Już 23 września 2024 roku w Gdyni rozpocznie się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – najważniejsze doroczne wydarzenie dla branży filmowej i miłośników kina. Festiwal zakończy się uroczystą galą 28 września, podczas której wręczone zostaną Złote Lwy dla najlepszych produkcji filmowych. O statuetki powalczy w tegorocznym Konkursie Głównym 16 filmów.
W debiutującym na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Konkursie Perspektywy osiem pełnometrażowych filmów fabularnych będzie ubiegało się o statuetkę Szafirowych Lwów. W obu konkursach - Głównym i Perspektywach - aż 13 na 24 filmy to debiuty reżyserskie.
W Konkursie Filmów Krótkometrażowych zanotowano w tym roku rekordową liczbę zgłoszeń – o udział w ubiegało się prawie 160 tytułów. Do konkursu zakwalifikowało się 29 filmów wyprodukowanych m.in. przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów.
Z okazji jubileuszu – 20 lat na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – sekcja Gdynia Dzieciom przygotowała wyjątkowy plebiscyt na najlepszy polski film dla dzieci i młodzieży. Zwycięzca otrzyma Diamentowe Lwiątka oraz tytuł Najlepszego polskiego filmu dla dzieci i młodzieży.
Jednym z wartych polecenia muzycznych wydarzeń towarzyszących festiwalowi będzie koncert "Kaczmarek by Motion Trio & Sinfonietta Cracovia", organizowany przez Narodowe Centrum Kultury, który odbędzie się 24 września o godzinie 20:00 w Konsulacie Kultury. W programie koncertu znajdą się zarówno utwory filmowe Jana A.P. Kaczmarka, takie jak "Neverland", "Unfaithful" czy "Hachiko", jak i autonomiczne dzieła kompozytora, w tym "Emigra – Symfonia bez końca" oraz "Silesian Rhapsody". Bilety na to wydarzenie będą dostępne w Konsulacie Kultury (Gdyńskie Centrum Kultury).
Na panel poświęcony muzyce filmowej, będącej częścią programu branżowego Gdynia Industry, zapraszamy 25 września o godz. 15:30 do Hotelu Mercure Gdynia Centrum (sala Omega). W debacie zatytułowanej "Muzyka filmowa. Pozycja w budżecie czy nieodłączny warunek sukcesu dzieła filmowego? Kondycja polskiego rynku muzyki filmowej i dobre praktyki we współpracy producentów filmowych z kompozytorami" weźmie udział dyrektor NCK, Robert Piaskowski. Dyskusja, moderowana przez dr Maję Baczyńską, skupi się na roli muzyki w produkcji filmowej, a także na kondycji polskiego rynku muzyki filmowej. Stacjonarnie w panelu będą mogły uczestniczyć tylko osoby akredytowane, ale wydarzenie będzie również transmitowane online na platformie YouTube.
Na Placu Grunwaldzkim już po raz trzeci pojawi się strefa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 z charakterystyczną biblioteczką w kształcie "CZY…". Będzie ona miejscem animacji i działań promujących czytelnictwo.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to nie tylko konkursy, ale także wyjątkowe wydarzenia jubileuszowe i nagrody specjalne. Tegorocznym laureatem Platynowych Lwów jest obchodzący w tym roku 80. urodziny Wojciech Marczewski – uznany reżyser i pedagog, współzałożyciel oraz wykładowca Mistrzowskiej Szkoły Andrzeja Wajdy. Reżyser został dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury, a także Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz za osiągnięcia w twórczości artystycznej”.
W ramach festiwalu odbędzie się także kolejna odsłona „Mistrzowskiej Piątki” z filmami prezentowanymi przez zaproszonych twórców: Olgę Chajdas, Wojciecha Marczewskiego, Andrzeja Seweryna, Mariusza Włodarskiego i Małgorzatę Zajączkowską. Z okazji 50-lecia „Potopu” Jerzego Hoffmana odbędą się pokazy wersji reżyserskiej filmu „Potop. Redivivus” oraz dokumentu „Potop. Postscriptum” Łukasza Czajki. Obchodzące 75-lecie działalności: Wytwórnia Filmów Oświatowych i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zaprezentują swoje najbardziej znane filmy krótkometrażowe, w tym „Elementarz”, „Dziewicę z ciortem” i „Sceny narciarskie z Franzem Klammerem”. W programie festiwalu znalazły się też projekcje z serii „Dokument w Gdyni”, „Gdynia Dzieciom”, „Polonica” oraz „Filmy z Gdyni”.
Ponadto festiwalowi tradycyjnie towarzyszyć będą: Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz 16. gala wręczenia nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Zapraszamy do Gdyni na święto polskiego kina, które po raz kolejny zgromadzi twórców, krytyków i miłośników filmu!
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, organizowany od 1974 r., to jeden z najstarszych przeglądów i konkursów filmowych w Europie. Do 1986 roku FPFF odbywał się w Gdańsku, potem przeniósł się do Gdyni. Program Festiwalu to trzy sekcje konkursowe: Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych oraz liczne sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów, a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze filmy, premiery, debiuty i laureaci międzynarodowych festiwali filmowych.
informacja prasowa, NCK
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz