niezwykłe maski, które straszą!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


23.08, g. 12:00 i 14:00

Na tropie zwierząt w dawnej sztuce japońskiej – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Wakacje z Orientem”, prowadzenie: Michał A. Pieczka 

Sztuka Japonii od stuleci fascynowała Europejczyków. Zainteresowanie nią wzrosło szczególnie w drugiej połowie XIX wieku, kiedy Kraj Kwitnącej Wiśni otworzył się na świat po wiekach izolacji. Podczas spotkania dzieci odwiedzą ekspozycję „Cudo-Twórcy” i odszukają na niej rzeźbione oraz malowane przedstawienia różnych zwierząt. Wspólnie obejrzymy ryby, ptaki, owady, a nawet nietoperze i fantastyczne potwory! Na ich podstawie dzieci tworzyć będą akwarelowe wizerunki dowolnego zwierzęcia. Moc wrażeń gwarantowana!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


24.08, g. 16:00

"Szanujmy mężczyzn w szlafrokach" – wykład Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki w ramach cyklu „Z-orientowani w modzie. Inspiracje Wschodem w modzie Zachodu” towarzyszącego wystawie „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot”

Dzięki swojemu luźnemu, wygodnemu krojowi autentyczne ubiory wschodnie (tureckie, japońskie i chińskie) „wchodziły” do europejskiej szafy za pośrednictwem stroju domowego już na przełomie XVII i XVIII w. Podziwiano je za piękno i rzadkość, choć zachodniemu odbiorcy przeważnie umykały ich pierwotne treści kulturowe. Szlafrok o kroju zapożyczonym z ubiorów wschodnich stał się przyodziewkiem mężczyzny oddającego się w zaciszu domowym zajęciom intelektualnym i artystycznym.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


25.08, g. 15:00

„Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Dorota Róż-Mielecka oraz Joanna Hawrot

Spotkanie poświęcone polskiej projektantce, kostiumografce i artystce wizualnej Joannie Hawrot, która tak mówi o wrocławskiej prezentacji: „Wystawa jest próbą połączenia odmiennych estetycznie światów, artystów i opowieści. To rodzaj autorskiego eksperymentu oparty na dwóch dekadach moich artystycznych doświadczeń. Kluczowa jest tu opowieść, dla której wybrałam zaprojektowaną przez siebie formę kimona wraz z wariacjami wokół niej. To moje narracyjne ‘pars pro toto’. Kimono staje się narzędziem, które wprowadza dialog, daje do myślenia, tworzy nowe połączenia”.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


25.08, g. 16:00

"Noc w haremie" – wykład Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki w ramach cyklu „Z-orientowani w modzie. Inspiracje Wschodem w modzie Zachodu” towarzyszącego wystawie „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot”

Od XVI w., gdy pod wpływem urzeczonego karnawałem włoskiego renesansu rozpowszechniła się moda na zabawy kostiumowe, stroje wschodnie stały się żelaznym punktem maskaradowego repertuaru. Fascynujące – choć często bałamutne – opowieści o świecie haremu jako domeny pożądliwego Turka i poddanych jego zachciankom odalisek, otaczająca harem podniecająca atmosfera egzotyki, intrygi i erotyzmu zachęcały Europejczyków do występowania i portretowania się w kostiumach wschodnich.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Tadeusz Kościuszko, fragm. Panoramy Racławickiej, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Muzeum Panorama Racławicka

20.08, g. 9:15

Wakacyjne poranki z Panoramą – edukacyjny spacer dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Wtorkowy wakacyjny poranek z Panoramą to spotkanie edukacyjne połączone z seansem w Małej i Dużej Rotundzie. Przed wejściem na platformę widokową uczestnicy spaceru poznają okoliczności powstania „Panoramy Racławickiej”, sylwetki głównych bohaterów bitwy pod Racławicami, a także anegdoty wiele mówiące o charakterze twórców malowidła, czyli Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obejrzą też jeden z filmów edukacyjnych w Małej Rotundzie, a następnie udadzą się na seans.

Wstęp z biletem rodzinnym na seans w Panoramie (35 zł od osoby)

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Panorama Racławicka

Aśka Borof, Koszula.. Wystawa "Aśka Borof. Powszednie misterium"

Muzeum Etnograficzne

20.08, g. 12:00

"Etnoeksperymenty. Magiczny ogród" – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Anna Frania 

Letni ogród kusi kolorami, obfitością i mnogością roślin. Czy uda nam się zatrzymać ten czas, malując roślinami? Poeksperymentujmy! Dawniej poszukiwano barwników i pigmentów w najbliższym otoczeniu, wykorzystując na przykład rośliny czy minerały do barwienia i malowania. Na warsztatach każdy będzie mógł stworzyć własne botaniczne (i nie tylko!) farby, by zatrzymać barwy lata we własnym magicznym ogrodzie.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


22.08, g. 12:00

"Wakacje z duchami" – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Anna Frania 

Prawdziwe wakacje nie obejdą się bez strasznych, mrożących krew w żyłach opowieści, szczególnie gdy opowiadane są wieczorną porą w wakacyjnej bazie. Ale czy duszki muszą być groźne, złe i dokuczliwe? Przyjrzymy się i poznamy zgraję duszków opiekuńczych i przychylnych człowiekowi. W części praktycznej wyobraźnia na pokład! Stworzymy „własnych pomocników”, małe postacie opiekuńczych duszków.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


25.08, g. 15:00

Rzeczy przysposobione” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Marta Derejczyk i Anna Kurpiel

Jaki jest stosunek mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina do przedwojennego dziedzictwa swojego miasta? Czy w ich otoczeniu znajdują przedmioty sprzed wojny? Jak do nich trafiły? Jakie miejsce zajmują w hierarchii rzeczy? Wystawa stanowi próbę odpowiedzi na powyższe pytania. Zobaczyć na niej można przedmioty wypożyczone od osób prywatnych – mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina, fotografie Łukasza Skąpskiego, a także przedmiot, którego opisem Ewa Marciniak wygrała towarzyszący wystawie konkurs „Moja rzecz przysposobiona”. Ważnym elementem prezentacji są fragmenty wywiadów będących rezultatem etnograficzno-artystycznego projektu, prowadzonego w latach 2019–2022 w obu miastach.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Maria Pinińska-Bereś, fot. M. Lorek

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

20.08, g. 11:00

"W Twoim ulubionym kolorze" – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Lato w Pawilonie: Kolory lata”, prowadzenie: Justyna Oleksy

Masz swój ulubiony kolor? Nie mów od razu! Może podpowiesz kolorem swojego ubrania? Może twoje oczy mają taki kolor? Może przyniesiony przez ciebie na warsztaty owoc albo przedmiot? Zaczniemy od rozpoznania tego, kto co lubi w kolorach najbardziej i jak układają się nasze wybory na kole barw. Poszukamy podobnych układów w obrazach na wystawie, a potem stworzymy własne. Te zajęcia będą miały taki kolor, jaki sobie wymarzysz. Im więcej nas będzie, tym bardziej kolorowe będą nasze warsztaty.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


22.08, g. 11:00

"Przystanek: Pawilon – odsłona siódma". Warsztaty dla seniorów w ramach cyklu „Przystanek: Pawilon”, prowadzenie: Justyna Oleksy

Czy to wypada czytać czyjeś listy? Zrobimy wyjątek dla tych opublikowanych. Korespondencje artystek i artystów odsłaniają wiele faktów z ich życia i są świetnym żywym portretem środowiska. Podczas sierpniowego spotkania zanurzymy się w korespondencję artystek i artystów, których dzieła prezentowane są na ekspozycji stałej Pawilonu Czterech Kopuł. Co ich zajmowało, z kim dzielili swoje spostrzeżenia? Do kogo adresowali swoje radości i niepokoje?

Bilety w cenie 10 zł (z Wrocławską Kartą Seniora – 3 zł)

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


23.08, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami. Oprowadzanie po wystawie czasowej „Maria Pinińska-Bereś”

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, na której obejrzeć można prace współczesnej artystki Marii Pinińskiej-Bereś (1931–1999), uznawanej jest za jedną z najbardziej wyjątkowych postaci polskiej sztuki XX w. W Pawilonie Czterech Kopuł to już kolejna retrospektywna ekspozycja, której bohaterką jest znakomita polska artystka.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


24.08, g. 11:00

"Czarny" – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Lato w Pawilonie: Kolory lata”, prowadzenie: Dominika Chochołowska-Bocian

Czerń to moc, elegancja, minimalizm i siła. W wielu mitologiach i religiach czerń jest kolorem bogów podziemi, demonów i innych nadprzyrodzonych istot. Tym razem zatrzymamy się przy pracach Alfonsa Mazurkiewicza i Zdzisława Beksińskiego, a naszą inspiracją będzie nie tylko kolor, ale też faktura obrazu! Na chwilę zamkniemy nawet oczy i zaczniemy tworzyć tylko w oparciu o to co czujemy pod opuszkami palców.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


24.08, g. 12:00

"Letizia Battaglia i fotografki włoskie" – wykład Aleksandry Szwedo w ramach cyklu „One. Historie Fotografek”

„Dlaczego w fotografii nie było wielkich artystek?” – odpowiedzią na tę parafrazę pytania Lindy Nochlin jest wakacyjny cykl prezentujący sylwetki fotografek. Przyjrzyjmy się „cichej obecności” kobiet w fotograficznym środowisku, która w ostatnim czasie jest odkrywana na nowo.

W 2022 roku odeszła ikona włoskiej fotografii Letizia Battaglia, której życiorys jest gotowym scenariuszem na film. Zasłynęła wyjątkowymi ujęciami z lat 80., w których przedstawiała krwawe konflikty sycylijskiej mafii, śmierć prezydenta Mattarelliego czy zamach na sędziego Cesarego Terranovę. Biografia tej wyjątkowej artystki będzie punktem wyjścia do opowieści o kobietach we włoskiej fotografii: Marcelli Campagnano, Paoli Agosti, Chiarze Samugheo czy Otonelli Mocellin. 

Poruszymy też historię dwóch artystek, które przybyły do Italii, aby podbić tamtejszy rynek fotograficzny. Eva Barrett, która przyjechała do Rzymu z Anglii w 1913 roku, uczyniła ze swojego studia fotograficznego miejsce spotkań ówczesnej szlachty i europejskich rodzin królewskich. Jak jej się to udało? Odpowiedź na to pytanie odnajdziemy na sierpniowym wykładzie.

Jej sławę powoli przyćmiła pochodząca z Węgier Ghitta Carell, ceniona za swoje świeże, minimalistyczne spojrzenie. Przejęła ona klientelę angielskiej konkurentki, ponieważ burżuazja i politycy faszystowscy preferowali jej bardziej nowoczesny styl.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


25.08, g. 11:00

„Maria Pinińska Bereś” [DE] – oprowadzanie po wystawie czasowej w języku niemieckim, prowadzenie: Nicole Ullrich

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

//

„Maria Pinińska Bereś” [DE] – führung in deutscher Sprache durch die Wechselausstellung, durchführung: Nicole Ullrich

Eintritt mit einer Eintrittskarte für die Dauerausstellung (Vier-Kuppel-Pavillon Museum für Moderne Kunst)


25.08, g. 11:00

"W cztery kopuły dookoła Pawilonu" – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą

Pawilon Czterech Kopuł już ponad 100 lat temu pełnił funkcje wystawiennicze. Podczas spaceru architektonicznego poznamy tajemnice tego budynku, niegdyś uznawanego za bardzo nowoczesny, a także ciekawostki związane z jego projektantem – niemieckim architektem Hansem Poelzigiem. Odpoczniemy, leżąc pod główną kopułą, a potem na warsztatach plastycznych utrwalimy jej geometryczny wzór w małym dziele sztuki.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


25.08, g. 13:00

"Raz, dwa, trzy i cztery – zapraszamy pod kopuły!" – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

Czy wiecie, skąd Pawilon Czterech Kopuł bierze swoją nazwę? Na zajęciach przyjrzymy się dokładnie budynkowi naszego muzeum, policzymy kopuły i spróbujemy skonstruować podobne. Jeśli nigdy nie zwróciliście uwagi na niezwykłe wzory głównej kopuły – tym razem poleżymy pod nią i będziemy ją oglądać jak niebo w nocy! A gdyby Wam się te wzory nie spodobały, to będziecie mogli zaprojektować własne!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty