wtorek, 24 września 2019

"Sąsiadujemy" - z Jaśminą Wójcik w szpitalu psychiatrycznym

Odkrywanie tajemnic i historii największego ogrodu Kleczkowa, hortiterapia oraz wspólna praca pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego z osobami z zewnątrz. To elementy nowego projektu Jaśminy Wójcik, która od wtorku działać będzie z pacjentami i pracownikami ośrodka, a 28 września zorganizuje tam spotkanie otwarte dla wszystkich mieszkańców Wrocławia!




Szpital psychiatryczny na Kleczkowie projektowany był jako samowystarczalna jednostka: z pralnią, kostnicą, polami uprawnymi, grządkami, zwierzętami, a także z ogromnym terapeutycznym ogrodem. Jedyna tak rozległa, zielona przestrzeń osiedla obecnie jest dziś dostępna do wewnętrznego użytku Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego i jego pacjentów. Jaśmina Wójcik projektem „Ogroduwspomnienie/Ogrodemleczenie” ma zamiar „odczarować” tę przestrzeń i zaprezentować ją mieszkańcom na nowo. Poprzez hortiterapię (leczenie za pomocą ogrodu) chce zaangażować do wspólnego działania pacjentów i pracowników Centrum, a także zachęcić osoby z zewnątrz do interakcji z tą często pomijaną i zapomnianą grupą ludzi.


Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego, fot. Jerzy Wypych

Ogrodu wspomnienie

Działania Jaśminy Wójcik podzielone są na trzy części. Najpierw nagrane zostaną związane z ogrodem wspomnienia byłych i obecnych pracowników, które zestawione będą z planami dotyczącymi przyszłości tego miejsca. Zebrane przez artystkę dźwięki staną się bazą dla niezwykłego słuchowiska. Drugim etapem pracy będzie budowa przyszpitalnej szklarni, którą opiekować będą się pacjenci w trakcie oraz po zakończeniu projektu (instalacja zostanie przekazana szpitalowi na własność). Uczestnicy zajęć skonstruują też specjalne wersje leżaków i nasadzą m.in. warzywa czy przeróżne zioła, które jeszcze jesienią będzie można uprawiać, podlewać i przetwarzać, np. robić herbaty lub dodawać je do posiłków.

Ogród Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, fot. Jerzy Wypych

Ogrodem leczenie

Artystka w swoich działaniach z pacjentami wykorzystać chce elementy hortiterapii. To forma rehabilitacji wspomagająca leczenie za pomocą ogrodu – poprzez doznania sensoryczne (m.in. pobudzanie zmysłów poprzez obserwowanie barwnej roślinności) i bezpośredni kontakt z roślinami: poznawanie ich poprzez dotyk, wykonywanie drobnych prac ogrodowych, a także tworzenie dzieł artystycznych z wykorzystaniem materiału roślinnego.

Wielki finał

Efekty wspólnej pracy Jaśminy, pacjentów i personelu zostaną oficjalnie zaprezentowane 28 września, podczas otwartego dla wszystkich wielkiego finału. W sobotnie popołudnie (od 15:00 do 18:00) będzie można zapoznać się ze słuchowiskiem połączonym z odkrywaniem zakamarków ogrodu (głośniki emitujące fragmenty nagrań zostaną bowiem umieszczone w różnych miejscach tej przestrzeni). Na zewnętrznych ścianach szklarni pacjenci wraz z mieszkańcami Kleczkowa wspólnie wymalują swoje wymarzone ogrody, wezmą też udział w rodzinnym pikniku z przekąskami. Wstęp na sobotnie wydarzenie jest wolny, nie obowiązują zapisy. Wejście na teren ogrodu możliwe będzie od godziny 15:00 od strony wybrzeża Józefa Conrada-Korzeniowskiego.


Sąsiadujemy z artystami

Jaśmina Wójcik, fot. Jakub Wróblewski

Wrześniowa wizyta Jaśminy Wójcik organizowana jest w ramach projektu „Sąsiadujemy z artystami”. Praca z pacjentami ośrodka możliwa jest dzięki wsparciu i współpracy dyrekcji Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego i Stowarzyszenia na rzecz promocji zdrowia Curatus.
Jaśmina Wójcik to artystka pracująca ze społecznościami, reżyserka, pedagog, autorka m.in. wieloletniej akcji artystyczno-aktywistyczno-edukacyjnej angażującej byłych pracowników i pracownice fabryki ciągników Ursus. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. W swojej praktyce artystycznej stara się otwierać instytucje kultury na interakcje z odwiedzającymi, traktując ich jako współtwórców oraz rozmówców w dialogu.

Program "Sąsiadujemy" dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

„Ogroduwspomnienie/Ogrodemleczenie”
28.09 | 15:00–18:00
Ogród Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego
Wejście od wybrzeża J. Conrada-Korzeniowskiego
Wstęp wolny


Jaśmina Wojcik, fot. Franciszek Mazur / AG
Jaśmina Wójcik
Laureatka wielu nagród i wyróżnień za działalność artystyczną, m.in. I nagrody w Konkursie Samsung Art Master w 2007 roku za pracę „Improwizacja” oraz Grand Prix konkursu Kino Polska i Onetu „Film w minutę“ w 2007. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2007 i 2013. W 2015 roku laureatka Grand Prix Nagrody Edukacji Kulturalnej m.st. Warszawy za projekt w przestrzeni dawnych Zakładów Mechanicznych Ursus  („Zakłady. Ursus 2014”). Laureatką 5. edycji Nagrody Filmowej z projektem „Symfonia Fabryki Ursus” (wyróżnienie przyznawane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Szkołę Wajdy). Mieszka i pracuje w Warszawie.
Wiele prac Jaśminy Wójcik posiada mocny pierwiastek etyczny: stawiają pytania o społeczną wrażliwość i odpowiedzialność za losy ludzi potrzebujących wsparcia. Jej wczesne utwory wideo, „Improwizacja” (2005–2007, nagroda Samsung Art Master) oraz „Mastektomia” (2007),  dotykają spraw uniwersalnych, takich jak starość i choroba, ukazanych z perspektywy konkretnych osób, poznanych przez artystkę.
(źródło: Culture.pl)

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty