wtorek, 24 grudnia 2024

Święta z Polskim Radiem-wyjątkowe audycje, muzyka i refleksja

 Polskie Radio przygotowało na tegoroczne święta wyjątkową ramówkę, która przeniesie słuchaczy w świat świątecznych melodii, wzruszających opowieści i inspirujących rozmów. Każda antena zaproponuje unikalne audycje, od klasycznych kolęd po jazzowe interpretacje i nowoczesne brzmienia. Przez trzy dni – Wigilię oraz pierwszy i drugi dzień świąt – muzyka, tradycja i refleksja będą towarzyszyć słuchaczom w każdym wieku.


Jedynka:

Świąteczna ramówka radiowej Jedynki to dużo kolęd, świąteczny nastrój i spotkania z wyjątkowymi gośćmi. 

Gośćmi świątecznych „Sygnałów Dnia”, 24 grudnia, będą Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak i prof. Ewa Marciniak.

Od 16:00 do 19:00 program „Wigilia z Jedynką”, poświęcony tradycyjnym kolędom polskim i światowym, w klasycznych wykonaniach. 

W drugiej części wieczoru, od 19:00 do 20:00, kolędy na ludowo

W specjalnym wigilijnym wydaniu „Eureki” goście Katarzyny Kobyleckiej rozmawiać będą o dzieciństwie i młodości Jezusa przywołując historyczne źródła i apokryfy. 

O godzinie 21:00 na radiową Wigilię zapraszają „Spotkania w Jedynce – Motywy”. Gośćmi Agaty Passent i Rafała Sławonia będą aktorka Katarzyna Dąbrowska, pisarz Mariusz Szczygieł i lekarz Piotr Marianowski – w ten szczególny wieczór, rozmawiać będą o cudzie narodzin, wspomnieniach przy wigilijnym stole, o nieudanych prezentach i udanych spektaklach teatralnych, bardziej o radościach, niż o smutkach.

Między 22:00 a 23:00 Jedynka zabierze słuchaczy w świąteczną podróż do Czeremchy na Podlasiu, gdzie tradycje katolickie i prawosławne splatają się w wyjątkowy sposób. Gośćmi będą muzycy z zespołu Czeremszyna, którzy zaprezentują wschodnie pieśni świąteczne. 

Od 16.00 do 18.00, w Pierwszy dzień Świat, Jedynka zaprasza na spotkanie z Justyną Dąbrowską, psycholożką, Grzegorzem Kasdepke, pisarzem, Ludwiką Włodek, dziennikarką i aktorem Przemysławem Stippą. Martyna Podolska będzie rozmawiać z gośćmi o tym, jakie były Święta Bożego Narodzenia w ich rodzinnych domach, w dzieciństwie i jakie są dziś. I o tym jak przeżyć Święta z bliskimi w radości i spokoju. 

A od 18:00 do 19:00 kolędy w wyjątkowych aranżacjach Zbigniewa Preisnera, w audycji Macieja Szajkowskiego, czyli kompozycje będące kontynuacją głośnego albumu „Moje kolędy na koniec wieku”. „W poszukiwaniu dróg”, album wydany przez Polskie Radio, zawiera nowe kolędy, powstałe do tekstów Ewy Lipskiej i Jana Nowickiego, w interpretacjach Edyty Krzemień, Beaty Rybotyckiej, Macieja Balcara i Jaśka Karpiela Bułecki z zespołem, a także małych kolędników z Kielc i Krakowa. Przy realizacji całości pracowała także Orkiestra Sinfonia Varsovia, Leszek Możdżer na fortepianie i Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej. 

W drugi dzień Świąt Jedynka zaprasza na spotkanie wokół świątecznego stołu. Od 12:00 do 14:00 o tradycjach kulinarnych i wyjątkowych świątecznych smakach i potrawach, Tomasz Prange i Martyna Podolska rozmawiać będą z Tessą Capponi Borawską, szefem kuchni Adamem Chrząstowskim, a o jaroszy zadba autorka Kukbuka Natalia Mętrak-Ruda.

W prezencie dla słuchaczy Jedynka przygotowała dwa wyjątkowe spotkania muzyczne z Mattem Duskiem (w środę 25 grudnia od 14:00 do 16:00) i z Katarzyną Cerekwicką (w czwartek 26 grudnia o 17:00).

Święta Bożego Narodzenia w Programie 1 Polskiego Radia, to także audycje Redakcji Katolickiej, czyli „Familijne Jedynki” o poranku i transmisja Pasterki z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie.


Dwójka:

O poranku, od 6:00 do 9:00, Katarzyna Hagmajer-Kwiatek poprowadzi „Poranek Dwójki” poświęcony tematyce spotkań wigilijnych. Gościem będzie Mikołaj Rykowski, pomysłodawca akcji „Wigilia dla Samotnych”. Po 8:00 „Poranek Dwójki” połączy się także z Karoliną Sierakowską, dyrektorką Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, by porozmawiać o skutkach powodzi, która dotknęła ten region oraz o potrzebach związanych z odbudową. 

O godzinie 13:05 na antenie Dwójki zabrzmi koncert Rafała Blechacza i Orkiestry Filharmonii NDR pod batutą Alana Gilberta. W programie usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela, które będą wprowadzać słuchaczy w atmosferę świątecznego spokoju i radości.

Wieczorem, o 19:00, zapraszamy na „Koncert Kolęd”, który poprowadzi Agata Kwiecińska. W tym nagranym wydarzeniu Orkiestra Polskiego Radia oraz Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy wykonają znane polskie kolędy w nowych, oryginalnych opracowaniach Macieja Małeckiego. Słuchacze będą mieli okazję posłuchać zarówno klasycznych melodii, jak i mniej znanych pieśni bożonarodzeniowych, takich jak „Niemowlątko na słomie”.

O 22:00 zapraszamy do „Rozmów po zmroku”, w których Michał Nowak porozmawia z prof. Piotrem Domerackim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika o znaczeniu spotkań wigilijnych w kontekście filozoficznym. Będą to rozważania na temat sensu spotkania, które w polskiej tradycji jest głęboko zakorzenione i pełne emocji – od tych zaplanowanych, po nieoczekiwane.

Nocne godziny wigilijne, od 23:00 do 1:00, zapełni „Nocna strefa” pod przewodnictwem Hanny Szczęśniak. W tym czasie słuchacze Dwójki będą mieli okazję zanurzyć się w dźwiękach muzyki. Gościem specjalnym będzie Raphael Rogiński, gitarzysta i kompozytor. Program będzie pełen refleksji o wspólnocie, szacunku i odrębności, które w okresie świąt nabierają szczególnego znaczenia.

W Boże Narodzenie Dwójka o godzinie 13:00 zapraszamy na spotkanie z wybitnym scenografem Allanem Starskim, który w rozmowie z Moniką Zając opowie o swojej karierze, współpracy z wielkimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland czy Steven Spielberg, a także o tajnikach pracy scenografa oraz o wpływach rodzinnych – jego ojciec, Ludwik Starski, był znanym scenarzystą i autorem tekstów piosenek.

Po południu, o 15:00, w „Filharmonii Dwójki” zabrzmią utwory Henry’ego Purcella w wykonaniu kontratenora Tima Meada oraz zespołu Les Musiciens de Saint Julien pod artystycznym przewodnictwem François Lazarevitcha. Koncert wprowadzający w bożonarodzeniowy nastrój to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki barokowej.

Wieczorem, o 19:00, specjalne spotkanie z Marią i Maciejem Wojtyszko. Ojciec i córka, którzy przez lata związani byli z teatrem, opowiedzą o swojej pasji do pisania dramatów i scenariuszy. Ich twórczość zawsze była bliska tradycjom teatralnym, które wciąż są dla nich inspiracją.

W nocne godziny, od 22:00, w „Królewskim Flecie” Róża Światczyńska zaprosi słuchaczy na rozmowę z Emmanuelem Pahudem, jednym z najwybitniejszych flecistów współczesnych, który opowie o swojej pracy artystycznej i niezwykłym świecie muzyki klasycznej.

Na zakończenie dnia, o 23:00, w audycji „Kolędowanie w Dwójce” Ewa Szczecińska zabierze słuchaczy w podróż po tradycjach kolędowych z różnych zakątków świata. Wspólnie z Marianą Krill, specjalistką od ukraińskich tradycji świątecznych, usłyszymy zarówno znane polskie kolędy, jak i te mniej popularne, z różnych krajów, które wzbogacą wigilijną atmosferę.

W drugi dzień Świąt, o godzinie 13:00, Dwójka zaprasza na spotkanie z Kazimierzem Orłosiem, wybitnym pisarzem, którego twórczość pełna jest wrażliwości na losy zwykłych ludzi. W audycji Jakuba Kukli, Orłoś opowie o swojej pracy, miłości do literatury i o tym, jak przez lata tworzył w obrębie realizmu, dając głos tym, którzy nie trafiają do głównych narracji historycznych.

Po południu, o 18:00, w „Jazzowym Klubie Dwójki” słuchacze będą mieli okazję wysłuchać retransmisji koncertu z festiwalu Kraków Jazz Week 2024. Anja Lechner i François Couturier, mistrzowie muzyki jazzowej i improwizowanej, wystąpią w wyjątkowym duecie wiolonczeli i fortepianu.

A o 22:00 premiera słuchowiska. „Zsunęła się z krzesła. Ciennik” Krzysztofa Bieleckiego to kameralna opowieść o niezwykle silnej więzi matki i syna. Autorem adaptacji i muzyki oraz reżyserem spektaklu jest Michał Zdunik.  Wystąpią Wiktoria Gorodecka i Oskar Hamerski. Koprodukcja Państwowego Instytut Wydawniczego i Programu 2 Polskiego Radia. Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.


Trójka 

Wieczór Wigilijny w Trójce to tradycyjne spotkanie przy radiowym stole, które prowadzi Barbara Marcinik. W atmosferze bliskości i życzliwości, audycja będzie okazją do złożenia świątecznych życzeń, podzielenia się wspomnieniami oraz posłuchania wyjątkowych głosów. W tym roku w gronie zaproszonych gości znajdą się m.in. aktorki Magdalena Zawadzka, Krystyna Janda, Maria Seweryn i Olga Sarzyńska, a także Paweł Sztarbowski, współautor cyklu „Królestwo roślin”, oraz pisarz Cezary Harasimowicz.

W programie nie zabraknie również specjalnej, „eksperymentalnej” wersji „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa, którą będzie można usłyszeć około godziny 21:00.

Muzyka tego wieczoru to połączenie tradycyjnych kolęd z nowoczesnymi aranżacjami. Dla spragnionych spokoju i piękna przygotowano także poezję – m.in. wiersz Czesława Miłosza „Dar” w autorskim wykonaniu.

A o 23:00 na antenie pojawi się audycja Jacka Hawryluka „Tomasza Beksińskiego portrety subiektywne” – refleksyjna opowieść o jednym z najważniejszych głosów w historii radia.

Pierwszy dzień świąt w Trójce rozpocznie się od nocnych audycji poświęconych Tomaszowi Beksińskiemu. Niezwykłe archiwalne nagrania z lat 90. zabiorą słuchaczy w podróż przez muzykę i literaturę, której towarzyszyły poetyckie teksty Edgara Allana Poego i T.S. Eliota.

Poranek wypełnią „Muzyczne Rozmowy” oraz świąteczne spotkania z gośćmi. W audycji „Przy Stole” Renata Grochal porozmawia z prof. Antonim Dudkiem o historii polskiej polityki po 1989 roku, roli kobiet w życiu publicznym oraz o dziedzictwie przeszłości.

W południe Tomasz Żąda poprowadzi „Świąteczną Pocztę UKF”, a po niej Michał Matus zabierze słuchaczy w podróż przez historię filmu „Potop”, który obchodzi swoje 50-lecie. Audycja przybliży kulisy powstawania tej produkcji oraz jej znaczenie w polskiej kinematografii.

Popołudnie to czas na świąteczne historie medycznych cudów. Agnieszka Trzeciakiewicz w audycji „ONKO STORY” opowie o przełomowych operacjach transplantacyjnych w Polsce, prezentując rozmowy z lekarzami i pacjentami, których życie zmieniło się dzięki medycynie.

Wieczorem, o 20:00, słuchacze będą mogli posłuchać rozmowy wokół książki „Ostatni bal. Listy od i do Agnieszki Osieckiej” z udziałem Hanny Bakuły i Artura Andrusa.

Dzień zakończy Anna Dudzińska, która zabierze słuchaczy w dźwiękową podróż, by poznać rdzenne narody i ich losy. 

Drugi dzień Świąt w Trójce rozpoczniemy od archiwalnych, refleksyjnych audycji Tomasza Beksińskiego, które tym razem będą wspomnieniem jego matki, Zofii Beksińskiej.

W południe Mariusz Owczarek poprowadzi „Świąteczną Pocztę UKF”, a Katarzyna Borowiecka spotka się z Ireną Santor, by porozmawiać „Przy Stole” o jej życiu artystycznym, najpiękniejszych wspomnieniach i planach na przyszłość.

Popołudnie to czas na refleksje filozoficzne i rozmowy o wartościach. Maciej Wasielewski, także w cyklu „Przy Stole” zaprosi do studia prof. Tadeusza Gadacza, by porozmawiać o moralności i uniwersalnych prawdach, które warto pielęgnować zwłaszcza w świątecznym czasie.

Wieczorem słuchacze będą mogli posłuchać retransmisji urodzinowego koncertu Trójki z 1 kwietnia 2024 roku w wykonaniu Artura Andrusa, który w duecie z Joanną Kołaczkowską zapewni odpowiedni nastrój z nutą humoru.

Dzień zakończy rozmowa z Janem Englertem – legendą polskiego teatru i kina. Artysta opowie o swojej pracy, refleksjach na temat życia i nowych projektach, nad którymi obecnie pracuje.


Czwórka 

W Wigilijny poranek, o godzinie 7:00 audycja „Karp też ryba”, w której Małgorzata Bartas-Witan wraz z ekologiem i teologiem zgłębią symbolikę świątecznych tradycji, takich jak karp czy choinka, przybliżą ich chrześcijańskie korzenie oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, co naprawdę kryje się za tymi rytuałami.

Od godziny 8:00 Michał Witak, znany jako Numer Raz w audycji „Numer sam w kuchni” zaprosi słuchaczy do kulinarnych eksperymentów. 

Muzyczną podróż do „Krainy Świętego Mikołaja” zaproponuje Duże Pe od 10:00 do 12:00. Audycja „Granie z Krainy Mikołaja” to nieoczywisty zestaw świątecznych piosenek z Finlandii i innych zakątków świata. Następnie Damian Sikorski w audycji „Świąteczne piosenki inne niż wszystkie” (12:00–14:00) pokaże mniej znane, ale piękne bożonarodzeniowe utwory, z udziałem wyjątkowego gościa – wokalistki młodego pokolenia, Gree, która zaprezentuje swój świąteczny utwór „Znów kolęda gra”.

Popołudnie wypełni audycja „LastChristmaserska 4” (14:00–16:00), podczas której Kamil Jasieński  przeniesie ducha „Hejterskiej 4” w świąteczne klimaty, pełne życzeń, wspomnień i humoru.

Od godziny 16:00 Norbert Borzym w audycji „Pierwsza gwiazda klubowa” wprowadzi słuchaczy w elektroniczne brzmienia. 

Pierwszy Dzień Świąt Czwórka rozpocznie o 7:00 audycją „Moc kolęd” Przemka Goławskiego, w której usłyszymy opowieści o najbardziej popularnych kolędach i ich znaczeniu jako łącznika między pokoleniami i kulturami.

Popołudnie i wieczór wypełni wyjątkowe spotkanie za mikrofonem – o 16:00 Bert i Lex w audycji „Goście Goście! Czyli z Lexem do Berta” porozmawiają o rynku festiwalowym i klubowej scenie muzycznej w Polsce i na świecie. Dyskusja dotknie tematów społecznych, takich jak ageizm i feminizm w środowisku artystycznym oraz przyszłości muzyki klubowej w 2025 roku.

Drugi dzień świąt w Czwórce to czas rozmów z niezwykłymi osobowościami i odkrywania nowych perspektyw na święta. O  godzinie 7:00 w audycji „Święta w podróży” Agnieszka Kozłowska-Łysko porozmawia z gośćmi, którzy spędzają Boże Narodzenie za granicą. O 8:00 rozpocznie się wyjątkowa świąteczna seria spotkań pod wspólnym tytułem „Czwórka się gości”, pełna inspirujących rozmów. Ula Kaczyńska zaprosi Anię Iwanek – wokalistkę łączącą pasję do muzyki ze sztuką cukierniczą. O 9:00 Bartek Koziczyński przeprowadzi rozmowę z Mariuszem Dudą, liderem Riverside, który opowie o świętach w trasie, a także o projekcie Lunatic Soul. Następnie, o 10:00, Kasia Dydo przedstawi Rad Duet – projektantów mody, którzy przybliżą trendy w polskim designie. Od 11:00 Piotr Galus spotka się z Tomaszem Kammelem, by omówić siłę słowa i jego wpływ na życie. W południe Jędrzej Rosiewicz zaprosi na „Dymy z Michałem Polem”, a o 13:00 Jacek Paśnik przeprowadzi wywiad z Krzysztofem Tubilewiczem, który opowie o swojej radiowej drodze i pracy z głosem. Popołudnie należeć będzie do Marty Hoppe, która o 14:00 przeprowadzi rozmowę z Klaudią Leclercq ASMR na temat trendów na TikToku, oraz do Kacpra Zembrzuskiego, który o 15:00 zaprosi Wiktora Dydułę na rozmowę o jego twórczości i świątecznych inspiracjach.

Wieczór (16:00–19:00) wypełnią rozmowy z gwiazdami polskiego kina – o 16:00 Marta Zinkiewicz spotka się z Iną Sobalą, a o 17:00 Marcin Radomski -  z Vanessą Aleksander. 

Kuba Jamrozek o 18:00 poruszy ważny temat pierwszych wspólnych świąt w rodzinie adopcyjnej, rozmawiając z Maciejem Liziniewiczem. Serię „Czwórka się gości” zakończy o godz. 19.00 rozmowa Alicji Michalskiej z Kamą Wojtkiewicz o psychologii i świadomym życiu.

Na świąteczne wieczory i noce (20:00–7:00) Czwórka przygotowała specjalne playlisty, które umilą święta tym, którzy świętują po swojemu – w domu, w trasie lub na parkiecie.


Polskie Radio Chopin 

Polskie Radio Chopin zaprasza na świąteczne spotkania z muzyką łączące duchowość Bożego Narodzenia z mistrzostwem wielkich kompozytorów. 

W Wigilię o godzinie 16:00 Klaudia Baranowska zabierze słuchaczy w podróż do muzycznego świata Półwyspu Iberyjskiego, prezentując Oratorio sacro al Nacimiento de Cristo Señor Nuestro Pedro Martíneza de Orgambide w wykonaniu The Harp Consort pod batutą Andrew Lawrence-Kinga. Wieczór dopełnią bożonarodzeniowe kantaty Dietricha Buxtehudego.

O godzinie 18:00 Małgorzata Pęcińska zaprosi na wyjątkowy wieczór wigilijny, podczas którego zabrzmi zarówno delikatna muzyka pastoralna, jak i świąteczne arcydzieła skomponowane na chwałę Najwyższego. W programie znajdą się polskie kolędy oraz fenomenalne interpretacje sekstetu The King’s Singers. Osobnym wątkiem będzie wybór świątecznych utworów Johna Eliota Gardinera, oparty na jego wspomnieniach z rodzinnych przedstawień bożonarodzeniowych.

Wieczór zakończy retransmisja koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Marina Alsopa. O godzinie 21:00 zabrzmią utwory takie jak Uwertura na orkiestrę Grażyny Bacewicz, VIII Symfonia „Podróż” Einójuhaniego Rautavaary oraz IX Symfonia „Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka.

W Boże Narodzenie o poranku Grzegorz Dąbrowski wypełni antenę tradycyjnymi polskimi kolędami w mistrzowskich wykonaniach, zaś Klaudia Baranowska o godzinie 9:00 zaprezentuje utwory takie jak Magnificat Mikołaja Zieleńskiego czy Ave Maria… virgo serena Josquina Desprez. O godzinie 11:00 Małgorzata Pęcińska zaprosi na muzyczne spotkanie z dziełem Oratorio de Noël op. 12 Camille’a Saint-Saënsa oraz polskimi kolędami w interpretacji Chóru Filharmonii Narodowej.

Na zakończenie dnia, o 19:00, Magdalena Łoś przybliży muzykę z czasów Fryderyka Chopina i dawnych świątecznych tradycji, w tym bożonarodzeniowe dzieło Hectora Berlioza Dzieciństwo Chrystusa.

W Drugi Dzień Świąt o godzinie 14:00 Adam Rozlach przedstawi archiwalną rozmowę z Ewą Rubinstein, córką legendarnego pianisty Artura Rubinsteina, która podzieli się wspomnieniami o rodzinnych świątecznych tradycjach. O godzinie 16:00 Kuba Borysiak w audycji „Chopin na ludowo” odkryje przed słuchaczami zapomniane tradycje kolędowania w Małopolsce, wzbogacając program nagraniami Kapeli Brodów i Adama Struga.


Polskie Radio Dzieciom 

Wigilia – „Poranek na słodko” (9:00–12:00) W poranek wigilijny Martyna Chuderska zaprosi najmłodszych do wspólnych przygotowań do kolacji wigilijnej. W programie znajdą się opowieści o świątecznych tradycjach – zarówno tych, które pielęgnujemy dziś, jak i tych, które kiedyś miały szczególne znaczenie. Razem będziemy ubierać choinkę, przypominać sobie zwyczaje związane z wieczerzą wigilijną i rozmawiać o potrawach, które pojawiają się na świątecznym stole. To czas, by odkryć, jak bogata i różnorodna jest nasza tradycja, oraz przygotować się na wyjątkowe chwile z rodziną.

Boże Narodzenie – „Święta na świecie” (9:00–12:00) W pierwszy dzień świąt Marta Powałowska zabierze słuchaczy w niezwykłą podróż dookoła świata, by odkryć, jak Boże Narodzenie obchodzi się w różnych krajach. Radiowe sanie przeniosą nas do Australii, Łotwy, Japonii, Wenezueli i na Ukrainę. Goście z tych zakątków globu opowiedzą o swoich zwyczajach, potrawach i sposobach na spędzanie świąt. Czy wszędzie obchodzi się Boże Narodzenie? Jak wyglądają te dni w miejscach, gdzie zamiast śniegu świeci tropikalne słońce? Dowiemy się, co łączy, a co różni tradycje w różnych kulturach.

Drugi Dzień Świąt – „Strefa świąteczna” (9:00–12:00) W drugi dzień świąt Marcin Perfuński i Karina Terzoni zaproszą do wspólnego zastanowienia się nad tym, czym jest rodzina i jak zmienia się jej obraz na przestrzeni lat. W audycji nie zabraknie rozmów o tym, jak świąteczne tradycje pomagają budować relacje oraz jak w dzisiejszych czasach coraz częściej świętujemy w gronie przyjaciół zamiast rodziny. Prowadzący podpowiedzą, jak spędzić święta w sposób spokojny i radosny, ciesząc się wspólnymi chwilami z bliskimi. Wieczorem o 18:00 wyemitowana zostanie retransmisja koncertu laureatów V Naszego Muzycznego Źródełka – przeglądu młodych talentów, które zachwyciły jurorów swoją pasją i muzycznym talentem.


Polskie Radio Kierowców 

W Święta Bożego Narodzenia będzie towarzyszyło wszystkim kierowcom, pomagając bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. Słuchacze mogą liczyć na komunikaty pogodowe oraz na informacje o zdarzeniach drogowych utrudniających jazdę, o wypadkach i objazdach.


Polskie Radio 24 

Podczas świąt  na antenie Polskiego Radia 24 pojawią się życzenia świąteczne od  gości, którzy na co dzień komentują ważne wydarzenia na naszej antenie - polityków, ekspertów, ekonomistów, dziennikarzy. W okresie świątecznym będą także materiały redakcji katolickiej, wybrane reportaże Studia Reportażu z 2024 roku, a także specjalne wydania flagowych audycji stacji. Niezmiennie będzie  można także usłyszeć najnowsze informacje i komentarze dotyczące wydarzeń w kraju i za granicą.


Polskie Radio dla Zagranicy 

Zaprasza na świąteczne wydania magazynów, rozmowy o świątecznych tradycjach i zwyczajach w różnych regionach Polski i świata. Polskie Radio dla Ukrainy zaprasza na audycje specjalne, poświęcone bożonarodzeniowym zwyczajom w różnych regionach Polski i Ukrainy. W audycji „Skrzynia” ojciec profesor, trirytualista Marek Blaza SJ przybliży obrzędowość Bożego Narodzenia w kontekście wschodniej i zachodniej tradycji. W magazynie „Polska wielu kultur” w wieczór wigilijny dowiemy się o tym, jak obchodzą święta na Łemkowszczyźnie, pograniczu polsko-ukraińskim oraz jak tradycje, wyniesione z rodzinnego domu w Donbasie, dziś są kontynuowane w Warszawie. Święta w rodzinnym gronie, na stoku narciarskim czy pod palmą? Jak Polacy będą obchodzili Boże Narodzenie w tym roku, a także o wigilijnych specjałach polskich regionów dowiemy się z audycji „O podróżach”. O tym, jak kolędują w różnych regionach Ukrainy, w audycji „Wytoky” opowie założyciel i lider ukraińskiego zespołu „Bożyczi”, etnomuzykolog Illya Fetysov.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Komm" - koncert kantat J. S. Bacha w Narodowym Forum Muzyki /zapowiedź/

Pod batutą maestra Andrzeja Kosendiaka dzieła barokowego mistrza – zarówno z początkowego okresu jego artystycznej działalności, jak i te z ...

Popularne posty