piątek, 6 maja 2022

Co nowego w DCF | 6-12 maja 2022

Dolnośląskie Centrum Filmowe zaprasza tym razem na Przegląd filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX | 7-9 maja. Ponadto Fundacja Hermetyczny Garaż, cykl KinoUkraїna w kinie DCF oraz Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius zapraszają na pokaz filmu „RozdILovI. Na żywo”. A w ramach pokazów przedpremierowych - "Książę" w reż. Roger Michell. 



WYDARZENIA


Przegląd filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX | 7-9 maja

Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają na przegląd filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX, który odbędzie się w dniach 7- 9 maja 2022 roku w kinie DCF. 

Przeglądowi towarzyszyć debata na temat sytuacji i roli kobiet podczas działań wojennych.  Wezmą w niej udział: Janina Ochojska - posłanka do Parlamentu Europejskiego i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, prof. Patrycja Matusz – badaczka i ekspert w zakresie migracji oraz dr Anna Ursulenko – tłumaczka z języka ukraińskiego. Wstęp na wszystkie pokazy i debatę jest bezpłatny.

W tym roku do Nagrody Publiczności LUX nominowane zostały trzy wyjątkowe filmy, które zostaną pokazane w kinie DCF w dniach 6-8 maja:

Przeżyć (Flee) w reż. Jonasa P. Rasmussena | 7.05 | godz. 18:00

Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego Walca z Baszirem. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Amina dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem. Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację.

Wielka Wolność (Große Freiheit) | reż. Sebastiana Meise | 8.05 | godz. 18:00

Niemcy, rok 1945. Hans przetrwał nazistowski obóz koncentracyjny, jednak nadal pozostaje za kratkami. Jeszcze przez dekady będzie wielokrotnie więziony na mocy słynnego paragrafu 175 za swoją homoseksualną orientację. W celi Hans spotyka Viktora, który odsiaduje wyrok za morderstwo. Przez lata spędzone w więzieniu to właśnie on jest osobą, z którą Hans spędza najwięcej czasu i stopniowo się do niego przywiązuje. Po niemal ćwierćwieczu odzyskiwania i tracenia przez Hansa wolności, władze RFN postanawiają zluzować haniebny przepis. Czy Hans będzie w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Aida (Quo Vadis, Aida) w reż. Jasmili Žbanić. | | 9.05 | godz. 18:00

 Aida pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.

Kino Ukraina | RozdILovI. Na żywo | 10 maja | godz. 20:00

Fundacja Hermetyczny Garaż, cykl KinoUkraїna w kinie DCF oraz Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius zapraszają na pokaz filmu „RozdILovI. Na żywo”.

Film-koncert RozdILovI. Na żywo to ekranizacja ostatniego występu kultowego projektu „Rozdilovi” z udziałem Serhija Żadana (tekst/głos), Oli Mychajluk (pomysł/wizualizacje), Aleksego Worsoby (akordeon), Tomasza Sikory (saksofon, instrumenty eksperymentalne) oraz Serhija Pilawca (VJ).

Projekt „Rozdilovi” (po polsku „znaki przestankowe”) to unikalny projekt artystyczny, łączący poezję, muzykę i wizualizacje. Jego twórcy, poruszając uniwersalne tematy ludzkiej egzystencji, kreują pojemną metaforę współczesnej Ukrainy. Film zgłębia poezję poprzez muzykę i obrazy wizualne. Jest to zmysłowy obraz traktujący o miłości, czułości, śmierci i ciszy. Reżyser filmu Wadym Ilkow zgromadził 11 najlepszych ukraińskich operatorów, którzy rejestrując poetycko-muzyczno-wizualny koncert, pokazali widzom nieoczekiwane i ekscytujące momenty tworzenia sztuki. W rezultacie powstała widowiskowa fuzja poezji  Serhija Żadana w interpretacji autora, projektowanej na żywo scenografii oraz muzycznych improwizacji w wykonaniu artystów z Ukrainy, Białorusi i Polski.

Film został bardzo przychylnie przyjęty w Ukrainie i znalazł się w TOP 7 najlepszych ukraińskich filmów 2019 roku w popularnym rankingu serwisu Moviegramm. 

RozdILovI. Na żywo (66 minut), reżyser: Wadym Ilkow

Występują: Serhij Żadan (UA), Aleksy Worsoba (BY), Tomasz Sikora (PL), Serhij Pilawec (UA), Ola Mychajluk (UA), ArtPole (UA)

Na spotkanie z pokazem filmu obowiązują wejściówki-cegiełki na rzecz Fundacji PTACH niosącej pomoc pogrążonej w wojnie Ukrainie. Wartość cegiełki dowolna, ale nie mniejsza niż 20 zł.

POKAZY PRZEDPREMIEROWE

Książę | reż. Roger Michell | UK | 2020

Oparta na niesłychanych, lecz prawdziwych wydarzeniach komedia o zwykłym człowieku, który dokonał brawurowej kradzieży. Zdobywcy OSCARÓW Jim Broadbent i Helen Mirren w zabawnej i wzruszającej opowieści o tym, że o swoje przekonania warto walczyć nawet z całym państwem.

Film producenta wywołujących łzy śmiechu i wzruszenia hitów „Boska Florence”, „Judy”, „Królowa”, „Slumdog, Milioner Z Ulicy”, „Żelazna Dama”. 

Wielką Brytanią wstrząsa szokująca wiadomość o zuchwałym skoku na Galerię Narodową. Policja twierdzi, że za kradzieżą bezcennego portretu Księcia Wellingtona pędzla wielkiego Goyi, stoi prawdopodobnie potężna międzynarodowa szajka. Czytając te wiadomości skromny taksówkarz Kempton Bunton nie może powstrzymać śmiechu. Bezcenny Książę ukryty jest, bowiem w jego własnej szafie w skromnym domu w Newcastle. Bunton lubi swoje proste życie, kocha żonę i synów, ale nie znosi wszelkiej niesprawiedliwości. Pod tym względem jest niepoprawnym idealistą, co nierzadko wpędza go w mniejsze lub większe kłopoty. Kradzież bezcennego obrazu to z pewnością jego największy życiowy wyskok, ale cel jak zawsze jest szlachetny. Kempton w anonimowych listach proponuje władzom zwrot dzieła, pod warunkiem wprowadzenia pewnych świadczeń na rzecz najbiedniejszych. Gdy policja wpadnie na jego trop, Robin Hood z Newcastle będzie musiał zmierzyć się z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości oraz, co gorsze, z gniewem własnej żony.

6, 7 maja | godz. 18:30

8 maja | godz. 16:30

PREMIERY OD 6 MAJA

Downton Abbey: Nowa epoka | reż. Simon Curtis | UK, USA, 2022

Tym razem film zabierze nas na Riwierę Francuską. Rodzina Crawleyów wyrusza w wielką podróż na południe Francji, aby odkryć tajemnicę nowo odziedziczonej willi hrabiny Violet Crawley (Maggie Smith). Dla Crawleyów będzie to bardzo ważna podróż, która pozwoli im na nowo poznać historię rodziny. Światło ujrzą nieznane dotąd fakty, zwłaszcza z przeszłości Violet. Nie oznacza to, że w Downtown Abbey nic ciekawego nie będzie się działo. Wręcz przeciwnie – do rezydencji przyjedzie ekipa filmowa, która będzie pracować pod nadzorem Lady Mary.

OBSADA: Maggie Smith, Michelle Dockery, Dominic West, Elizabeth McGovern, Jim Carter |

TYTUŁ ORYGINALNY: Downton Abbey: A New Era | REŻYSER: Simon Curtis | SCENARIUSZ: Julian Fellowes | GATUNEK: obyczajowy / kostiumowy | CZAS TRWANIA: 125' | PRODUKCJA: UK, USA 2022

Fucking Bornholm | reż. Anna Kazejak | Polska 2022

Dwie pary – małżeństwo z długim stażem i nowy związek z Tindera, dzieci i majówkowy wjazd na sielankowy kemping. Co może pójść nie tak? Bohaterowie „Fucking Bornholm” w reżyserii Anny Kazejak przekonają się, że wszystko, a jeden incydent może uruchomić prawdziwą lawinę.

„Fucking Bornholm” dotyka tematu tożsamości w czasach, gdzie znane nam do tej pory wzorce przestały mieć znaczenie. Kryzys w związku, problemy z komunikacją, zmęczenie oczekiwaniami innych. Brzmi znajomo, jak materiał na najlepsze memy i śmiech przez łzy? Bo tak właśnie jest.

OBSADA: Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Grzegorz Damięcki, Jaśmina Polak | REŻYSER: Anna Kazejak | SCENARIUSZ: Filip K. Kasperaszek, Anna Kazejak | GATUNEK: 

dramat/komedia | CZAS TRWANIA: 95' | PRODUKCJA: Polska, 2022

Trzy piętra | reż. Nanni Moretti | Francja, Włochy 2021

Twórca rewelacyjnego „Pokoju syna” powraca z poruszającym filmem o miłości, gniewie i wybaczeniu. Splatająca losy mieszkańców rzymskiej kamienicy, rozpisana na dekadę saga powstała w oparciu o bestsellerową powieść izraelskiego pisarza, Eshkola Nevo. „Trzy piętra” miały swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, którego Nanni Moretti jest stałym bywalcem. Tym razem na Lazurowe Wybrzeże przywiózł dzieło, w którym rozmach sąsiaduje z intymnością, a do drzwi na zmianę pukają gniew i melancholia.

Pełen zaskakujących zwrotów akcji film mistrza włoskiego kina rozpoczyna się od wypadku. Ta tragedia na zawsze odciśnie piętno na małżeństwie surowego sędziego (w tej roli wystąpił sam Moretti), a inne dramatyczne zdarzenie z udziałem wiekowego sąsiada położy się cieniem na losach dwóch żyjących drzwi w drzwi rodzin. Kolejne z tytułowych trzech pięter zajmuje młoda matka, żona wiecznie nieobecnego męża. Zajęci swoimi problemami sąsiedzi nie dostrzegają jej dojmującej samotności. Włoski reżyser subtelnie nawiguje pośród splątanych interesów i skłębionych emocji, przekonując, że jedynym sposobem na rozsupłanie konfliktów – nie tylko sąsiedzkich – jest wybaczenie.

OBSADA: Riccardo Scamarcio, Margherita Buy, Alba Rohrwacher | TYTUŁ ORYGINALNY: 

Tre piani | REŻYSER: Nanni Moretti | SCENARIUSZ: Nanni Moretti, Federica Pontremoli | MUZYKA: Franco Piersanti | GATUNEK: dramat/obyczajowy | CZAS TRWANIA: 119'

CYKLE

DKF „Centrum”

09.05 | Kafarnaum | reż. Nadine Labaki |Liban, Katar, Francja, Cypr, Wielka Brytania 2018

Seanse w każdy poniedziałek o godz. 19:00 | Bilety: 16 zł

Filmowy Klub Seniorów 

10.05 | Maudie | reż. Aisling Walsh | Irlandia Kanada 2016| 115’

Seanse w każdy wtorek o godz. 12:00 | Bilety: 16 zł  

Młodzieżowy Klub Filmowy

10.05 | Wiking | reż. Robert Eggers | USA, UK 2022

Seanse w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 17:00

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i Oddziałach 23-26.05.2024

W najbliższy weekend Muzeum Narodowe proponuje interesujące wykłady o dziedzictwie kulturowym dawnego księstwa nyskiego i o impresjonizmie. ...

Popularne posty