Tegoroczna odsłona Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM za sprawą myśli przewodniej: #odkuchni pozwoli nam zobaczyć nie tylko efekt, jakim jest film, ale również przyjrzeć się procesowi produkcji. Do wydarzenia pozostał tydzień, warto więc poznać wszystkie punkty programu.
Najwięcej o realizacji filmów mogą powiedzieć ich twórcy, z którymi spotkań w Świdnicy nie zabraknie. Przypomnijmy, że podczas SPEKTRUM publiczność będzie mogła porozmawiać m.in. z Robertem Więckiewiczem, Jackiem Braciakiem, Wojciechem Mecwaldowskim, Michałem Koterskim czy Agnieszką Podsiadlik. Warto jednak zwrócić uwagę na znaczenie fotosisty, który często podąża na planie zdjęciowym zaraz za kamerą, uwieczniając pracę aktorów. Niejednokrotnie to on odpowiedzialny jest za powstanie zdjęcia na plakat – tak, jak w przypadku „Zimnej wojny” i Łukasza Bąka. To właśnie wernisaż wystawy fotosów jego autorstwa, zatytułowanej „STAY STILL” będziemy mogli zobaczyć już pierwszego dnia festiwalu. Wśród fotografii pojawią się momenty uchwycone na planach filmów takich jak: „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Baby Bump” i „Królewicz Olch” Kuby Czekaja, „Wilkołak” Adriana Panka czy „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego.
Krótkie historie prosto z planów filmowych przybliżą nam video making-ofy, które zaprezentowane zostaną jako dodatki do części pokazów konkursowych. Pozostając w temacie opowiadania, o nowej metodzie design thinking w montażu opowie Przemysław Chruścielewski, montażysta m. in. „Serca miłości”, pokazywanego podczas ubiegłorocznego SPEKTRUM, czy głośnej „Ostatniej rodziny”. Natomiast o tym, co dzieje się z filmem po jego zakończeniu, a co tak naprawdę zaczyna się jeszcze przed nagraniami, porozmawia z widzami Jan Naszewski – najważniejszy polski agent sprzedaży z New EuropeFilm Sales. Po projekcji filmu „Lato 1993” opowie o tym, jak ważna jest promocja i zaplanowanie działań odpowiednio wcześnie.
Wyjątkowo czwarta edycja SPEKTRUM to również po raz pierwszy sekcja dokumentalna, czyli „Oko na dokument”, w ramach której publiczność będzie mogła zobaczyć najlepsze tytuły ostatniego roku. Będą to nominowane do Oscara za rok 2017, pełne uroku i pasji „Twarze, plaże” w reżyserii Agnes Vardy i JR, opowieść o legendarnej wrocławskiej grupie artystycznej „Luxus. Prosta historia” połączony ze spotkaniem z reżyserką, Agnieszką Mazanek oraz krążący wokół odpowiedzi na tytułowe pytanie „Dlaczego jesteśmy kreatywni?” Hermanna Vaske.
Podczas Festiwalu nie zabraknie również części muzycznej! Po wręczeniu nagród i oficjalnym zamknięciu organizatorzy zapraszają na koncert charyzmatycznego Better Person, czyli Adama Byczkowskiego tworzącego pop rodem z lat 80., traktując ten nurt poważnie, dotykając tematów miłości, bliskości czy utrapień. Po muzycznych uniesieniach za konsolami staną znani już w Świdnicy Maciej Przestalski, dziennikarz radiowy, oraz Julia Bartosz z ekipy regime. Niezmienny pozostanie klimat – dje umieścili na swoich listach największe, znane wszystkim przeboje lat 80. i 90. Zapraszamy na filmowe (i nie tylko) doznania już od 6. listopada!
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej. Organizatorami pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica i ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
informacja prasowa
Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu… Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/
29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...
Popularne posty
-
Był najchętniej cytowanym współczesnym poetą. A wers "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" znają chyba wszyscy. Kiedy 1...
-
Anioły na obrazach dawnych malarzy są piękne, dlatego często zapominamy, że są niematerialne i że ich piękno ma charakter duchowy. Sztuka pr...
-
Swoją przygodę z radiową twórczością Patrycji Gruszyńskiej-Ruman rozpoczęłam od reportażu poświęconego Emilowi Barchańskiemu, który zginął 3...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz