wtorek, 28 września 2021

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach / 2–3.10.2021

W ramach Festiwalu Kultura bez Barier Muzeum Narodowe zaprasza w najbliższy weekend seniorów na oprowadzanie po wystawie Ewy Kuryluk i Magdaleny Abakanowicz (z audiodeskrypcją)  oraz interesujące spacery tematyczne i dla osób niedosłyszących, ponadto na wykłady, warsztaty rodzinne dla osób niesłyszących i słabosłyszących.

Pawilon Czterech Kopul Muzeum Sztuki Współczesnej
Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, fot materiały prasowe MN 

2.10, g. 11:00

W świecie przedmiotów retro

Spacer tematyczny dla seniorów po części wystawy „Cudo-Twórcy” w ramach obchodów Weekendu Seniora z Kulturą, prowadzenie: Grzegorz Wojturski

Wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu to nie tylko prezentacje obrazów, rzeźb czy rysunków, ale również możliwość „przeniesienia odbiorcy w czasie” dzięki oglądanym przedmiotom sprzed lat. Wystawą stałą wypełnioną zabytkowymi meblami, sprzętami domowymi czy dawnymi urządzeniami elektrycznymi jest właśnie prezentacja „Cudo-Twórcy”. Oprowadzający ma nadzieję, że spacer po tej wystawie pozwoli na przywołanie u zwiedzających najmilszych wspomnień z przeszłości.

Wstęp wolny, zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Na tropie pupili – oprowadzanie po muzeum psim i kocim szlakiem

2.10, g. 16:00 

Spacer tematyczny dla seniorów po wystawach w ramach obchodów Weekendu Seniora z Kulturą, prowadzenie: Michał Pieczka

Któż z nas nie miał do czynienia z psami i kotami? Te urocze zwierzęta od niepamiętnych czasów towarzyszą człowiekowi w drodze przez życie. Jednak może nie każdy wie, że Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest domem również dla wielu czworonożnych ulubieńców. Spróbujemy wspólnie odnaleźć ich podobizny podczas specjalnego oprowadzania po galeriach muzealnych. Przyjrzymy się wówczas, jak różni artyści przedstawiali koty i psy na obrazach, w rzeźbach, a nawet na rozmaitych naczyniach. Moc radości i wzruszeń podczas tego spaceru gwarantowana!

Wstęp wolny, zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

2.10, g. 12:00 

Maria Stangret-Kantor – malarka, aktorka, muza

Wykład Magdaleny Szafkowskiej w ramach cyklu „Kobieta w świecie sztuki”

Opowieść o intrygującej malarce związanej z II Grupą Krakowską, absolwentce krakowskiej ASP, aktorce teatru Cricot 2. Maria Stangret-Kantor (1929–2020) studiowała u profesorów Jana Świderskiego i Emila Krchy. Tworzyła malarstwo w stylu informel, prace w technice kolażu, następnie asamblaże z gotowymi przedmiotami oraz obiekty o charakterze konceptualnym i instalacje artystyczne. Występowała praktycznie we wszystkich spektaklach i happeningach Tadeusza Kantora, którego żoną była od 1961 r. aż do niespodziewanej śmierci artysty w 1990 r.

Bezpłatne spotkanie online transmitowane będzie na profilu FB Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

2.10, g. 16:00 

Cztery uwagi o intymności

Wykład online Iwony Gołaj w ramach cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie „Ewa Kuryluk. Białe fałdy czasu. Instalacje 1980–2000

Prezentowane we wnętrzach Pawilonu Czterech Kopuł amerykańskie instalacje Ewy Kuryluk to zapis intymnego świata artystki, układający się w spektakl pamięci i miłości z silnie wyeksponowaną erotyką. W stałej kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajdują się prace innych wybitnych artystów, którzy – podobnie jak Ewa Kuryluk – poszukując nowych form wypowiedzi, badają aspekty seksualności, problem fetyszyzacji ciała i przemijania. Motywy te obecne są w twórczości Aliny Szapocznikow, Natalii Lach-Lachowicz, Marii Pinińskiej-Bereś, Katarzyny Kozyry, Joanny Rajkowskiej, a także w obrazach Jana Dobkowskiego – pełnych pogodnej erotyki i zachwytu nad barwną urodą życia. Wykład przeprowadzony zostanie w oparciu o dzieła sztuki współczesnej ze zbiorów MNWr.

Bezpłatne spotkanie online transmitowane będzie na profilu FB Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.

2.10, g. 11:00 

Abakan – czyli co?

Warsztaty dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu, prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk

Wydarzenie w ramach Festiwalu Kultury bez Barier – spotkanie w czasie „cichych godzin” w Pawilonie Czterech Kopuł

Spotkanie rozpocznie się od zapoznania uczestników z przestrzenią muzeum – kopułą północną w Pawilonie Czterech Kopuł – miejscem, w którym prezentowana jest na wystawie stałej twórczość Magdaleny Abakanowicz. Zajęcia toczyć się będą przy abakanach – pracach artystki, które są tkaninami zawieszonymi w przestrzeni. Będzie można zbadać dotykowo, z czego są wykonane, będzie je można również powąchać, ponieważ tworzywo, z którego powstały, ma charakterystyczny zapach okrętowych lin. W części warsztatowej uczestnicy muzealnej zabawy spróbują wykonać miękką tekstylną rzeźbę inspirowaną abakanami. Opowieść w trakcie zajęć zostanie wzbogacona pomocami dotykowymi 3D wykonanymi przez Fundację Collect.

Wydarzenie bezpłatne, zapisy przez formularz na stronie Festiwalu Kultura bez Barier

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

2.10, g. 14:00 

Maleńki świat zamknięty w pudełku

Warsztaty rodzinne dla osób niesłyszących i słabosłyszących z tłumaczeniem na PJM, prowadzenie: Olga Budzan.

Wydarzenie w ramach Festiwalu Kultury bez Barier.

Dioramy to modele przestrzenne przedstawiające pejzaże, świat przyrody czy sceny z bajek. Podczas warsztatów będzie można przyjrzeć się starym, liczącym ponad 100 lat modelom, zobaczyć, jak są skonstruowane i z czego zostały zbudowane. Będzie można także wykonać własną dioramę przy użyciu takich materiałów jak drewno, drut i tektura. Warsztaty skierowane do miłośników rzeczy malutkich.

Wydarzenie bezpłatne, zapisy przez formularz na stronie Festiwalu Kultura bez Barier.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


3.10, g. 11:00 

Dotknij muzeum 

Oprowadzanie z audiodeskrypcją po części wystawy stałej z pracami Magdaleny Abakanowicz, prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk

Wydarzenie w ramach cyklu „Dotknij muzeum” dla osób z niepełnosprawnością wzroku, wpisane w program Festiwalu Kultury bez Barier.

Magdalena Abakanowicz eksploruje obszary nieoczywiste. Sięgając po miękki materiał, tworzy z niego rzeźbę – abakan. Za najciekawsze w ruchu uznaje zatrzymania, w tym co płaskie – potencjał wypełnienia przestrzeni, a w tym co rzeźbiarskie – miękkość. W trakcie oprowadzania z audiodeskrypcją narracja zostanie wzbogacona pomocami dotykowymi 3D wykonanymi przez Fundację Collect.

Wydarzenie bezpłatne, zapisy przez formularz na stronie Festiwalu Kultura bez Barier. 

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

3.10, g. 11:00 

Artystyczne ciekawostki z różnych zakątków Europy

Spacer dla osób niedosłyszących po wystawie „Sztuka europejska XV–XX w.” w ramach Festiwalu Kultury bez Barier, prowadzenie: Michał Pieczka

Dzieła sztuki niejednokrotnie skrywają rozmaite zagadki czy niezwykłe tajemnice – spacer będzie okazją do poznania choćby części z nich. Na przykład tego, jak kiedyś wyglądała Ewa na obrazie Cranacha, gdzie pewien malarz ukrył swą sygnaturę lub skąd wypływają krople i gdzie był lodowiec, którego już nie ma!

Oprowadzanie z użyciem systemu FM wspomagającego słyszenie – uczestnicy muszą posiadać własne słuchawki podpięte do smartfonów.

Wydarzenie bezpłatne, zapisy przez formularz na stronie Festiwalu Kultura bez Barier. 

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wielka Symfonia i miłość – koncert pod batutą Jana Tomasza Adamusa

Majowy repertuar Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu otworzy „Wielka” Symfonia Schuberta oraz arie Mozarta i Beethovena...

Popularne posty