wtorek, 23 lipca 2019

„Pies Baskerville’ów” z muzyką Stefana Wesołowskiego na 19. MFF Nowe Horyzonty

31 lipca, podczas 19. MFF Nowe Horyzonty, odbędzie się plenerowy pokaz zrekonstruowanego cyfrowo „Psa Baskerville’ów” Richarda Oswalda z 1929 roku. Film został odnaleziony w 2009 roku w piwnicy kościoła w Sosnowcu, a następnie poddany konserwacji i digitalizacji w pracowniach FINA.

„Pies Bakerville’ów” | fot. FINA/SFSFF

W 2009 roku w piwnicy kościoła w Sosnowcu odkryto niewielki, ale bardzo cenny zbiór taśm filmowych z zaginionymi filmami epoki kina niemego. Wśród nich znalazł się „Pies Baskerville’ów” w reżyserii Richarda Oswalda z 1929 roku. Film ten, będący ostatnią niemą ekranizacją opowieści o genialnym detektywie Sherlocku Holmesie, odrestaurowaliśmy w FINA w partnerskim projekcie z San Francisco Silent Film Festival. W naszych zbiorach znajduje się jedyna znana obecnie zachowana kopia 35mm tego filmu.

Odkryty nośnik 35mm został uzupełniony o odkryte w trakcie trwania prac fragmenty z nośnika amatorskiego Pathé-Baby 9,5mm, znajdującego się w rękach prywatnego kolekcjonera Michaela Seebera. Najbardziej czasochłonna okazała się konserwacja i przygotowanie filmu do digitalizacji. Do zapomnianych w przykościelnej piwnicy puszek przez ponad pół wieku nikt nie zaglądał. Brak wentylacji, zbyt wysoka temperatura, a przede wszystkim wilgotność zwykle w szybkim tempie doprowadzają do rozkładu taśmy. Mimo to stan nośnika był na tyle dobry, że dzięki żmudnej pracy konserwatorów uratowano jego zawartość. Odrestaurowana taśma została zdigitalizowana w wysokiej kinowej rozdzielczości 4K.

Wiosną 2017 roku cyfrowe materiały z obu kopii zostały wysłane do San Francisco, do studia restaurującego filmy w partnerstwie z SFSFF. Badaniem historii i zachowanej dokumentacji filmu zajął się prof. Russell Merritt z Uniwersytetu Kalifornijskiego, specjalizujący się w tematyce adaptacji. Po porównaniu nośników i scaleniu filmu w możliwie pełną całość, nastąpiły wielomiesięczne prace restauratorskie. Chociaż ta faza prac odbywała się już za oceanem, to każdy kolejny etap był akceptowany wspólnie ze specjalistami z FINA.


Stefan Wesołowski | fot. R. Kolsut

Pochodzący z Gdańska kompozytor i skrzypek Stefan Wesołowski jest autorem trzech albumów solowych oraz nagranego z Piotrem Kalińskim „Nanook of the North” (2018). Jego album „Rite of the End” został wybrany najlepszą płytą 2017 roku w plebiscycie „Gazety Wyborczej”. „Gdyby Wesołowski żył w XIX wieku, dziś byłby na kartach podręczników historii muzyki” – pisał o nim wówczas Jacek Hawryluk z radiowej Dwójki. Album przyniósł kompozytorowi również nominację do Paszportu „Polityki”. Istotną gałąź twórczości Wesołowskiego stanowi komponowanie muzyki filmowej. Obecnie pracuje nad muzyką do filmu o Andrzeju Żuławskim.


Podczas pokazu na wrocławskim Rynku Wesołowski wraz z zespołem zaprezentuje autorską muzykę do „Psa Baskerville’ów”. Ścieżka dźwiękowa została skomponowana z okazji polskiej repremiery filmu, która odbyła się podczas wieczoru inaugurującego 16. Święta Niemego Kina w 2019 roku.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku jako miejsce służące prezentacji odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego daleko poza granice konwencjonalnego filmu. To festiwal wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem.

 Tegoroczna edycja odbędzie się jak zawsze we Wrocławiu w dniach 25 lipca – 4 sierpnia.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 22-24.11.2024

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza w nadchodzący weekend na dwa wykłady – dra Dariusz Galewskiego o sztuce bizantyjskiej (w ramach cyklu ...

Popularne posty