niedziela, 5 listopada 2017

Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy w Muzeum Miejskim we Wrocławiu

1 lipca 2016 roku, w Muzeum Miejskim Wrocławia, została prezentowana ekspozycja grafik z Muzeum Chagalla w Witebsku. Zobaczymy także prace przedstawicieli awangardy XX wieku, m.in. Georgesa Braque`a, Fernanda Legera, Henri Matisse`a, Joana Miró i Pabla Picassa.

baner wystawy

Chagall – poeta obrazu

We wspomnieniach  ”Moje życie” artysta napisał żartobliwie:

Na imię mam Marc, posiadam głębokie życie wewnętrzne i nie mam pieniędzy, ale mówi się, że mam talent.

Naprawdę nazywał się Moisiej (Mojsze) Szagał (Segal) i urodził się 6 lipca 1887 roku w Łoźnie koło Witebska na Białorusi, jako najstarsze z dziewięciorga dzieci ortodoksyjnych Żydów.  Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Choć zaliczany do przedstawicieli kubizmu w sztuce, był w istocie artystą osobnym, nie dającym się zaszufladkować poetą obrazu.

grafiki Marca Chagalla, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Wyznacznikiem fenomenu Chagalla była jego niecodzienna biografia i jej odbicie w świecie niezwykłych motywów – piszą o malarzu autorzy jego monografii: Ingo F. Walther i Rainer Metzger.  A i sam artysta robił wszystko, aby pielęgnować swój image – image szepczącego i zadziwionego cudzoziemca, wiecznego obywatela świata i samotnego wizjonera.
Obrazy rodzinnego Witebska pojawiały się na płótnach artysty przez całe jego życie, stając się z czasem symbolem zaginionego, nostalgicznie traktowanego świata i kultury żydowskiej.

Chagall we Wrocławiu

Chagalla mogliśmy oglądać w 2004 roku na wystawie w Muzeum Narodowym, zatytułowanej "W ogrodach Edenu. Marc Chagall - sceny biblijne". Tym razem po raz pierwszy prezentowane będą prace artysty będące w posiadaniu Muzeum Chagalla w Witebsku.

Chagall tworzy swój własny, rozpoznawalny styl – podkreślał podczas konferencji prasowej Maciej Łagiewski – Dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, który przybliżył również sylwetkę malarza.  Przede wszystkim operuje charakterystycznymi tematami i kolorami. Historyczny Witebsk już nie istnieje, ale pozostał na jego obrazach.

F. Leger, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Na konferencji  gościła także Prezes Rady Opieki Muzeum Marca Chagalla w Witebsku, kurator wystawy (wraz z Anną Kanią – Saj) – Ludmiła Chmielnicka, która dodała, że posiadają w swoich zbiorach ponad trzysta grafik tego artysty, jednakże na wrocławskiej wystawie postanowiono pokazać także – również znajdujące się w zbiorach Muzeum – prace współczesnych mu malarzy. Wyraziła także radość, że wystawa ta mogła zostać pokazana we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.

H. Matisse, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Na wystawie zatytułowanej ”Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy” w Muzeum Miejskimi Wrocławia, w Pałacu Królewskim pokazanych zostanie prawie 60 grafik, w tym kilkanaście kolorowych litografii autorstwa Marca Chagalla. Uzupełnieniem dla nich będą prace klasyków sztuki awangardowej XX wieku: Georgesa Braque, Alexandra Caldera, Alberto Giacomettiego, Fernanda Legera, Andree Massona, Henri Matissea, Joana Miró, Pabla Picassa, Raoula Ubaca i innych. Jest to zbiór szczególny, bowiem w całości pochodzi on z założonego w 1997 roku Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi, w domu rodzinnym artysty.

Pablo Picasso, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Wystawie, która potrwa do 31 sierpnia 2016 r.,  towarzyszy specjalnie na nią przygotowana animacja zatytułowana ”Świat wyobraźni Marca Chagalla” oraz film dokumentalny o życiu i twórczości artysty.

Artykuł ukazał się na portalu Kulturaonline.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

BIEGUNI Olgi Tokarczuk I NFM I 15. Leo Festiwal

W dniach od 9 do 19 maja 2024 r. odbędzie się 15. edycja Leo festiwal, tym razem zainspirowana powieścią Olgi Tokarczuk: "Bieguni"...

Popularne posty