środa, 2 października 2019

Październik w Kinie Nowe Horyzonty: ponad 30 wydarzeń specjalnych!

Rozpoczynający się właśnie miesiąc będzie obfitował w wydarzenia specjalne. W programie Kina Nowe Horyzonty, oprócz pokazów repertuarowych, znajdą się zupełnie nowe projekty i kontynuacje popularnych cykli. Wśród nich m.in.: „Najlepsze z najgorszych” – pokazy kultowych produkcji klasy B, „Rok przełomu 1989” – przegląd filmów ukazujących transformację ustrojową w Europie, maraton horrorów – przyrządzony w stylu Nowych Horyzontów, dyskusja z Władysławem Frasyniukiem po pokazie „Bękartów wojny”, a także spotkanie z Agnieszką Holland z okazji przedpremierowego seansu „Obywatela Jonesa”.

Wysoka dziewczyna, reż. Kantemir Bałagow

A to tylko kilka z ponad 30 wydarzeń specjalnych. I tak 8 października, wtorek, godz. 20.00 Kino Nowe Horyzonty i Wydawnictwo Czarne zapraszają na specjalny, przedpremierowy pokaz filmu "Wysoka dziewczyna" z gościnnym udziałem Agnieszki Wolny-Hamkało. Projekcja połączona z dyskusją będzie okazją do spojrzenia na nagrodzony w Cannes film Kantemira Bałagowa pod kątem odniesienia do słynnego reportażu noblistki Swietłany Aleksijewicz - "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Wspólnie porozmawiamy o historycznej narracji, w której postacie kobiet wciąż są pomijane. Gościem specjalnym będzie znana wrocławska pisarka, poetka, krytyczka literacka i publicystka - Agnieszka Wolny-Hamkało. Autorka powieści (m.in. "Zaćmienie", "41 utonięć", "Moja córka komunistka") oraz wielu tomów poezji (m.in. "Lonty", "Ani mi się śni" czy "Borderline"), kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

1989, reż. Piotr Bielawski

Od 12 do 17 października odbędzie się przegląd filmów pod hasłem "Rok przełomu. 1989 w kinie europejskim". Rok 1989 stanowi przełom we współczesnej historii Europy, a nawet świata. Okrągły stół w Polsce, upadek muru berlińskiego w Niemczech, otwarcie granic w Czechosłowacji i na Węgrzech, zmierzch Związku Radzieckiego to wydarzenia, które wyznaczyły początek nowej epoki. A jednak przełom nie wszędzie wyglądał tak samo. Podczas gdy jedne kraje znikały z mapy Europy, inne ponownie się odradzały. Po raz pierwszy w dziejach kontynentu tak wielka zmiana odbyła się pokojowo.

Instytucje reprezentujące dziesięć krajów Europy Środkowo-Wschodniej wspólnie przedstawiają przegląd "Rok przełomu. 1989 w kinie europejskim". Dziesięć filmów - zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych - pokazuje różne spojrzenia na koniec komunizmu i początek transformacji w regionie. Filmowcy różnych pokoleń przyglądają się temu szczególnemu momentowi historycznemu w najodleglejszych zakątkach swoich krajów: od Estonii po Rumunię. Podczas gdy jedne filmy nakręcili na miejscu, w gorączce ówczesnych wydarzeń, inne są świadectwem głębokiego namysłu, który towarzyszył przemianom.

Przegląd oferuje panoramiczne i zróżnicowane spojrzenie na wydarzenia, które ukształtowały współczesną Europę Środkowo-Wschodnią. Autentyczne i fikcjonalne historie opowiadają zarówno o entuzjazmie, jak i o zawiedzionych nadziejach; o politycznych kulisach i życiu codziennym w obliczu przemian. Jednak przede wszystkim pokazują, że przełom nie ograniczał się do 1989 roku - był długim i złożonym procesem, trwającym do dziś.

W programie:


12 października, sobota, godz. 20.30

Plac Moskwy
reż. Ferenc Török, Węgry 2001, 88'

Po seansie zapraszamy na debatę, w której wezmą udział: Stanisław Abramik, Adam Kruk, Arkadiusz Lewicki, Michał Pabiś-Orzeszyna.
Prowadząca: Magda Piekarska

13 października, niedziela, godz. 20.30

1989
reż. Michał Bielawski, Polska 2014, 58'

14 października, poniedziałek, godz. 20.30

Papierowe głowy
reż. Dušan Hanák, Słowacja 1996, 96'

15 października, wtorek, godz. 20.30

Spodziewane straty
reż. Ulrich Seidl, Austria 1992, 118'

16 października, środa, godz. 20.30

Obywatel Havel
reż. Miroslav Janek, Pavel Koutecký, Czechy 2008, 119'

17 października, czwartek, godz. 20.30

Listopadowe dni

reż. Marcel Ophüls, Niemcy 1990, 130'


Najlepsze z najgorszych

Klątwa Doliny Węży, reż. Marek Piestrak

W październiku Kino Nowe Horyzonty zaprasza na pierwszą odsłonę nowego cyklu „Najlepsze z najgorszych”, w ramach którego będziemy prezentować filmy tak potwornie nieudane, że aż wspaniałe.

Niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, kosmici, potwory, fabuła nietrzymająca się kupy, a także zaangażowanie i pasja autorów, to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych filmów świata. Kino klasy B zaraża entuzjazmem twórców, który udziela się także widzom. W programie przeglądu oglądamy bardzo złe filmy, które jednak doczekały się miana kina kultowego a oglądanie ich wspólnie, na dużym ekranie to radość, którą trudno opisać.


W programie:

16 października, środa, godz. 20.00

Klątwa Doliny Węży
reż. Marek Piestrak / Polska, USA 1987 / 109'

Przed seansem zapraszamy na prelecję Juliana Jelińskiego znanego na YouTube jako "Brody z Kosmosu" i twórcę serii "Najgorsze Animacje". Uwielbia poszukiwać ideologii w popkulturze prawie tak bardzo jak Slavoj Żiżek.


13 listopada, środa, godz. 20.00

Gliniarz Samuraj
reż. Amir Shervan / USA 1991 / 96'


11 grudnia, środa, godz. 20.00

Mordercza opona
reż. Quentin Dupieux / Francja, Angola 2010 / 82'

Więcej - na stronie https://www.kinonh.pl/

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty