piątek, 27 września 2019

15. Międzynarodowy Festiwal OPOWIADANIA Wrocław, 27 września–6 października 2019

Tradycyjnie już pierwszy tydzień października upływa we Wrocławiu pod znakiem opowiadania. Organizowany przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji festiwal jak zwykle poszukuje najciekawszych zjawisk na pograniczu literatury, teatru, filmu czy sztuk plastycznych. W tym roku jednym z tematów przewodnich jest autocenzura.



Tegoroczny program festiwalu składa się z kilku głównych nurtów. Pierwszy to analiza literackich możliwości współczesnego teatru. W Sali Teatru Laboratorium pokazane zostaną interpretacje dwóch współczesnych i dwóch romantycznych tekstów. Martyna Majewska, Marcin Liber i Sebastian Majewski wyreżyserują adaptacje sceniczne utworów Adama Mickiewicza, Tarasa Szewczenki, Kristen Roupenian i Thomasa Bernharda przygotowane dramaturgicznie przez Agnieszkę Wolny-Hamkało. Dyskusję podsumowującą prezentacje teatralne poprowadzi Jakub Skurtys.

Ciekawy punkt widzenia na tematykę autocenzury zaprezentuje festiwalowy przegląd filmowy, którego kuratorką jest Adriana Prodeus. W kameralnej sali projekcyjnej Muzeum Pana Tadeusza zobaczymy (i przedyskutujemy) filmy pokazujące, dlaczego tak aktualna jest nadal potrzeba analizy schematów kulturowych, w których nadal przyucza się dziewczynki i kobiety do podrzędności i potulności w konwencji „nie odzywaj się niepytana”.

Czytania festiwalowe odbędą się w Klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury. Prezentowane przez pisarzy w językach oryginalnych opowieści wejdą w sytuację barowo-radiową, oba wieczory poprowadzi Rafał Bryndal. Czytać swoje utwory będą autorzy z Polski, Izraela, Korei, Turcji, Norwegii, Hiszpanii i Czech, dyskusję o autocenzurze przeprowadzą m.in. Agata Bielik-Robson, Karolina Felberg i Eliza Kącka, porozmawiamy także o fake newsach i o nagrodach literackich dla debiutantów.

Bardzo ważną częścią festiwalu są spotkania autorskie i warsztaty artystyczne. Zajęcia teatralne poprowadzi Katarzyna Dudzic-Grabińska, a literackie Adam Kaczanowski. Podczas festiwalu wręczone będą także nagrody za tłumaczenia i opowiadanie roku. Wydarzeniu towarzyszy gazeta festiwalowa, premiera czasopisma OPOWIADANIE i wystawa ilustracji literackich Aleksandry Czudżak w plenerowej galerii Szewska Pasja.


15. Międzynarodowy Festiwal OPOWIADANIA
Wrocław, 27 września–6 października 2019
miejsca:
Klub Proza – Wrocławski Dom Literatury
Przejście Garncarskie 2, Wrocław
Instytut im. Jerzego Grotowskiego – Sala Teatru Laboratorium
Przejście Żelaźnicze, Wrocław
Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, Wrocław

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty