Oprowadzania po wystawach, wykłady, cykl wakacyjnych spacerów edukacyjnych połączonych z seansami w Małej i Dużej Rotundzie, warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych, a także spotkania z cyklu „Hafty w ogródku” - oto atrakcje, na które zaprasza Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały.
Święte niewiasty, damy i mieszczanki, fot. materiały prasowe MNWr. |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
7.08, g. 12:00 i 14:00
Nic trudnego – kukiełki w kimonach – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Wakacje z Orientem”, prowadzenie: Sławomir Ortyl
Kimono to strój noszony przez kobiety i mężczyzn. Po poznaniu jego historii i ciekawostek z nim związanych: czy ma guziki, jaką funkcję pełni pas obi, jakie kolory wybiera się dla kobiet a jakie dla mężczyzn, czy może być wyrzucone etc. – przystąpimy do pracy nad wykonaniem kukiełki ubranej w ten tradycyjny japoński strój.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
9.08, g. 12:00 i 14:00
Sprawny jak samuraj – nie tylko dla chłopców! – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Wakacje z Orientem”, prowadzenie: Grzegorz Wojturski
Obejrzymy zbroje i miecze samurajów oraz poznamy ciekawostki o stylu ich życia, walkach tych japońskich wojowników i niezbędnych im sprawnościach. Przy okazji będzie się można sprawdzić na miejscu, wykonując zadania i ćwiczenia. Zapraszamy do zabawy nie tylko tych najodważniejszych, ale też spragnionych wrażeń miłośników tradycyjnej kultury japońskiej.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
10.08, g. 11:00
Świat w graficznym zwierciadle – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera”, prowadzenie: Elżbieta Pietralczyk
Spotkanie będzie okazją do poznania twórczości malarza Marka Oberländera oraz obejrzenia niepokazywanych nigdy wcześniej prac artysty, a także do spojrzenia na świat i ludzi w „krzywym zwierciadle” jego prac. Przy okazji uczestnicy warsztatów stworzą własne, niepowtarzalne portrety w ciekawej technice monotypii.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
10.08, g. 12:00
Legenda Rübezahla – wykład Anny Prorok w ramach cyklu „Mój Śląsk. Fascynacje”
Postać okrutnego i zmiennego niczym przyroda Karkonoszy ducha gór Rübezahla pojawia się w źródłach pisanych już w XVI wieku. Przez kolejne stulecia nosił on wiele imion: Riebenzahl, Ribezal, Krakonoš, w języku polskim po 1945 roku był nazywany: Duchem Gór, Liczyrzepą, Karkonoszem, Rzepiórem, Rzepoliczem, chociaż mówi się też, że jego prawdziwe miano to „Pan Gór” (Herr der Berge). W licznych podaniach i legendach jest on raz mędrcem, raz złym duchem. Ukazuje się w różnych postaciach – jako olbrzym albo gnom, jest złośliwy, ale bywa też życzliwy, zazdrośnie strzegąc jednak swojego ogrodu z leczniczymi ziołami. Jego podobizny pojawiają się już na pierwszych nowożytnych mapach ukazujących Karkonosze czy rytowanych barokowych szkłach śląskich, zaś w XIX wieku stanowił on inspirację dla malarzy, literatów i kompozytorów, stając się jednym z symboli Karkonoszy i Śląska.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
10.08, g. 13:00
„Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Dorota Róż-Mielecka
Spotkanie poświęcone polskiej projektantce, kostiumografce i artystce wizualnej Joannie Hawrot, która tak mówi o wrocławskiej prezentacji: „Wystawa jest próbą połączenia odmiennych estetycznie światów, artystów i opowieści. To rodzaj autorskiego eksperymentu oparty na dwóch dekadach moich artystycznych doświadczeń. Kluczowa jest tu opowieść, dla której wybrałam zaprojektowaną przez siebie formę kimona wraz z wariacjami wokół niej. To moje narracyjne „pars pro toto”. Kimono staje się narzędziem, które wprowadza dialog, daje do myślenia, tworzy nowe połączenia”.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
11.08, g. 12:00
Święte niewiasty, damy i mieszczanki. Kobiety w śląskiej sztuce średniowiecznej – spotkanie na wystawie „Sztuka śląska XIV–XVI w.” w ramach wakacyjnego cyklu „Oprowadzanie w kostiumie z epoki”, prowadzanie: Anna Prorok
Średniowiecze nazywane czasami „wiekami ciemnymi” było okresem, który wywarł istotny wpływ na kształtowanie się kultury i państwowości wielu krajów europejskich. To wtedy szukano równowagi pomiędzy pozostałościami po kulturze antycznej a nie całkiem jeszcze zapomnianym dziedzictwem barbarzyńskiej Europy. Władczynie, pisarki i mniszki takie jak Eleonora Akwitańska, Marie de France, księżna Orleanu Maria kliwijska, św. Hildegarda z Bingen czy św. Jadwiga Śląska żyjące w wiekach średnich na trwale zapisały się na kartach historii, dorównując talentem i umiejętnościami ówczesnym mężczyznom.
Opowieść dostarczy odpowiedzi m.in. na pytania, jakie jest miejsce kobiet w śląskiej sztuce średniowiecznej i jakie przykłady postaw i sposobu życia stawiały innym kobietom święte ukazywane na obrazach i rzeźbach w kościołach.
Prelegenta wystąpi w kostiumie średniowiecznym.
Wstęp z biletem na wystawy stałe
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Wakacyjne poranki z Panoramą, fot. materiały prasowe MNWr. |
Muzeum Panorama Racławicka
6.08, g. 9:15
Wakacyjne poranki z Panoramą – edukacyjny spacer dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć
Wtorkowy wakacyjny poranek z Panoramą to spotkanie edukacyjne połączone z seansem w Małej i Dużej Rotundzie. Przed wejściem na platformę widokową uczestnicy spaceru poznają okoliczności powstania „Panoramy Racławickiej”, sylwetki głównych bohaterów bitwy pod Racławicami, a także anegdoty wiele mówiące o charakterze twórców malowidła, czyli Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obejrzą też jeden z filmów edukacyjnych w Małej Rotundzie, a następnie udadzą się na seans.
Wstęp z biletem rodzinnym na seans w Panoramie (35 zł od osoby)
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Panorama Racławicka
Cykl "Hafty w ogródku", fot. materiały prasowe MNWr. |
Muzeum Etnograficzne
6.08, g. 12:00
Makatka malowana z łabądkiem, jeziorem, sarenką i baletnicą – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Olga Budzan
Makatki malowane na płótnie obok papierowych kwiatów i wycinanek stanowiły ozdobę izby. Dziś są już niezwykle rzadko spotykane. Makatki malowano najpiękniej jak się dało. Pojawiały się na nich aniołki, kwiaty w pełnym rozkwicie, jeziora, sarny, baletnice. Malowano je na dużych, podłużnych kawałkach płótna, zaś by przyśpieszyć prace, używano szablonów. Podczas warsztatów będzie można przyjrzeć się makatkom namalowanym przez Aśkę Borof i dawnym makatkom tworzonym przez artystów amatorów, a także stworzyć własną pracę na płótnie.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
8.08, g. 12:00
Wielka kolorowanka o tym, jak wieś zamieniła się w miasto – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Olga Budzan
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak dawniej wyglądało Przedmieście Oławskie? Dziś trudno wyobrazić sobie, że dawniej stał tu folwark, a pałac biskupów otoczony był zielenią. Przedmieście Oławskie to urokliwa dzielnica, choć nie każdy potrafi dostrzec jej piękno. Jeśli uważnie przyjrzymy się kamienicom, ich bramom, oknom, balkonom, zobaczymy, że zdobią je girlandy kwiatów, owoce, twarze herosów i pięknych dziewcząt. Podczas warsztatów wspólnie stworzymy wielką kolorowankę inspirowaną najbliższym otoczeniem Muzeum.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
11.08, g. 14:00
Barwne motyle – integracyjne warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat dostosowane do potrzeb osób w spektrum, prowadzenie: Julia Szot
Poznamy gatunki motyli, które można spotkać we Wrocławiu. Zastanowimy się, jaką rolę pełnią w przyrodzie i po co im tak piękne wzorzyste skrzydła… Wykonamy pracę plastyczną z użyciem papieru oraz plasteliny, inspirując się wyglądem tych pięknych owadów.
Bilety w cenie 3 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
11.08, g. 15:00
Hafty w ogródku. Haft dolnośląski – warsztaty hafciarskie dla młodzieży i dorosłych, prowadzenie: Olga Budzan
Tradycyjnie jak co roku w wakacje po raz kolejny spotkamy się w przymuzealnym ogrodzie, by odkrywać tajniki dawnych dolnośląskich hafciarek. Podczas zajęć będzie można zarówno przyjrzeć się dziewiętnastowiecznym chustom, fartuchom i czepcom, jak i spróbować samemu skopiować tradycyjny wzór na delikatnym batyście. Materiały dostępne będą na miejscu.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
"O czwartej pod Kopułami", fot. materiały prasowe MNWr. |
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
6.08, g. 14:00
Delikatnie w rozmowie – warsztaty integracyjne dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk w ramach cyklu „Dotknij Muzeum”
Spotkanie będzie rozpoczynało serię warsztatów przygotowujących do finałowego wydarzenia 12 października 2024 – Sensual Blind Tour! W trakcie spotkań będziemy zgłębiać twórczość Marii Pinińskiej-Bereś. Wspólnie – w rozmowach, działaniach – będziemy tworzyć własne interpretacje prac prezentowanych na wystawie. Masz ochotę współtworzyć z nami to spotkanie pełne delikatności? Zapraszamy!
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
6.08, g. 11:00
Sny na różowo – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Lato w Pawilonie: Kolory lata”, prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk
Jakie są nasze sny, gdy głowy są pełne marzeń? Czy możemy śnić przez różowe okulary? Prace Marii Pinińskiej-Bereś będą dla nas punktem wyjścia do rozmowy o snach. W części warsztatowej wykonamy własne miękkie „przystanki do śnienia”.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
9.08, g. 16:00
O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie czasowej „Maria Pinińska-Bereś”
A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, na której obejrzeć można prace współczesnej artystki Marii Pinińskiej-Bereś (1931–1999), uznawanej jest za jedną z najbardziej wyjątkowych postaci polskiej sztuki XX w. W Pawilonie Czterech Kopuł to już kolejna retrospektywna ekspozycja, której bohaterką jest znakomita polska artystka.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
10.08, g. 11:00
Czerwony – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Lato w Pawilonie: Kolory lata”, prowadzenie: Dominika Chochołowska-Bocian
Czerwony to miłość, pasja, energia, witalność, odwaga, gniew, ogień, żar, ciepło. Punktem wyjścia do przygody z czerwienią będzie ogromny obraz Leona Tarasewicza prezentowany na wystawie stałej w Pawilonie Czterech Kopuł. Następnie wybierzemy się na krótką wycieczkę do zakątku Eugeniusza Geta-Stankiewicza i Mariana Bogusza. Spotkanie będzie okazją do zastanowienia się nad tym, czym jest pasja i jak tworzyć, by ją w sobie rozbudzać.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
10.08, g. 12:00
Światła, kamera, moda – wykład Aleksandry Szwedo w ramach cyklu „One. Historie Fotografek”
„Dlaczego w fotografii nie było wielkich artystek?” – odpowiedzią na tę parafrazę pytania Lindy Nochlin jest wakacyjny cykl prezentujący sylwetki fotografek. Przyjrzyjmy się „cichej obecności” kobiet w fotograficznym środowisku, która w ostatnim czasie jest odkrywana na nowo.
Na pierwszy rzut oka świat fotografii mody przypomina wielki plac zabaw dla chłopców: wystarczy wspomnieć o wielkich, znanych na całym świecie ikonach: niesfornym Helmucie Newtonie czy perfekcjoniście Richardzie Avedonie. Stojąc za obiektywem, mężczyźni fotografowali piękne kobiety, pełniące rolę modelek, muz, częściej po prostu manekinów odzianych w luksusowe ubrania.
Jeśli jednak przyjrzymy się nieco uważniej, w tym silnie zmaskulinizowanym w XX wieku środowisku odnajdziemy wiele nieznanych szerszej publiczności kobiet, które wywarły ogromny wpływ na rozwój fotografii mody.
Choć ukryte w cieniu, fotografki rzuciły wyzwanie pretensjonalnej seksualizacji, skupiając się na wzmocnieniu podmiotowości modelek, podkreślając ich charakter i charyzmę. Ten odmienny sposób portretowania spowodował ogromne zmiany w fotografii mody, które ukształtowały to, jak wygląda ona współcześnie.
Na wykładzie prześledzimy kariery między innymi Reginy Relang, Louise Dahl-Wolfe czy Sary Moon.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
10.08, g. 18:00
Pomiędzy klatkami a oknem czai się hybryda oczekiwań – warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa
Pomiędzy klatkami a oknem zobaczymy ciemną stronę Księżyca. Czyż to nie brzmi intrygująco? Dodajmy do tego partytury z grzebieniem lub z wisiorkiem w towarzystwie odaliski i niewolnicy. Demony i marzenia senne zostały zamknięte w dziełach sztuki. Świat twórczych rozważań Marii Pinińskiej-Bereś jest pełen surrealistycznych wątków. Zapraszamy do poszukiwań – w swobodnym geście, intuicyjnym ruchu – powiązań pomiędzy różowym kolorem a feminizmem, miękką gąbką a ażurową metalową konstrukcją. Pozwólmy sobie poprzez improwizację taneczną na analizę własnych odczuć wobec problemu stworzenia pojęcia kobiecej hybrydy, gdzie lubieżność i niewinność przekraczają swoje granice…
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz