środa, 6 czerwca 2018

Pod osłoną nocy na Trójkącie. ENL już w tę sobotę!

Już w najbliższą sobotę za sprawą Strefy Kultury Wrocław Przedmieście Oławskie wypełni się prozą najlepszych europejskich pisarek i pisarzy. 7. edycja Europejskiej Nocy Literatury będzie nie tylko okazją, by usłyszeć – często przedpremierowo – teksty 10 autorów czytane przez 10 znakomitych postaci polskiej kultury, ale i szansą, żeby odwiedzić 10 niezwykłych przedmiejskich lokalizacji.


Tegoroczna odsłona Europejskiej Nocy Literatury jest kolejną, która gościć będzie poza ścisłym centrum miasta. Po zeszłorocznych odwiedzinach na Nadodrzu, w tym roku zawita na Przedmieście Oławskie – jedno z tych osiedli Wrocławia, w których wciąż unosi się duch przedwojennego Breslau. Układ ulic, ozdobne kamienice, ogromne podwórka, liczne szkoły – architektura Przedmieścia przetrwała wojnę w niemal nienaruszonym stanie. Dzisiaj to miejsce pełne kontrastów. Budynki od lat zaniedbane sąsiadują ze świeżo zrewitalizowanymi, a te – z nowoczesnymi. Przez niektórych wciąż nazywane „Trójkątem Bermudzkim”, Przedmieście Oławskie w ostatnich latach coraz bardziej inwestuje w rozwój kulturalny i społeczny, stając się jednym z najciekawszych punktów na mapie Wrocławia.

Zwiastun Europejskiej Nocy Literatury: 

Słuchacze spotkają się z literaturą w niebanalnych miejscach, choćby dawnym letnim pałacu biskupów wrocławskich Muzeum Etnograficznym (ul. Traugutta 111/113, czytająca: Magdalena Kumorek) czy niedostępnym na co dzień dla zwiedzających ogrodzie Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec (ul. Podwale 76, czytająca: Zofia Wichłacz).

Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec

Europejska Noc Literatury odwiedzi też miejsca prowadzone przez trzy obecne na Przedmieściu wyznania chrześcijańskie: Kościół Chrześcijan Baptystów, II Zbór we Wrocławiu (ul. Łukasińskiego 20a, czytająca: Justyna Sobolewska), kaplicę Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP (ul. Worcella 28; czytający: Mateusz Kościukiewicz) oraz aulę Konwentu Bonifratrów (ul. Traugutta 57/59, czytający: Wiktor Zborowski).

9 czerwca słuchacze będą mogli zwiedzić także jedne z najstarszych wrocławskich gmachów edukacyjnych: Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sucharskiego (ul. Komuny Paryskiej 36-38, czytający: Tomasz Knapik) i Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych (ul. Worcella 3, czytająca: Halina Rasiakówna). 

Szkoła Podstawowa Nr 2
Czytania odbędą się też w: nowym centrum przedmiejskiej rewitalizacji, Przedpokoju H13 (ul. Hercena 13; czytający: Michał Żurawski), dawnej wytwórni wódek Carla Schirdewana (ul. Traugutta 102b; czytający: Dawid Ogrodnik) i Nowej Papierni (ul. Kościuszki 142, czytający: Grażyna Wolszczak). Czytania w każdym z miejsc rozpoczną się w tym samym czasie i będą powtarzane co 30 minut między 18:00 a 22:30, co umożliwi uczestnikom wysłuchanie wszystkich tekstów.

dawna wytwórnia wódek Carla Schirdewana
Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji Europejskiej Nocy Literatury dostępne jest na stronie Stefy Kultury Wrocław pod adresem: StrefaKultury.pl/EuropejskaNocLiteratury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty