wtorek, 5 czerwca 2018

REKON 2018: Rekonstrukcja dwóch bitew we Wrocławiu - poznajcie program

Aż dwie bitwy rozegrają się w sobotę 9 czerwca na obrzeżach Wrocławia. Wśród rekonstruktorów prezentujących stroje, sprzęt i broń różnych formacji wojskowych z XX wieku pojawią się również XVII-wieczni mieszczanie, zaopatrzeni w pistolety i rusznice. Pojawią się także starożytni Rzymianie! Poza tym odbędą się pokazy historycznych pojazdów.

zdjęcie organizatorów
Inną nowością, która dołącza do programu w ostatniej chwili, będzie prezentacja dwóch szpitali polowych – współczesnego i z okresu II wojny światowej. Odwiedzający będą mieli okazję podpatrzyć jak udziela się pomocy rannym żołnierzom obecnie, a jak tuż przy linii frontu. Natomiast o godzinach 14.30 i 16.00 na terenie wokół Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu przy ulicy Obornickiej 108 ma dojść aż do dwóch rekonstrukcji bitew.

Co roku podczas REKONU odtwarzane bitwy cieszą się największym zainteresowaniem wśród odwiedzających imprezę, dlatego dzięki znacznemu zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych uda nam się zrealizować jeszcze jeden pokaz – mówi Cezary Szarugiewicz, organizator REKONU 2018. – Nieco wcześniej od zaplanowanego już „Budziszyńskiego kotła” na terenie imprezy dojdzie do innej, równie dramatycznej potyczki. Tym razem żołnierze podziemia niepodległościowego spotkają się w boju z jednostkami komunistycznego wojska. 

zdjęcie organizatorów
Jaki będzie wynik tej bitwy? Warto przekonać się na własne oczy – początek rekonstrukcji o 14.30. Natomiast półtorej godziny później, czyli o 16.00 okolicami ulicy Obornickiej wstrząsną kolejne eksplozje oraz serie z karabinów maszynowych. Tym razem w okrążenie dostanie się II Armia Wojska Polskiego, w której skład w 1945 roku wchodzili żołnierze Armii Krajowej oraz innych organizacji Polskiego Państwa Podziemnego. Nieudolnie dowodzone oddziały, w większości przez dowódców z sowieckiego nadania, wpadają w „kocioł” i ponoszą tragicznie wysokie straty. Polski oddział przemieszcza się w kierunku frontu. Zostaje zaatakowany przez Niemców. Dochodzi do bitwy. Niestety okrążeni Polacy w większości giną.

zdjęcie organizatorów

Piknikowa atmosfera

REKON to przede wszystkim atrakcja dla osób chcących spędzić weekend w interesującym miejscu, pełnym zapierających dech w piersi pokazów, dynamicznych prezentacji, a wszystko w rodzinnej i piknikowej atmosferze.

Zainteresowanie dzieci i głównie ich ojców budzą za każdym razem pokazy historycznych pojazdów, które przyjadą do Wrocławia z całej Polski. Rekonstruktorzy będą prezentowali amerykańskie Willysy i Dodge, którymi przejażdżka po terenie imprezy zawsze cieszy się ogromnym powodzeniem. Atrakcją będzie również motocykl gąsienicowy Kattenkrad i obecnie już unikat w skali światowej – amfibia GAZ 46 MAW. Do tego wszystkiego cała flota ciężarówek GAZ, transportery BRDM, BTR czy niemieckie sdkfz.

Rzymianie, milicjanci i… grochówka! 

zdjęcie organizatorów
Od dwóch lat na terenie imprezy pojawiają się również oddziały z okresu o wiele bardziej odległego – to stanowisko Rzymian, gdzie odziani w zbroje legioniści uczą rzucania włócznią do celu, strzelania z łuku czy fechtunku krótkim mieczem. Nie brak również mundurów z okresu, który niektórzy mogą pamiętać – czyli funkcjonariuszy MO czy ORMO.

Na REKONIE historia miesza się ze współczesnością. Wszystko dzięki policji, która prezentuje radiowozy, a podczas upału roztacza nad terenem imprezy ogromny parasol wodny z armatki Tajfun. Straż Miejska patroluje konno okolicę zaś Wojsko Polskie prezentuje ponad 20 sztuk sprzętu ciężkiego, w tym mosty, sprzęt do kopania transzei, ustawiania pól minowych, wozy naprawcze. Nad terenem wokół muzeum przy Obornickiej roztacza się przez cały czas zapach gęstej żołnierskiej grochówki przygotowywanej w kuchniach polowych.

zdjęcie organizatorów

Zabytkowy Mercedes na ulicach miasta

Te atrakcje i wiele innych już w sobotę 9 czerwca. Jednak dwa dni wcześniej będziemy mieli we Wrocławiu przedsmak atmosfery imprezy. 7 czerwca w czwartek po mieście będzie jeździł zabytkowy MERCEDES 911 zapraszający mieszkańców na unikalny piknik. Wypatrujcie go między godziną 14.00 a 17.00 na trasie: Pełczyńska, Obornicka, Pomorska, Kazimierza Wielkiego, pl. Grunwaldzki, pl. Dominikański i powrót.

szpital polowy, zdjęcie organizatorów

PROGRAM
Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, ulica Obornicka 108, Wrocław

Sobota 9 czerwca 2018 roku

10.00 – otwarcie imprezy dla odwiedzających
12.00 – pokazy na dioramie Rzymian i Wojów
13.30 – pokaz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu
14.00 – pokazy na dioramie Rzymian i Wojów
14.30 – rekonstrukcja bitwy „Żołnierze Wyklęci”
15.30 - pokaz Orkiestry Wojewódzkiej Komendy Policji we Wrocławiu
16.00 - rekonstrukcja bitwy „Budziszyn”
16.45 –  pokaz „Tajfuna” – policyjnego miotacza wody
18.00 – zamknięcie terenu dla odwiedzających

11.00 – 17.30 - zwiedzanie stałej, halowej ekspozycji Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych,   wejście grup co 30 minut
11.00-17.30 – zwiedzanie wystawy "Historia Krzyża Harcerskiego"
10.00-18.00 – dioramy grup rekonstrukcyjnych, militarny sprzęt kolekcjonerski, militarna giełda kolekcjonerska, prezentacje współczesnego sprzętu wojskowego, prezentacje służb mundurowych,  zwiedzanie zewnętrznej ekspozycji sprzętu inżynieryjnego z kolekcji Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, pokazy strzelania z broni czarnoprochowej

Niedziela 10.06.2018 r.

10.00 – otwarcie imprezy dla odwiedzających
14.00 - pokaz „Tajfuna” – policyjnego miotacza wody
16.00 – zamknięcie terenu dla odwiedzających

Strona internetowa: http://www.militarniwroclaw.pl/pl/strony/1072.html

VII Wrocławska Prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznych, pojazdów militarnych i służb mundurowych REKON 2018
Wrocław, Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przy ulicy Obornickiej 108
9-10 czerwca. Rekonstrukcja 2 bitew: 9 czerwca, sobota, godz. 14.30 i 16.00
Wstęp wolny

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty