czwartek, 26 grudnia 2024

Styczeń z muzyką, czyli karnawał w Filharmonii

W styczniu 2025 Filharmonia Sudecka wypełni się wspaniałą, karnawałową muzyką!

Już w dniach 3 i 4 stycznia przewrotnie zaczniemy Nowy Rok koncertem „Sylwester na bis”, podczas którego usłyszymy najpiękniejsze melodie z czasów złotej ery operetki wiedeńskiej. W programie znajdziemy kompozycje  Carla Michaela Ziehrera, Johanna Straussa II, Franza Lehára, Emmericha Kálmána oraz Roberta Stolza i usłyszymy takie hity, jak aria „Meine Lippen, Sie küssen so heiß”, Champagner-Polka czy duet „Wiener Blut”. Na scenie wystąpi Aleksandra Szmyd (sopran) i Krzysztof Zimny (tenor) wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Michała Juraszka, obecnego dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta orkiestry Vienna Ensemble.

10 stycznia 2025 zapraszamy na koncert z cyklu Wałbrzyskie Prawykonania, a będzie to nie lada gratka dla wielbicieli muzyki oraz sztuk plastycznych. Tego dnia przygotowaliśmy podwójne wydarzenie – koncert poprzedzi wernisaż prac inspirowanych żywiołami autorstwa wrocławskich artystów-plastyków: Krystiana Lichonia, Patrycji Mikołajczak i Sylwii Muchy, a o godzinie 19:00 rozpoczniemy koncert pod tytułem Żywioły – Ziemia, Powietrze, Ogień, Woda. Podczas tego wydarzenia usłyszymy cztery nowe kompozycje zamówione przez Filharmonię Sudecką: „Ignis” Katarzyny Dziewiątkowskiej, „Riverborn” Michała Ziółkowskiego, „through & beyond” na chór i orkiestrę symfoniczną Ignacego Wojciechowskiego i „… ad infinitum” na chór i orkiestrę symfoniczną Adama Porębskiego. Całość wykona Chór Feichtinum Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod batutą Artura Wróbla. To wydarzenie będzie niezwykłą okazją do spotkania się z artystami plastykami oraz kompozytorami, porozmawiania o ich sztuce i wysłuchania dzieł, które wybrzmią na scenie po raz pierwszy. Takie spotkania są niezwykle ważne zarówno dla twórców, wykonawców, jak i dla słuchaczy, dlatego też nasza Filharmonia organizuje taki cykl, dając tym samym okazję do poznawania twórczości, która nie została oceniona i zaopiniowana przez krytyków, czy innych melomanów. 

Dzień później, czyli 11 stycznia, zapraszamy wszystkich na nasze drugie Wałbrzyskie Kolędowanie, czyli bożonarodzeniowe spotkanie dla chórów z Wałbrzycha i okolic. Na scenie wystąpią chóry dziecięce, młodzieżowe oraz mieszane z towarzyszeniem muzyków Filharmonii Sudeckiej, które wykonają najpiękniejsze kolędy polskie i zagraniczne w aranżacjach Pawła Stuczyńskiego, wśród których usłyszymy utwory takie, jak: „Lulajże Jezuniu”, „Mizerna cicha”, „Jingle bells”, czy „Feliz navidad”. Zapraszamy wszystkich do wspólnego kolędowania – koncert zaczynamy już o godzinie 18:00. 

To będzie piękne, magiczne i rozśpiewane zamknięcie sezonu kolędowego, które zaprowadzi nas wprost w karnawał  i niedzielny koncert kameralny w gorących rytmach latynoamerykańskich „Latino na dwa fortepiany”. Nic nie rozgrzeje nas lepiej w ten styczniowy wieczór, jak ognista salsa Daniela Rojasa czy sensualne tanga Astora Piazzoli. Na scenie usłyszymy niecodzienny duet dwóch fortepianów, za którymi zasiądą: uznana pianistka Anna Rutkowska-Schock oraz  australijsko-południowoamerykański kompozytor i pianista Daniel Rojas. Na koncert zapraszamy 12 stycznia 2025 o godzinie 18:00. 

A już w kolejny weekend zabierzemy słuchaczy do magicznego świata operetki Franza Lehára i jego „Krainy uśmiechu”. Podczas koncertu poznamy historię hrabianki Lizy, która zakochuje się chińskim księciu Sou Czongu, porzuca dla niego Wiedeń z początku XX wieku i wyrusza z nim do Chin. „Krainę uśmiechu” i pochodzące z niej najpiękniejsze, słynne arie: „Twoim jest serce me…”, „Herbatka sam na sam” czy „Kto dał nam klucze do miłości bram” będzie można wysłuchać aż dwa razy – dla wielbicieli tego gatunku przygotowaliśmy dwa koncerty: 17 i 18 stycznia 2025. Partie solowe wykonają studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Jerzego Koska. 

Dzień później, czyli 19 stycznia 2025 o godzinie 11:00 zapraszamy dzieci wraz z rodzinami na koncert familijny „Z perkusją przez świat”, podczas którego usłyszymy brzmienia różnych instrumentów perkusyjnych. Przeniosą nas one do tajemniczej dżungli, zabiorą w rejs po burzliwym oceanie, wyczarują odgłos biegnących koni, rozpędzonego pociągu i zaproszą do gorącej samby. Podczas koncertu usłyszymy Gdańską Grupę Perkusyjną, którą przygotuje i poprowadzi jej założyciel, znakomity perkusista Piotr Sutt. 

Energetyczne rytmy i dźwięki instrumentów perkusyjnych pozostaną z nami aż do 24 stycznia, kiedy to zaprosimy Państwa o godzinie 19:00 na koncert pod tytułem „Rytm jest w nas – perkusja w roli głównej”. Piotr Sutt wraz z synem Bartłomiejem Suttem zabiorą nas do świata dźwięków wibrafonu i marimby, wykonując „Sambę Classique” na marimbę, wibrafon, perkusję i orkiestrę autorstwa Karl-Heinza Köpera oraz „Gotan Concerto” na marimbę, wibrafon i orkiestrę smyczkową skomponowaną przez Emmanuel Séjourné. 

Podczas koncertu usłyszymy jeszcze jeden utwór tego kompozytora – a będzie to „Book of Gems” na dwie perkusje i chór mieszany. Koncert zamkniemy utworem Mytho-Logica autorstwa Karl-Heinza Köpera. Całość poprowadzi Piotr Sutt. Perkusistom towarzyszyć będzie Chór Mieszany Filharmonii Sudeckiej przygotowany przez Martę Monetę – Napierałę oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej.

25 stycznia 2025 zawrócą nam w głowie akordeony, kiedy to na scenie pojawi się New Accordion Quintet w składzie: Grzegorz Palus , Alena Budzinakova  

Mateusz Dudek, Wiesław Ochwat, Maciej Zimka. Artyści wystąpią na koncercie „Akordeonowy zawrót głowy” w cyklu „Mistrzowie Kameralistyki” w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej”, a my usłyszymy między innymi utwory Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego czy Wojciecha Kilara. 

Styczniowy karnawał w Filharmonii Sudeckiej zakończymy podróżą po największych muzycznych metropoliach świata. Wspólnie odwiedzimy Nowy Jork, Paryż i Wiedeń. Na koncert zapraszamy 31 stycznia 2025 o godzinie 19:00. Całość poprowadzi dyrygent  Norbert Twórczyński, na saksofonie usłyszymy Pawła Gusnara, przy fortepianie zasiądzie Łukasz Bzowski, a powiew wielkiego muzycznego świata wyczaruje dla nas Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej. Podczas ostatniego styczniowego spotkania usłyszymy kompozycje Ludwiga van Beethovena, Roberto Molinelliego oraz Aleksandra Tansmana, których ilustracyjny charakter przeniesie słuchaczy na ulice tych muzycznych metropolii. 

Styczeń w Filharmonii Sudeckiej obfituje w niezwykłe propozycje muzyczne, które wprowadzą Państwa w prawdziwy, karnawałowy nastrój. 

Po więcej szczegółów zapraszamy na www.filharmoniasudecka.pl

Bilety dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej lub online https://bilety.filharmoniasudecka.pl/ 

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Agnieszka Franków-Żelazny: Lubię wyzwania! /wywiad/

Z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia Chóru NFM rozmawiam z jego założycielką i dyrygentką – Agnieszką Franków-Żelazny, która opowiada o sw...

Popularne posty