W dniach od 11. do 13. października 2019 roku odbędą się 17. Warszawskie Targi Sztuki, na których będą zaprezentowane dzieła uznanych współczesnych artystów: malarzy, rzeźbiarzy, fotografów. Będą też dostępne okazy przedwojennego rzemiosła artystycznego, polonika, herbowe przedmioty, kolekcjonerskie monety oraz wyjątkowa biżuteria, oryginalne mapy, kultowe plakaty, grafiki znanych artystów. Ponadto panele, dyskusje i warsztaty.
Już po raz 17. podczas Warszawskich Targów Sztuki - najważniejszych w Polsce targów sztuki ponad 60 czołowych, wyselekcjonowanych galerii sztuki współczesnej i antykwariatów m.in. Zderzak, mia Art Gallery, Piękna Gallery, Esta, Galeria Grafiki i Plakatu, Muzalewska Gallery, Arttrakt, Limited Edition, Artissima, 101 Projekt, Stalowa, Artinfo.pl, Connaisseur, DA Ostoya, Polski Dom Aukcyjny, Antik Bazar, Galeria Berżera, Sarmatia Antiques, DA Rempex, zaoferują około 1000 obiektów, w tym dzieła uznanych współczesnych artystów takich jak: Jan Tarasin, Edward Dwurnik, Stanisław Dróżdż, Stanisław Gierowski, Henryk Stażewski, Jadwiga Maziarska, Maria Anto, Ewa Kuryluk, Jan Berdyszak, Eugeniusz Markowski, Jarosław Kozłowski, Józef Hałas, Andrzej Gieraga, Stefan Krygier oraz młodych, którzy odnieśli już sukcesy, m.in. Łukasz Stokłosa, Tamara Berdowska, Julia Curyło, Ziemowit Fincek, Katarzyna Karpowicz.
Pojawią się też rzeźby m.in. Bronisława Chromego, Tadeusza Łodziany, Marcina Rząsy, Krzysztofa Ostrzeszewicza, Mateusza Sikory oraz Wojciecha Hoefta i Marca Haselbacha. Dla miłośników fotografii galerie przygotowały prace m.in. Szymona Brodziaka a dla znawców graffiti prace słynnego nowojorczyka -Stevena Ogburna (BLADE). W latach 1972–1984 namalował ponad 5000 pociągów, które krzyżują się z jego imieniem i stylem w całym Nowym Jorku, zdobywając środowiskowy tytuł Króla Graffa.
Będą też dostępne okazy przedwojennego rzemiosła artystycznego, polonika, herbowe przedmioty, kolekcjonerskie monety oraz wyjątkowa biżuteria, oryginalne mapy, kultowe plakaty, grafiki znanych artystów. Publikacje poświęcone sztuce zaoferują prestiżowe wydawnictwa: Zachęta, Arkady, Wydawnictwo Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Wydawnictwo Artystyczne Kurtiak i Ley.
- Warszawskie Targi Sztuki, to jedyne takie miejsce, gdzie można kupić/obejrzeć sztukę współczesną i dawną. Zależy nam na prezentowaniu przede wszystkim sztuki czystej i utrzymaniu odpowiednego poziomu artystycznego oferowanych prac. Rada Programowa szczegółowo analizuje zgłoszenia mając na uwadze zarówno wypracowaną już pozycję rynkową naszych wystawców, propozycje jakich autorów chcą zaprezentować oraz jak ma być zaaranżowane stoisko. W tym roku podczas naszego wydarzenia będą obchodzić jubileusze: krakowska galeria Artemis - 25-lecie istnienia i 30- lecie Andzelm Gallery z Lublina – mówi Piotr Lengiewicz, prezes Rempexu, organizatora WTS.
Od początku istnienia WTS, organizatorzy dużą wagę przywiązują do działań edukacyjnych propagujących sztukę.
- Od lat Targom towarzyszą wystawy uznanych twórców m.in. Tadeusza Dominika, Jacka Malczewskiego, Tadeusza Kantora, Witkacego, Wojciecha Fangora, Magdaleny Abakanowicz (pokazane stado mutantów zakupiło Muzeum Narodowe we Wrocławiu). Na 17. WTS zaprezentujemy dzieła, jednego z najbardziej znanych polskich malarzy – Jerzego Nowosielskiego. Część obrazów pochodzi z kolekcji Wojciecha Fibaka. Jego twórczość przybliży wykład dr Krystyny Czerni, autorki książek poświęconych jego sztuce – dodaje Kama Zboralska, przewodnicząca Rady Programowej WTS.
Jak zwykle podczas Targów odbędą się spotkania z wybitnymi artystami, w tym roku z Leonem Tarasewiczem ( poprowadzi Małgorzata Piwowar, dziennikarka) oraz z Andrzejem Pągowskim (poprowadzi Weronika Wawrzkowicz-Nasternak, dziennikarka).
Dużą niespodzianką dla miłośników sztuki Józefa Wilkonia będzie promocja jego artystycznej książki „Ach te Baby” z aktami kobiecymi (na stoisku galerii Limited Edition), które powstały przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Każdy egzemplarz (nakład 100 książek) zawiera dodatkowo jedną oryginalną grafikę kolekcjonerską w specjalnym etui.
Nie każdy wie, że Polska jest pionierem w dziedzinie arteterapii i że słowo empatia zostało zapożyczone ze świata sztuki. Panel dyskusyjny, o nowym, psychologicznym podejściu do sztuki poprowadzi Katarzyna Sroczyńska, dziennikarka, a udział wezmą: dr hab. prof. nadzw. UAP Robert Bartel (artysta i arteterapeuta), dr Julia Wahl (psychoterapeuta) oraz Karolina Wojciechowska (prawnik).
Promocję książki „Krytyk jako dzieło sztuki” cenionego krytyka Jana Michalskiego - właściciela krakowskiego Zderzaka, poprowadzi Łukasz Radwan (dziennikarz TVN). Książka jest wyborem tekstów Jana Michalskiego publikowanych w „Znaku” i innych czasopismach, w katalogach i wydawnictwach specjalistycznych. Czytelnik znajdzie w niej m.in. rozwiązanie kilku wielkich zagadek polskiej sztuki: kto i kiedy zniszczył „Rozstrzelanie II”, komu i dlaczego dedykowany był obraz „Jurrego” Zielińskiego „Wyzwolicielom Warszawy”.
O tym, czy nadal styl zakopiański inspiruje artystów porozmawiają rzeźbiarze: Stanisław Cukier, Bronisław Krzysztof i Marcin Rząsa – absolwenci słynnej szkoły im. Antoniego Kenara w Zakopanem.
Od dr hab. Agnieszki Rosales-Rodríguez i Iwony Danielewicz - kuratorek Muzeum Narodowego w Warszawie dowiemy się o wyjątkowej wystawie „Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu”, która odbędzie się w Musée du Louvre-Lens we Francji (25 września br. - 20 stycznia 2020 roku). Ekspozycja składająca się z około 130 dzieł będzie koncentrować się wokół zagadnienia polskości i tożsamości narodowej w okresie zaborów.
Z okazji 180 - lecia wynalezienia fotografii, Czesław Czapliński, uznany fotograf, dokumentalista, dziennikarz zaprezentuje portrety i historie najwybitniejszych światowych i polskich fotografów, jakich poznał i fotografował w ciągu ponad 40 lat. Zdjęcia na przykład Avedona, Karsha, Newtona, Leibovitz, Warhola, sprzedawane są na takich aukcjach jak Christie’s i Sotheby’s za setki tysięcy dolarów. Wszystkie fotografie o formacie 30x40 cm zrobione są w sepii.
Podczas 17. WTS nastąpi uroczyste wręczenie corocznej Nagrody „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego za rok 2018. Nagroda przyznawana jest za promowanie kolekcjonerstwa i upowszechnianie dorobku kolekcjonerskiego: dla pracownika nauki, dziennikarza i dla instytucji.
Podobnie jak w poprzednich edycjach Warszawskich Targów Sztuki dzieci i młodzież będą mogły zapoznać się z technikami graficznymi w ramach zajęć plastycznych prowadzonych przez profesjonalną, graficzną Pracownię Kwadrat Iwony Cur. Od kilku lat gościem specjalnym warsztatów, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem jest Andrzej Pągowski.
Krajowy rynek sztuki choć powoli ale jednak wykazuje tendencje wzrostowe. Coraz więcej osób kupuje obraz czy rzeźbę nie tylko w celach inwestycyjnych. Można mówić o pozytywnym snobizmie na posiadanie sztuki. W zeszłym roku Warszawskie Targi Sztuki, w niespełna trzy dni odwiedziło około 9 tysięcy osób !
Organizator: Rempex sp. z o.o.
Patron Honorowy: Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
Partnerzy: Zamek Królewski – Muzeum Stowarzyszenie Antykwariuszy i Marszandów Polskich Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Patroni medialni- co jest grane RMF Classic Arteon Label Magazin artinfo.pl rynek i sztuka Weranda La Vie
Program 17. Warszawskich Targów Sztuki można znaleźć na stronie:
www.warszawskietargisztuki.pl
informacja prasowa
Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu… Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/
Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...
Popularne posty
-
Był najchętniej cytowanym współczesnym poetą. A wers "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" znają chyba wszyscy. Kiedy 1...
-
Anioły na obrazach dawnych malarzy są piękne, dlatego często zapominamy, że są niematerialne i że ich piękno ma charakter duchowy. Sztuka pr...
-
Swoją przygodę z radiową twórczością Patrycji Gruszyńskiej-Ruman rozpoczęłam od reportażu poświęconego Emilowi Barchańskiemu, który zginął 3...
Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję, choć to tylko informacja prasowa, a nie artykuł autorski. Zapraszam do częstego odwiedzania bloga i komentowania.
OdpowiedzUsuń