piątek, 1 lutego 2019

BACKSTAGE. Fernando Menis w Muzeum Architektury

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Backstage. Fernando Menis”. Wernisaż 15 lutego 2019 o godz. 18:00.

Centrum Kulturalno-Oświatowe Jordanki w Toruniu

Wystawa „Backstage. Fernando Menis” stanowi obszerną retrospektywę ukazującą metody projektowe pracowni Menisa z uwzględnieniem eksperymentów i innowacyjnych działań w dziedzinie architektury i urbanistyki. Prezentując różne modele i studia nad materiałami ekspozycja skupia się na wyborze projektów, które są w trakcie realizacji lub zostały ukończone w ciągu ostatnich piętnastu lat, a także na projektach badawczych nowych materiałów, technik i systemów.


Badeschiff, Berlin

Wśród najnowszych prezentowanych obiektów znalazły się Bürchen Mystik (Szwajcaria, w trakcie realizacji) – plan ekonomicznej transformacji wioski na zboczu Alp Szwajcarskich; Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki (Toruń, 2015) – prekursorski, poddający się zmianom projekt akustyczny i prototyp „Hatching” – maszyny do życia, która zużywa zerową energię i dzięki pobieraniu wody z powietrza umożliwia osiedlanie się na pustyniach.

Kościół Na Tenerifie

Prezentowane są także niektóre z prac uznanych już za klasyczne budynki współczesne: Centrum Kulturalno-Kongresowe Magma (Teneryfa, 2005) – adaptowalny budynek, który gościł już wszelkie rodzaje wydarzeń – od targów motoryzacyjnych po kongresy naukowe i od koncertów rockowych po muzykę kameralną, a także Badeschiff (Berlin, 2004) – popularny pływający basen kąpielowy na Szprewie w Berlinie, który powstał w wyniku recyklingu starej barki.


model hali koncertowej

Główną część wystawy stanowi czarny sześcian o wymiarach 5 x 5 x 5 metrów, przypominający czarną skrzynkę samolotu, w której zapisywane są wszystkie działania, decyzje i zdarzenia podczas podróży, w tym wypadku twórczej podróży od intuicji do projektu i jego materializacji. Jego wygląd zewnętrzny jest racjonalny, a wnętrze dostarcza silnego zmysłowego doświadczenia, na które składają się rzeźbiarskie modele, materiały i faktury wydobywane w intrygujący sposób przez przyćmione światło. Na zewnątrz czarnego sześcianu, w tajemniczej atmosferze wykreowanej światłem, wystawę uzupełniają prototypy „ekranów akustycznych” – dekoracyjnych elementów łączących sztukę i funkcjonalność by podnieść komfort akustyczny przestrzeni wewnętrznych.





Wystawa czynna od 16 stycznia do 7 kwietnia 2019 roku.

informacja prasowa, materiały organizatorów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty