Narodowe Forum Muzyki zaprasza na wystawę prac Lva Sterna, zatytułowaną "Cztery opowiadania: CZAS, METAMORFOZA, HORYZONTY, OSMOSIS". Wernisaż odbędzie się 7 września 2021 roku o godz. 18.00 w foyer NFM, na poziomie I.
Twórczość mająca u podstaw dywagacje intelektualne artysty, u Lva Sterna przybiera formę opowieści uwikłanych w bardzo osobistą historię. Z tych opowieści rodzi się sztuka o pięknie, harmonii, miłości, namiętności i tęsknocie. Opowiadania wyznaczają granice, przywracając kształty historii byłych i tych, które są ciągle żywe i inspirujące.
Otwierający wystawę obraz pt. „Czas Zjednoczonej Europy”, to próba konkretyzacji zagadnienia niezwykle abstrakcyjnego i równocześnie nieco przewrotne zwrócenie uwagi na kruchość oraz ulotność zjawiska czasu.
Lev Stern, materiały prasowe |
Czas
Nieuchwytna zagadka istnienia, opływająca życie i ontologicznie z nim związana. Artysta podąża duktem czasu, śledząc jego strukturę, zadając pytania o możliwość uchwycenia go w malarstwie.
Metamorfoza
Wrocław. Przeszłość tego miasta, uwikłana w osobiste wspomnienia, wzbogacona o doświadczenia nowe i żywe, przybiera na płótnach formy na wskroś współczesne, których poszczególne elementy, stopione w jedno, niosą zaskakujące rozstrzygnięcia malarskie.
Lev Stern, materiały prasowe |
Horyzonty
Przestrzenie uczuć, zjawisk ważnych, a jednocześnie ulotnych, okiełznanych linią i geometrycznym widzeniem. Delikatne unoszenie w materii malarskiej ku nieznanemu. Ciekawość tego, co za horyzontem.
Osmosis
Dukty, rytmy, światła, powidoki miejsc wyśnionych, zapamiętanych. Precyzyjne i nieprzypadkowe układy kompozycyjne, oparte na narzucającym się porządku ortogonalnych linii, których spotkanie tworzy dynamiczną sytuację na płótnie.
Lev Stern, materiały prasowe mia Art Gallery |
Lev Stern - architekt, rzeźbiarz, malarz, urodzony w 1945 roku w Jenakijewem na terenie dzisiejszej Ukrainy. Jego rodzina po wojennej tułaczce przez tereny ówczesnego ZSRR osiedliła się w 1948 roku we Wrocławiu. W 1959 roku, przez gęstniejącą, niesprzyjającą sytuację polityczną, wraz z rodziną emigruje do Izraela. W 1971 roku uzyskuje dyplom Politechniki w Hajfie na wydziale Architektury. Wtedy też przenosi się do Jerozolimy, gdzie otwiera własne biuro architektoniczne. Wykłada również na Akademii Sztuk Pięknych Bezalei w Izraelu. W 1984 roku wyjeżdża do Paryża, kończy działalność architektoniczną i skupia się na rzeźbie oraz malarstwie. W 2011 roku powraca na stałe do Wrocławia. Od 1982 roku wystawia prace na ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych w Izraelu i Francji, a ostatnio również w Polsce.
Iwona Rosiak, kuratorka wystawy
informacja prasowa
...........................................................................................................................................................
Wywiad z Lvem Sternem znajdziecie TUTAJ.
Recenzję jego książki autobiograficznej "Wrocław Jerozolima Wrocław" znajdziecie TUTAJ.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz