15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wszystkie oddziały Muzeum Narodowego we Wrocławiu będą otwarte dla Zwiedzających. W Gmachu Głównym MNWr w nadchodzący weekend zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” oraz wykład Wiktorii Krupskiej pt. „Kimono – od stroju codziennego do ikony Japonii”. Odbędzie się również oprowadzanie w j. francuskim po wystawie „Sztuka śląska XVI–XIX w.” W Pawilonie Czterech Kopuł Adam Pacholak wygłosi wykład pt. „Feministki? Sztuka Natalii LL i Ewy Partum” w ramach cyklu „One. Historie Fotografek”.
Wystawa "Poszukiwania artystyczne Marka Oberlandera", fot. A. Podstawka |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
14.08, g. 12:00 i 14:00
Pojemniki na herbatę z japońskimi dekoracjami – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Wakacje z Orientem”, prowadzenie: Grzegorz Wojturski
Wzorując się na bogatych dekoracjach japońskiej broni, ale również innych przedmiotów codziennego użytku, uczestnicy warsztatów za pomocą farb i pędzelków pomalują przygotowane wcześniej szczelne naczynka przeznaczone na przechowywanie ulubionej herbaty. Sprawdzimy, czy wskrzeszenie dawnej orientalnej sztuki dekoratorskiej jest nadal możliwe.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
16.08, g. 12:00 i 14:00
Góra Fudżi i nie tylko – przygoda z akwarelą – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Wakacje z Orientem”, prowadzenie: Grzegorz Wojturski
Używanie delikatnych farb wodnych do utrwalania malowniczych pejzaży stało się jedną z bardziej rozpoznawalnych cech sztuki Dalekiego Wschodu. Spotkanie będzie okazją do omówienia akwarelowych widoków japońskich na wybranych przykładach oraz próby własnych sił w namalowaniu własnego ulubionego pejzażu w stylu japońskim.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
17.08, g. 13:00
„Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Justyna Chojnacka
Przekazany w kwietniu 2022 roku dar Haliny Pfeffer-Oberländer dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest doskonałą okazją do prześledzenia skomplikowanej i różnorodnej drogi artystycznej jej męża, Marka Oberländera. Starannie wyselekcjonowane prace, z liczącego blisko 500 obiektów przekazu, pozwolą przeanalizować twórcze niepokoje artysty, skutkujące niezliczoną liczbą rysunków – studiów nad formą, kolorem, motywem.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
17.08, g. 17:00
Francuz we Wrocławiu – oprowadzanie w języku francuskim po wystawie „Sztuka śląska XVI–XIX w.”. Prowadzenie: Antoine Longequeue
Stażysta w Muzeum Narodowym we Wrocławiu Antoine Longequeue jest studentem Uniwersytetu w Poitiers na wydziale Nauk Humanistycznych i Sztuki. Podczas oprowadzania omówi wybrane eksponaty prezentowane na wystawie „Sztuka śląska XVI–XIX w.”.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
//
Français à Wrocław – wisite de l’exposition „Art silésien XVIe – XIXe siècle” en langue française
Antoine Longequeue est étudiant à la faculté de Sciences humaines et d’Arts de l’Université de Poitiers. Il réalise actuellement un stage au sein du Musée national de Wrocław et de ses branches. Pour cette visite, il présentera une sélection d’artefacts de l’exposition „Art silésien XVIe – XIXe siècle”.
Entrée libre. Inscription: edukacja@mnwr.pl ou +48 71 372 51 48.
18.08, g. 11:00
Poczujmy powiew japońskiego lata! Warsztaty malowania wachlarzy – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży w wieku 6–14 lat w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot”, prowadzenie: Wiktoria Krupska
Papier na bambusowych podpórkach – japoński wachlarz uchiwa różni się od tego rozkładanego, który tak dobrze znamy i kojarzymy z Azją Wschodnią. Nadajmy życia i koloru białym wachlarzom, inspirując się sztuką i kaligrafią japońską! Z takim wachlarzem nasze wakacyjne stroje dostaną powiewu japońskiej elegancji!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
18.08, g. 15:00
Kimono – od stroju codziennego do ikony Japonii – wykład Wiktorii Krupskiej towarzyszący wystawie „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot”
Rozpoznawalne po kształcie jak litera T, powiewających rękawach i płynnych materiałach – kimono ucieleśnia Japonię, prawdziwą i romantyczną, znajomą i obcą. W powszechnej wyobraźni kimono często reprezentuje zorientowaną na tradycję, wieczną Japonię. Jak i kiedy doszło do uznania kimona za strój narodowy tego kraju? Jakie procesy doprowadziły do przekształcenia kimona ze stroju codziennego w jedną z ikon Japonii? Wykład będzie okazją do poszukani odpowiedzi na te wszystkie pytania!
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
Wakacyjne poranki z Panoramą. fot. M. Lorek |
Muzeum Panorama Racławicka
13.08, g. 9:15
Wakacyjne poranki z Panoramą – edukacyjny spacer dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć
Wtorkowy wakacyjny poranek z Panoramą to spotkanie edukacyjne połączone z seansem w Małej i Dużej Rotundzie. Przed wejściem na platformę widokową uczestnicy spaceru poznają okoliczności powstania „Panoramy Racławickiej”, sylwetki głównych bohaterów bitwy pod Racławicami, a także anegdoty wiele mówiące o charakterze twórców malowidła, czyli Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obejrzą też jeden z filmów edukacyjnych w Małej Rotundzie, a następnie udadzą się na seans.
Wstęp z biletem rodzinnym na seans w Panoramie (35 zł od osoby)
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Panorama Racławicka
Kolorowy dywanik, fot. M. Lorek |
Muzeum Etnograficzne
13.08, g. 12:00
Kolorowy dywanik – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Julia Szot
Tkanina – co to takiego? Od kiedy ludzie tkają? Jakich używają do tego narzędzi? Na zajęciach poznamy podstawowe techniki tkackie i dowiemy się, jak zrobione są nasze ubrania. Każdy z uczestników wykona na prostym krosienku tkaninę z materiałów z odzysku. Zachęcamy do przyniesienia własnych materiałów (na przykład stare t-shirty) do przetworzenia.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
Sztuka Natalii LL i Ewy Partum, fot. M. Lorek |
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
17.08, g. 14:00
Feministki? Sztuka Natalii LL i Ewy Partum – wykład Adama Pacholaka w ramach cyklu „One. Historie Fotografek”
„Dlaczego w fotografii nie było wielkich artystek?” – odpowiedzią na tę parafrazę pytania Lindy Nochlin jest wakacyjny cykl prezentujący sylwetki fotografek. Przyjrzyjmy się „cichej obecności” kobiet w fotograficznym środowisku, która w ostatnim czasie jest odkrywana na nowo.
Tym razem przyjrzymy się sztuce dwóch wybitnych polskich artystek: Natalii LL i Ewy Partum. W czasach dominacji konceptualizmu eksplorowały one tematy kobiecej seksualności i polityki ciała. Eksperymentalnymi fotografiami i performansami badały granice społecznej roli płci, rzucając wyzwanie przyjętym normom kulturowym. Były jednymi z nielicznych polskich artystek, które już w latach 70. XX w. świadomie określały swoją sztukę mianem feministycznej. Czy jednak deklaracje te wytrzymały próbę czasu? W trakcie wykładu omówimy najważniejsze dzieła obu artystek oraz ich wpływ na rozwój sztuki feministycznej.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz