niedziela, 5 listopada 2017

Arcydzieła malarstwa z Galerii Narodowej w Berlinie we Wrocławiu /relacja z wystawy/

18 września 2016 roku, w Pałacu Królewskim we Wrocławiu, otwarto wystawę obrazów ”Arcydzieła malarstwa z Galerii Narodowej w Berlinie. Kolekcja Joachima Heinricha Wilhelma Wagenera”. Zaprezentowano na niej 67 obrazów mistrzów sztuki romantyzmu.

Carl F. Lessing, Krajobraz śląski, 1841, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Początki Galerii Narodowej w Berlinie


Heinrich Wilhelm Wagener (1782 - 1861) – niemiecki bankier i kolekcjoner przez lata nabywał płótna współczesnych mu malarzy, głównie niemieckich (ale także z innych krajów Europy), by w 1861 roku ofiarować swoją kolekcję, liczącą 262 obrazy, królowi pruskiemu, w intencji udostępnienia ich publiczności. Tak oto powstała Niemiecka Galeria Narodowa, dająca reprezentatywny obraz malarstwa europejskiego pierwszej połowy XIX wieku. Jest to w ogóle czas powstawania galerii narodowych. Podobne fakty miały miejsce m.in. w Anglii, we Francji, a także w Polsce. Dwie największe kolekcje, które istniały w pierwszej połowie XIX wieku w Berlinie, to oprócz zbiorów Wagenera, także kolekcja hr. Atanazego Raczyńskiego z Wielkopolski. Obu im przyświecało zbudowanie takiego mecenatu, który stanowiłby centrum życia kulturalnego Berlina. Większość obrazów z kolekcji powstała na zamówienie i to właśnie z inspiracji i na skutek zabiegów Wagenera powołano do  istnienia Galerię Narodową. Część obrazów z tej kolekcji (ok. 100) zaginęła podczas II wojny. 

Dietrich H.M. Monten, Finis Poloniae. Pożegnanie Polaków  krajem w 1831, 1832, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Wystawa we Wrocławiu


Wrocławska wystawa kolekcji Heinricha Wagenera zajmuje dwa piętra Pałacu Królewskiego, które są przeznaczone na ekspozycje czasowe i jest podzielona tematycznie (portrety, krajobrazy, walka narodowowyzwoleńcza, martwe natury). Oprócz malarzy niemieckich na wystawie prezentowani są artyści belgijscy, włoscy, francuscy i holenderscy oraz dwóch wrocławian (Carl Friedrich Lessing i Heinrich Mücke).


fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Wystawa kolekcji Joachima Wagenera w Pałacu Królewskim we Wrocławiu to szczególne wydarzenie, bowiem Galeria Narodowa w Berlinie niezwykle rzadko wypożycza swoje obrazy poza granice kraju. Dzięki współpracy obu muzeów zaprezentowanych zostanie aż 67 dzieł wybranych z całego zbioru, a polska publiczność będzie mogła zapoznać się z europejskim malarstwem XIX – wiecznym na przykładzie fragmentu kolekcji uważanej za jedną z najważniejszych na świecie, jeśli chodzi o ten okres w sztuce.

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Wśród zaprezentowanych we Wrocławiu prac znajdują się malowidła Karla Friedricha Schinkla, Gustava Grunewalda, Petera von Corneliusa, Theodora Gudina, Domenica Quaglio, Givanniego Migliara i wielu innych. Szczególną okazją  będzie dla Polaków możliwość obejrzenia słynnego obrazu Dietricha Montena ”Finis Poloniae” z 1832 roku oraz prac wrocławskich artystów: Carla Fridricha Lessinga, Heinricha Mücke i Augusta Kopischa. 

Portret Wegenera, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Ta wyjątkowa wystawa należy z pewnością do znaczących wydarzeń obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Wystawa czynna od 18 września 2016 roku do 15 stycznia 2017 roku. 

Artykuł ukazał się na portalu Kulturaonline.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kto otrzyma Nos Chopina podczas Millennium Docs Against Gravity Film Festival?

 12 wspaniałych filmów dokumentalnych o ludziach całkowicie oddanych sztuce, która zmienia nie tylko ich życie, ale fascynuje i porusza takż...

Popularne posty