środa, 2 marca 2022

Wyklęci - Niezapomniani. Dzień pamięci w kinie Iluzjon

6 marca w kinie Iluzjon seanse filmowe z prelekcjami historycznymi oraz pokaz sprzętu militarnego i materiałów okołofilmowych przygotowanych przez grupę rekonstrukcyjną „Zgrupowanie Radosław” oraz Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny. Wydarzenie uczci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony 1 marca. W ramach wydarzenia będzie można dowiedzieć się o historii podziemia antykomunistycznego.


GODZ. 16.00

Działania rekonstrukcyjne na dziedzińcu kina Iluzjon

Członkowie Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław" poprowadzą prelekcje do filmów, połączoną z prezentacją mundurów, wyposażenia i uzbrojenia nawiązującego do historii Żołnierzy Niezłomnych i Podziemia Antykomunistycznego po II wojnie światowej. Dostosowana do wieku uczestników prelekcja wyjaśni tło historyczne oraz przedstawi najważniejsze postaci biorące udział w walce o Niepodległość.

Prezentacja będzie miała charakter interaktywny – zachęci do bezpośredniego kontaktu z prezentowanymi eksponatami poprzez pokaz uzbrojenia i wyposażenia historycznego, używanego po II wojnie światowej oraz przedstawienie dokumentów i materiałów graficznych nawiązujących do tego okresu.

GODZ. 16.30

Milczące pokolenie, reż. Paweł Domański, Polska, 2019, 47 min.

Film opowiada o powojennych losach żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego, przywracając pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Udajemy się w podróż wraz z wnukiem Danuty Szyksznian-Ossowskiej, łączniczki Okręgu Wileńskiego AK do miejsc, w których była więziona i torturowana. O swoich przeżyciach nie mogła opowiadać aż do upadku komunizmu.

GODZ. 18:00

Wyklęty, reż. Konrad Łęcki, Polska, 2017, 107 min.

Oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce w drugiej połowie lat 40-tych. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę.


Wystawa „Oddziały Łupaszki”

W przestrzeni kina Iluzjon odbędzie się towarzysząca wydarzeniu wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, poświęcona jednemu z najbardziej znanych dowódców polskiego podziemia antykomunistycznego. Wystawa zaprezentuje postać płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, jego podkomendnych oraz szlak bojowy 5. i 6.

Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku. Dostał się do niewoli sowieckiej, z której uciekł. W okresie okupacji niemieckiej prowadził działalność niepodległościową na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie. W 1944 roku zaangażował się w walkę przeciwko okupantowi sowieckiemu i jego komunistycznym strukturom na ziemiach polskich. Stał na czele 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Operował m.in. na Białostocczyźnie i Pomorzu. Trafił do więzienia na dwa i pół roku, był torturowany. 23 października 1950 roku rozpoczął się jego proces. Wyrok – karę śmierci – komuniści wykonali 8 lutego 1951 roku w więzieniu na Mokotowie.

Wydarzenie jest bezpłatne. Darmowe wejściówki na seanse będą do odebrania w kasie kina w dniu wydarzenia.

Filmy przeznaczone dla widzów od 16 roku życia

Szczegółowe informacje: www.fina.gov.pl, www.iluzjon.fn.org.pl

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty