Tegoroczna odsłona Europejskiej Nocy Literatury jest kolejną, która gościć będzie poza ścisłym centrum miasta. Po zeszłorocznych odwiedzinach na Nadodrzu, w tym roku zawita na Przedmieście Oławskie – jedno z tych osiedli Wrocławia, w których wciąż unosi się duch przedwojennego Breslau. Układ ulic, ozdobne kamienice, ogromne podwórka, liczne szkoły – architektura Przedmieścia przetrwała wojnę w niemal nienaruszonym stanie. Dzisiaj to miejsce pełne kontrastów. Budynki od lat zaniedbane sąsiadują ze świeżo zrewitalizowanymi, a te – z nowoczesnymi. Przez niektórych wciąż nazywane „Trójkątem Bermudzkim”, Przedmieście Oławskie w ostatnich latach coraz bardziej inwestuje w rozwój kulturalny i społeczny, stając się jednym z najciekawszych punktów na mapie Wrocławia.
Zwiastun Europejskiej Nocy Literatury:
Słuchacze spotkają się z literaturą w niebanalnych miejscach, choćby dawnym letnim pałacu biskupów wrocławskich Muzeum Etnograficznym (ul. Traugutta 111/113, czytająca: Magdalena Kumorek) czy niedostępnym na co dzień dla zwiedzających ogrodzie Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec (ul. Podwale 76, czytająca: Zofia Wichłacz).
Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec |
Europejska Noc Literatury odwiedzi też miejsca prowadzone przez trzy obecne na Przedmieściu wyznania chrześcijańskie: Kościół Chrześcijan Baptystów, II Zbór we Wrocławiu (ul. Łukasińskiego 20a, czytająca: Justyna Sobolewska), kaplicę Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP (ul. Worcella 28; czytający: Mateusz Kościukiewicz) oraz aulę Konwentu Bonifratrów (ul. Traugutta 57/59, czytający: Wiktor Zborowski).
Szkoła Podstawowa Nr 2 |
dawna wytwórnia wódek Carla Schirdewana |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz