sobota, 5 stycznia 2019

Pomaganie jest piękne. Rusza trzecia edycja projektu SZTUKA TERAZ

Na wystawie SZTUKI TERAZ znajdzie się 100 prac znakomitych współczesnych polskich artystów, m.in. Normana Leto, Edwarda Dwurnika, Henryka Sawki, Katarzyny Karpowicz, Adama Bakalarza czy Edwarda Lutczyna. 11 stycznia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy SZTUKA TERAZ. To trzecia edycja wspólnego projektu SZLACHETNEJ PACZKI i MNK realizowanego wraz z Fundacją Lotto.



SZTUKA TERAZ to wyjątkowa, niezwykle ambitna i potrzebna inicjatywa. Jest uzupełnieniem działalności Szlachetnej Paczki. Łączy popularyzację sztuki z mądrym pomaganiem. Prace artystów wybrane przez ekspertów ze świata sztuki spośród ponad 800 zgłoszonych propozycji wykonane są w różnych technikach, formatach, a także stylach i opowiadają o otaczającym nas świecie. Pokazują zarówno jego wyjątkowość, jak i zwyczajność, harmonijność i niepokoje, bajkowość oraz grozę. Intrygują, poruszają i prowokują do zadawania pytań.

Edward Dwurnik, Tulipany


Piękno dla wszystkich

Wystawa skierowana jest w równym stopniu do wytrawnych kolekcjonerów, jak i do osób debiutujących w świecie sztuki i skrycie marzących o własnych zbiorach. Projekt stara się oswoić, nierzadko trudną, sztukę współczesną i pokazać sposób jej rozumienia. Daje możliwość pozyskania ciekawych prac i poznania artystów, którzy w świecie polskiej sztuki istnieją, bądź mają duże szanse na zaistnienie.
O takiej szansie opowiedział artystom Olivier Janiak, dziennikarz i prezenter telewizyjny, podczas warsztatów „medialny autoportret”. Przez pryzmat własnego doświadczenia zwrócił uwagę na istotę autoprezentacji, która w zawodzie artysty jest niezwykle ważna.


Adam Bakalarz, a KWT05


Zmień historie na dobre

SZTUKA TERAZ wydobywa piękno z artystów i łączy ludzi w różnych sferach ich życia, także w sztuce i pomaganiu.  - W Szlachetnej Paczce nie patrzymy na świat przez różowe okulary - dzięki temu widzimy go w pełnych barwach. Chcemy kreować modę na kupowanie sztuki, by Polska stawała się krajem ludzi twórczych, którzy pięknem chcą zmieniać świat – mówią organizatorzy projektu.
Otwarcie wystawy nastąpi 12 stycznia 2019 roku w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Nieco ponad miesiąc później, 20 lutego 2019 roku, w Domu Aukcyjnym Desa Unicum odbędzie się natomiast prestiżowa aukcja charytatywna dzieł zgłoszonych do projektu. Dochód z wylicytowanych dzieł zostanie przekazany na rzecz Szlachetnej Paczki, która od osiemnastu lat pomaga najbardziej potrzebującym.

Henryk Sawka, Piłsudski

Partnerami medialnymi projektu są Narodowe Centrum Kultury, portal Niezła Sztuka, „Rynek i Sztuka”, ArtInfo.pl, TVP Kultura i Szkoła Filmowa w Łodzi oraz RMF FM.
Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie www.sztukateraz.pl

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty