niedziela, 6 marca 2022

Antoni Gaudi - wystawa w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu /zdjęcia!/

 Od 5 marca Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zaprasza na wystawę wybitnego hiszpańskiego architekta  Antoniego Gaudiego .To pierwsza w Polsce, największa w Europie tak obszerna prezentacja, obejmująca zaprezentujemy ok. 150 eksponatów (plany, makiety, rysunki, rzeźby, meble, elementy architektoniczne, ceramikę, fotografie, wideo, mapping), pochodzących z kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych oraz prywatnych. 


Antoni Gaudí to jedna z najwybitniejszych, najbardziej rozpoznawalnych i podziwianych postaci w historii sztuki. Genialny architekt, wizjoner, „czarodziej architektury”. Jego modernistyczne, wręcz rewolucyjne koncepcje architektoniczne i wyjątkowy talent – wzbudzały i nadal wzbudzają – ogromne emocje. Będzie to pierwsza w Polsce, największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego architekta. Zapraszamy na wędrówkę po zadziwiającym świecie Gaudíego: od projektu spółdzielni La Obrera Mataronense przez Pałac Güell i domy Calvet, Batlló oraz Milà aż do świątyni Sagrada Família, jego najbardziej znanego dzieła. 

Fotografia Antoniego Gaudíego z legitymacji na Wystawę Światową w Barcelonie, 1888,
©Institut Municipal Reus Cultura 

Program towarzyszący

Ekspozycji będzie towarzyszył bogaty program edukacyjny (wykłady, spotkania, warsztaty, oprowadzania, lekcje dla szkół). Zbadamy fenomen Barcelony − miasta, w którym działał artysta oraz historyczne źródła jego inspiracji. Przyjrzymy się współczesnej spuściźnie Gaudíego oraz temu, czego dziś możemy się od niego nauczyć. Dla szkół przygotowujemy warsztaty oraz specjalne lekcje. 

Zapraszamy także na dwie wystawy towarzyszące, dostępne w otwartych przestrzeniach Zamku. Pierwsza z nich pokaże wybór rysunków architektonicznych budowy i licznych przebudów Zamku Cesarskiego, powstałych przez dziesięciolecia istnienia gmachu, druga będzie stanowić okazję do zastanowienia się nad związkami świata przyrody ze sztuką i architekturą, biorąc za punkt wyjścia fotografie owadów.

Szczegółowy program wydarzeń na ckzamek.pl 

Casa Vicens, palarnia, ©Casa Vicens Gaudí, Barcelona, 2017. Photo: Pol Viladoms


Dostępność wystawy

Duża część programu towarzyszącego jest dostępna dla osób głuchych oraz słabosłyszących: część wykładów jest opatrzona tłumaczeniem na PJM, zaś wszystkie nagrane wykłady są opatrzone napisami. Dla osób słabowidzących i niewidomych przygotowano na wystawie obiekty dotykowe oraz audiodeskrypcje. Przedprzewodnik pozwoli komfortowo doświadczyć wystawy osobom ze spektrum autyzmu. Osoby mające trudność w poruszaniu się będą mogły skorzystać z mobilnych siedzisk służących również jako podparcia. Całość wystawy zrealizowana będzie w przestrzeniach nieposiadających progów lub wąskich przejść utrudniających poruszanie się na przykład osobom na wózkach. Można zamawiać oprowadzanie dla osób g/Głuchych, słabowidzących i niewidomych.

Od kuratorki wystawy

„Kiedy mówimy o Barcelonie, a konkretniej o Barcelonie modernistycznej, zawsze przychodzi nam na myśl Antoni Gaudí. Wraz z upływem czasu wzrasta zainteresowanie i fascynacja jego sztuką i osobą. Z całego świata przybywają rzesze odwiedzających, aby zobaczyć jedyne w swoim rodzaju budynki, dzieła niezwykłego, niemającego sobie równych artysty − architekta Antoniego Gaudíego, który zaskakiwał już w swojej epoce i który zachwyca nas także teraz. Gaudí otrzymał wykształcenie zgodne z kanonami epoki w Escola d’Arquitectura (Szkole Architektury) w Barcelonie. Jego kunszt rodził się w okresie twórczego wzburzenia, wyrażanego przez kataloński modernisme (modernizm). Artysta przebył jednak swoją własną drogę twórczą i rozwinął całkowicie nową, wyróżniającą się architekturę. Jego koncepcja jest rewolucyjna, chociaż – tak jak wszyscy architekci z jego pokolenia – zaczynał swoją karierę z oczami zwróconymi w przeszłość, na architekturę średniowieczną, która była dla niego inspiracją i stała się punktem wyjścia do zrealizowania dzieł całkowicie nowoczesnych i oryginalnych. 

Oryginalność form, zdobienia, kolorystyka, bogactwo symboli oraz wzorowanie się na przyrodzie to elementy, które fascynują od pierwszego kontaktu z dziełem Gaudíego. Jednak baczniejsze spojrzenie i głębsza analiza odsłaniają kolejne zagadnienia, które stanowią podstawę jego pracy i ukazują nam wielkiego architekta. Widzimy, że spod formy wyłania się racjonalna struktura, że jego architektura jest cudownie pełna inwencji, innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, stanowiąc owoc jego własnego geniuszu i wyjątkowości. Jest wynikiem badań oraz olbrzymiej, drobiazgowej pracy, której poświęcił całe swoje życie. 

Fasada Męki Pańskiej Świątyni Sagrada Família przed ukończeniem zwieńczenia portalu,
©Fundació Junta Constructora del Temple Expiatori de la Sagrada Família

Wystawa proponuje przejrzyste, dydaktyczne podejście do dzieła Antoniego Gaudíego, jednej  z najważniejszych postaci światowej architektury i sztuki. Plany, rysunki, makiety, meble, elementy architektoniczne, rzeźby, fotografie z epoki i materiały audiowizualne przybliżą odbiorcy złożoną osobowość wybitnego architekta i jego najważniejsze dzieła w Barcelonie i jej okolicach. Będzie to wędrówka, która obejmuje aktywność Gaudíego od projektu spółdzielni La Obrera Mataronense (spółdzielni robotniczej z Mataró), aż do świątyni Sagrada Família (Świętej Rodziny), jego najbardziej znanego dzieła. Poznamy także Palau Güell (Pałac Güell) i domy Calvet, Batlló oraz Milà – ten ostatni, potocznie określany jako La Pedrera (Kamieniołom), jest jednym z mistrzowskich dzieł architektury XX wieku. 

Rygor intelektualny i rzetelność to podstawowe wartości, niezbędne, by opisać osobę i dzieło Antoniego Gaudíego. Wytyczają one dyskurs i treść wystawy. Obie te cechy są konieczne do tego, by dogłębnie zrozumieć postać i twórczość tego wielkiego architekta. Komercyjna i turystyczna napastliwość, powszechna polemika i mistyczne deklaracje, które je otaczają,  nie pomagają w zgłębieniu dzieła i myśli Gaudíego”. 

Wnętrze Świątyni Sagrada Família, ©Fundació Junta Constructora del Temple de la Sagrada Família


Charo Sanjuán Gómez / kuratorka wystawy i dyrektorka Aurea Cultura i Art

ANTONI GAUDÍ

5 marca–3 lipca 2022 

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

informacja prasowa



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

21. MDAG - ostatnie trzy dni festiwalu

Przed nami ostatnie trzy dni 21.edycji Millennium Docs Against Gravity w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Czego nie można przegapić w nadchodz...

Popularne posty